تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ - ۱۳:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پایتخت‌نشینان روزانه چقدر صدقه می‌دهند؟

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بخش صدقات در استان تهران جمع آوری شده است گفت: بر مبنای جمعیت ۱۳ میلیون نفری روزانه تهران، شهروندان روزانه ۸۰ ریال به عنوان صدقه پرداخت می‌کنند.

به گزارش سیمرغ ما، محسن ولیئی در نشست خبری خود با اشاره به شعار کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهارداشت: مجموعه امداد از بدو تاسیسش تلاش کرده است در راستای شعار محرومیت زدایی و کاهش محرومیت گام بردارد که در این سالها به بخشی از اهداف خود دست پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قریب به ۷ میلیون و ۵۰۰ صندوق صدقات در کشور وجود دارد که کمک‌های مردم نشان دهنده اعتماد آنها به مجموعه امداد است.

ولیئی با بیان اینکه کمیته امداد بنا دارد در آینده نه چندان دور به سمت کارهای فرهنگی گام بردارد، گفت: در حال حاضر ۷۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که شامل ۱۳۲ هزار نفر می‌شوند و این افراد به صورت مستمر تحت پوشش مجموعه امداد هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران ادامه داد: بالغ بر ۲۶۴ هزار خانوار نیز به صورت موردی به مجموعه امداد مراجعه می‌کنند و از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند که اکثریت این افراد مهاجرین در استان‌های مختلف هستند.

وی تصریح کرد: یکی از سیاست‌های کمیته امداد در یک دهه اخیر و چند سال گذشته توانمندسازی مددجویان است که تا به امروز ۳۰ هزار فرصت شغلی با حمایت امداد و پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها برای مددجویان ایجاد شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران بیان داشت: امسال نیز بانک‌ها تعهد کرده‌اند ۲ هزار میلیارد تومان در بخش اشتغال به مددجویان وام پرداخت کنند که سهم استان تهران ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

ولیئی با بیان اینکه نظارت یکی از برنامه‌های امداد در بخش اشتغال محسوب می‌شود، گفت: پایدارسازی اشتغال در امداد یکی از موضوعاتی است که مورد توجه مسئولان قرار دارد و ما به طور متوسط هر ۲ ماه یکبار از فرصت‌های شغلی ایجاد شده نظارت می‌کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران به فروشگاه‌های ایجاد شده در شهر تهران درخصوص فروش محصولات مددجویان اشاره کرد و ادامه داد: ۲ فروشگاه محصولات امدادی در میدان فردوسی و تقاطع ولیعصر-مطهری محصولات تولید شده از سوی مددجویان را عرضه می‌کنند ضمن اینکه ما با همکاری شهرداری، بازارچه‌های فصلی را برای فروش محصولات مددجویان برگزار می‌کنیم و در تلاش هستیم یک بازارچه دائم برای فروش محصولات مددجویان استان تهران ایجاد کنیم.

ولیئی تعامل کمیته امداد با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها را یکی از اهداف مهم امداد استان تهران دانست و گفت: در تلاش هستیم با امضای تفاهم‌نامه‌های مختلف با سازمان فنی و حرفه‌ای، پایانه حمل و نقل، صنایع دستی و گردشگری و همچنین جهاد کشاورزی از ظرفیت‌های موجود در این سازمان‌ها به نحو مطلوبی استفاده کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به تسهیلات و معافیت کارفرمایان و کاریابان در راستای ایجاد اشتغال برای مددجویان استان تهران گفت: در زمینه کاریابی چنانچه این مراکز یکی از خانواده‌های تحت پوشش امداد را به کار بگیرد و برای وی شغل ایجاد کند مبلغ ۴۶۰ هزار تومان به عنوان حق‌الزحمه به مشروط به اینکه ۳ ماه از فعالیت فرد مددجو گذشته باشد پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: کارفرمایان استان تهران نیز که مددجویان را به کارگیری کنند در سال اول از پرداخت حق بیمه فرد محروم می‌شوند ضمن اینکه در سال دوم ۵۰ درصد از حق بیمه فرد مددجو را پرداخت می‌کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران تاکید کرد: در ۴ ماهه ابتدای سال ۹۴، ۳۲۲۵ نفر در دوره‌های فنی حرفه‌ای شرکت کرده‌اند که بیش از ۱۴۱ میلیون تومان در این بخش هزینه شده است ضمن اینکه در این مدت ۱۲۸۰ فرصت شغلی با بیش از ۱۶ میلیارد تومان ایجاد شده است.

ولیئی با اشاره به افزایش سقف وام‌های خودکفایی و اشتغال کمیته امداد گفت: سقف وام‌های امدادی به ۳۰ میلیون تومان و تسهیلات بانکی به ۱۵ میلیون تومان رسیده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران ادامه داد: در ۴ ماهه گذشته از سال ۹۴، ۷۷ طرح خود اشتغالی به رقم ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای مددجویان استان تهران ایجاد شده است.

ولیئی با اشاره به تسهیلات بانک‌ها در بخش اشتغال مددجویی در سال جاری گفت: امسال ۱۰۶ میلیارد تومان از سوی بانک‌ها در این بخش وام اشتغال پرداخت خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به تعامل و تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته شده با بانک‌های عامل، فرآیند پرداخت وام به مددجویان تسهیل شود.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران ادامه داد: ۱٫۱ جمعیت استان تهران تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که این افراد به صورت مستقیم و مستمر از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: ۴ هزار و ۲۷۸ خانوار نیز تحت عنوان طرح شهید رجایی که شامل ۶ هزار و ۸۰۰ نفر هستند نیز تحت پوشش کمیته امداد تهران قرار دارند.

ولیئی در ادامه نشست خبری به آمار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد و گفت: ۵۳ هزار و ۵۹۶ خانوار شامل ۹۷ هزار و ۸۰۲ نفر تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند که در واقع ۷۷ درصد از خانواده‌های تحت پوشش امداد در استان تهران تحت حمایت این نهاد قرار دارند.

ولیئی با اشاره به علت‌های تحت پوشش قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار استان تهران تحت حمایت کمیته امداد، بیان داشت: ۴۶ درصد به علت فوت سرپرست خانوار، ۲۵ درصد به دلیل طلاق، ۱۶ درصد به علت از کار افتادگی سرپرست خانوار و ۱۲ درصد نیز به علل‌های مختلف از جمله زندانی‌ شدن سرپرست خانوار تحت پوشش امداد قرار می‌گیرد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران اضافه کرد: با افزایش آسیب‌های اجتماعی در استان تهران، آمار افراد تحت پوشش این نهاد نیز افزایش می‌یابند و به همین جهت ما بایستی تلاش کنیم میزان آسیب‌های اجتماعی در استان را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های کمیته امداد حمایت از خیریه‌های مجوزدار است چرا که امداد اعتقاد دارد که ما می‌توانیم در خدمت‌رسانی به محرومان، کمیته امداد را یاری کنند.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۰ درصد از خانواده‌های تحت پوشش امداد به دلیل خودکفایی از چرخه حمایتی خارج می‌شوند، گفت: در حال حاضر و با توجه به شرایط موجود ما پشت نوبتی برای ورود به کمیته امداد نداریم و تلاش می‌کنیم که خدمات موردی نیازمندان را در اسرع وقت برطرف کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در ادامه به بخش مسکن و ساختمان مددجویان تحت پوشش اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز برنامه‌هایی برای ساخت مسکن، تعمیرات جزئی و کلی واحدهای مسکونی مددجویان پیش‌بینی کرده‌ایم و به صورت مستمر در سال اجرا خواهد شد.

ولیئی به آمار ایتام تحت پوشش امداد استان تهران اشاره کرد و گفت: ۸ هزار و ۳۳۸ یتیم تحت پوشش امداد استان قرار دارند که این افراد توسط ۵۶ هزار و ۹۵۷ حامی حمایت می‌شوند.

وی به طرح‌های دیگر کمیته امداد از جمله طرح محسنین اشاره کرد و ادامه داد: در این طرح نیز ۱۰ هزار و ۲۳۵ یتیم توسط ۴۹ هزار و ۴۰۴ حامی حمایت می‌شوند و در واقع می‌توان ادعا کرد که ۵۰ درصد از حامیان ایتام در سطح کشور از استان تهران هستند.

وی در ادامه به شماره تماس ۷۳۵۵ اشاره کرد و گفت: این پل ارتباطی امداد با مردم استان تهران است و خانواده‌ها می‌توانند با شماره‌گیری این خط از خدمات مختلفی از جمله جذب مشارکتهای مردمی، رسیدگی به درخواست و انتقادات و پیشنهادات، پرداخت‌های نذورات و هدایا، صدقات، طرح محسنین و … مطلع شوند.

وی اضافه کرد: در ۸ ماه گذشته خانواده‌های تهرانی ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق شماره گیری خط ۷۳۵۵ به مددجویان استان کمک کرده‌اند.

ولیئی با تاکید بر اینکه منابع جمع‌آوری شده در صدقات و کمک‌های مردمی به هیچ عنوان در کارهای دیگر امداد از جمله پرداخت حقوق به پرسنل هزینه نمی‌شود، گفت: این منابع به صورت ۱۰۰ درصد در اختیار نیازمندان و محرومان قرار می‌گیرد.

ولیئی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۳ هزار صندوق در معابر، ۱۰ هزار و ۷۰۰ صندوق در اماکن، ۶۵۰ هزار صندوق در منازل و ۲۰۰ صندوق الکترونیکی در تهران برای جمع‌آوری صدقات پیش‌بینی شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در ادامه به برگزاری جشن عاطفه‌های سال ۹۴ اشاره نمود و گفت: هر ساله در آغاز بازگشایی مدارس در سراسر کشور جشن عاطفه‌ها برگزار می‌شود که هدف از برگزاری این جشن، تأمین مایحتاج و پوشاک و نوشت‌افزار تحصیلی دانش‌آموزان نیازمند است.

وی تصریح کرد: جشن عاطفه‌های امسال یک ویژگی منحصر به فرد با سالهای گذشته دارد که این جشن در روزهای ۲۶ و ۲۷ شهریورماه با همکاری بسیج، کمیته امداد در میادین اصلی و اماکن و مصلاهای نماز جمعه برگزار می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران بر همین اساس جشن عاطفه‌ها در ۸ مهر در مدارس برگزار خواهد شد ضمن اینکه عواید جمع‌آوری شده در جشن عاطفه‌ها در کمترین زمان ممکن در اختیار خانواده‌های نیازمند خواهد رسید.

وی با اشاره به پایگاه‌های کمیته امداد در برگزاری جشن عاطفه‌ها گفت: ۴ هزار و ۴۴۳ پایگاه برای برگزاری این جشن در نظر گرفته شده است که شامل ۶۰۷ پایگاه ثابت، ۶۷ پایگاه سیار، ۳ هزار و ۱۶ پایگاه در مدارس ۳۶۳ پایگاه در مساجد، ۹۷ مرکز نیکوکاری، ۲۸۳ پایگاه بسیج است که بالغ بر ۱۶۰۰ نفر در برپایی جشن‌ عاطفه‌های امسال همکاری خواهند داشت که این افراد بجز نیروهای آموزش و پرورش خواهند بود.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران اضافه کرد: طبق سنوات گذشته، پایگاه‌هایی نیز تحت عنوان پایگاه‌های اصلی در برگزاری جشن عاطفه‌ها در نظر گرفته شده است که این پایگاه‌ها در امامزاده صالح، میدان شهرری، پارک دانشجو و مسجدالنبی خواهند بود.

ولیئی به آمار دانش‌آموزان و دانشجویان تحت پوش کمیته امداد استان تهران اشاره کرد و گفت: ۱۳ هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز و ۳ هزار و ۷۰۰ دانشجو تحت پوشش این نهاد قرار دارد و از خدمات تحصیلی امداد استان تهران استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به آمار جمع‌آوری شده در جشن عاطفه‌های سال گذشته گفت: ۲ میلیارد و ۱۶۴ میلیون تومان در این بخش جمع‌اوری شده بود که امسال پیش‌بینی می‌شود این رقم افزایش یابد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در ادامه به مبلغ جمع‌آوری شده صدقات در استان اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۳۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در بخش صدقات جمع‌آوری شده است که سرانه هر فرد در سال ۳ هزار تومان و در ماه ۲۵۰ تومان است که البته این گزارش بر مبنای جمعیت ۱۳ میلیون نفری روزانه تهران است.

وی گفت: بر این اساس مردم تهران روزانه ۸۰ ریال به عنوان صدقه به نیازمندان کمک می‌کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در خصوص طرح یک فوریتی تفکیک وظایف کمیته امداد و بهزیستی خاطرنشان کرد: ما به طور قطع موافق این طرح هستیم و بایستی خدمات به معلولان و توانبخشی آنها توسط بهزیستی و خدمات به زنان سرپرست خانوار توسط امداد انجام گیرد.

منبع: فارس
ارسال دیدگاه