تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۱۷:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

روبات انسان نمای ملی سورنا ۳ رونمایی شد + تصاویر

مراسم رونمایی از روبات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش سیمرغ ما، مراسم رونمایی از روبات انسان‌نمای ملی سورنا ۳ امروز ۲۵ آبان ۹۴ در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و در حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دکتر سورنا ستاری،‌ رئیس دانشگاه تهران دکتر نیلی احمد آبادی و نمایندگان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با موفقیت برگزار شد.پروژه روبات انسان نمای ملی سورنا ۳ توسط مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با مدیریت دکتر عقیل یوسفی کمال به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است. 
 
 
در طول این پروژه علاوه بر اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران از سایر نخبگان دانشگاه‌ها و شرکت‌های فعال در زمینه روباتیک بهره گرفته شده است.
 
سورنا ۳ با قدی برابر با ۱۹۰ سانتی متر و وزنی در حدود ۹۸ کیلوگرم در زمره روبات‌های انسان‌نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می‌گیرد. این روبات در مقایسه با سورنای۲ پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به شرح زیر داشته است؛
 
رونمایی از روبات انسان نمای ملی سورنا 3
 
 تعداد درجات آزادی از ۲۲ درجه در سورنا ۲ به ۳۱ درجه در سورنا ۳ افزایش یافته است که از این تعداد ۱۲ درجه آزادی در پاها ، ۱۶ درجه آزادی در دستها، ۲ درجه آزادی در گردن و یک درجه آزادی در کمر قرار دارد. هر پای روبات دارای ۶ درجه آزادی است، ۳ درجه آزادی در ران یک درجه آزادی در زانو و دو درجه آزادی در مچ است.
 
سرعت گام برداری در سورنا ۳ به ۰٫۷ درصد کیلومتر بر سرعت افزایش یافته است. که در مقایسه با نسل قبلی این روبات افزایش ۷ برابری داشته است. از جمله قابلیت‌هایی که به روبات انسان نمای ملی سورنا ۳ افزوده شده است، می‌توان به حرکت بر روی سطوح ناصاف،  حرکت بر روی سطوح شیب‌دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله اشاره کرد. دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن در جا از دیگر قابلیت‌های حرکتی این روبات است. سورنا ۳ قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط بر قرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را نیز داراست و با ارتقا سطح هوشمندی اکنون سورنا ۳ می‌تواند اشیا را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد. 
 
رونمایی از روبات انسان نمای ملی سورنا 3 + تصاویر
 
همچنین شناسایی و تغییر صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت ‌های سورنا ۳ است. 
 
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
ارسال دیدگاه