تاریخ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۲ - ۱۲:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تقدیر ویژه مراجع از ظریف

آیت الله وحید خراسانی در دیدار وزیر امور خارجه با تقدیر از زحمات وی اظهار کرد: «شما هم اهل خدمت هستید و هم اهل فکر. هنر شما قابل تقدیر است مردم هم باید از شما تشکر کنند.من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق»

به گزارش سیمرغ ما، وزیر امورخارجه کشورمان امروز پنج شنبه در سفری یک روزه به قم پس از زیارت بارگاه کریمه اهل بیت (س) به طور جداگانه با مراجع عظام تقلید حضرات آیات مکارم شیرازی، وحید خراسانی،صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی و جوادی آملی دیدار کرد.

 اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه اعلام کرده که محمد جواد ظریف ضمن سفر به شهر مقدس قم و پس از زیارت بارگاه کریمه اهل بیت(س) در دیدارهای جداگانه با مراجع عظام تقلید حضرات آیات مکارم شیرازی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی و جوادی آملی دیدار و در خصوص برجام و مسائل منطقه گفت و گو کرد.

 

 

 

 

*** نفی برجام، با هیچ عقل و حکمتی سازگار نیست

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: اگر زحمات و جدیدت شما نبود، برجام به فرجام نمی رسید. زحمات شما در تاریخ ثبت خواهد شد. هرچند بعضی ها شاید حق شناس نباشند. شما کار غیر ممکن را ممکن ساختید.

 

وی در این دیدار گفت: همانطور که قبلا گفته ام باید اصل برجام را پایان یافته تلقی کرد. مناقشه کردن و نفی برجام، با هیچ عقل و حکمتی سازگار نیست.

 

این مرجع تقلید در ادامه افزود:«الان فقط باید برای نحوه اجرای آن بحث شود. ضمنا شما در برابر مخالفت ها، حساسیت نشان ندهید.»

 

وی در خصوص مبارزه با گروه های تکفیری گفت: این افراد را تنها با برخورد نظامی و امنیتی نمی توان از بین برد،بلکه باید به موازات کار سیاسی و نظامی، کار فکری کرد و ریشه های این جریان را خشکاند و الا این روند ادامه پیدا می کند.

 

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به سفر موفقیت آمیز هیات های خارجی به قم تصریح کرد:

وزارت امور خارجه کاری کند که این سفرها به قم بیشتر انجام گیرد و زمینه دیدار علما و نخبگان جهان با علمای حوزه بیشتر فراهم شود، چون ما تاثیر این گفت و گوها را در مقامات خارجی دیده ایم.

 

 

 

 

***آنهایی که اهل فهم هستند ارزش کار شما را درک می کنند

آیت الله العظمی وحید خراسانی نیز در دیدار وزیر امور خارجه با تقدیر از زحمات وی اظهار کرد: «شما هم اهل خدمت هستید و هم اهل فکر. هنر شما قابل تقدیر است مردم هم باید از شما تشکر کنند.من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق»

 

وی در ادامه افزود: بالاخره آنهایی که اهل فهم هستند ارزش کار شما را درک می کنند. امیدوارم در این خدمتتان موفق شوید.

 

وی خاطر نشان کرد: باید برای خدمت به مردم کمر بست چون این مردم مورد عنایت ولی عصر(عج) هستند. خدمت به این ها باعث کسب آبرو نزد پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) است.

 

 

 

 

*** مردم قدر زحمات شما را می دانند

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی نیز در دیدار محمد جواد ظریف با اشاره به انجام مذاکرات طاقت فرسای هسته ای گفت: توفیقاتی که حاصل شده را باید قدر دانست. من از شخص جناب عالی و همکارانتان تشکر می کنم. مردم هم قدر زحمات شما را می دانند.

 

وی تاکید کرد: در سایر موضوعات منطقه ای و بین المللی نیز همین مسیر را ادامه دهید.

 

آیت الله صافی گلپایگانی در ادامه افزود: «ما به دنبال گفت و گو و زندگی مسالمت آمیز با دنیا هستیم. نباید بگذاریم هویت ما را جوری معرفی کنند که بدخواه دیگران جلوه کنیم.»

 

وی تاکید کرد: درباره بهبود وضع معیشت مردم هر کاری که می توانید، انجام دهید. چون این تلاش اسباب خوشحالی امام زمان (ع) می شود.

 

 

 

 

*** همه چیز در فضای آرام به نتیجه می رسد

آیت الله العظمی موسوی اردبیلی از دیگر مراجع تقلید در دیدار وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع برجام از تلاش و جدیت دستگاه دیپلماسی تشکر کرد و برای استمرار موفقیت تلاش های دیپلماتیک دولت دعا کرد.

 

وی افزود: «در فضای آرام و بدون التهاب همه چیز به نتیجه می رسد، اما فضای ملتهب نتیجه معکوس می دهد.»

 

 

 

*** ما چیزی از دست ندادیم

آیت الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار با محمدجواد ظریف گفت: به عقیده من اینکه برخی می‌گویند ما در این مذاکرات امتیازاتی را از دست داده‌ایم و در عوض امتیازاتی گرفته‌ایم در واقع درست نیست. 

 

ایشان افزود: من معتقدم ما در این مذاکرات هیچ چیز از دست ندادیم؛ طرف مقابل می‌خواست قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را از ما بگیرد اما ما با آنکه قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را داشتیم، هرگز به دنبال ساخت اینگونه سلاح‌ها نبودیم. 

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه ما هرگز امکانات نظامی قدرت هسته‌ای را طبق دین و عقل و فتوای مراجع نمی‌خواهیم، گفت: ما به دنبال فناوری‌های صلح آمیز هسته‌ای در زمینه‌های کشاورزی و پزشکی و امثال آن بودیم که امروز همه آن‌ها برای کشور محفوظ مانده است، لذا ما تمام نیازمندی‌های خود را حفظ کردیم و در عمل چیزی از دست ندادیم.

 

وی همچنین با اشاره به روایتی از حضرت امیر (ع) بیان داشت: وقتی عده‌ای به حضرت امیر علیه السلام عرض می‌کردند که اسب شما مناسب میدان جنگ نیست، ایشان در پاسخ می‌فرمودند، من که هرگز از مقابل دشمن فرار نمی‌کنم و اگر دشمن هم از مقابل من فرار کند، اهل تعقیب کردن او نیستم، لذا باید توجه داشته باشیم ما با چنین دین و مکتبی سر و کار داریم. 

 

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم هوشیاری همیشگی در مقابل دشمن ابراز داشت: خداوند در قرآن پیامبر (ص) را به هوشیاری همیشگی در مقابل دشمنان خود توصیه کرده و می‌فرماید بدان که دشمنان شما هر روز در حال نقشه کشیدن و توطئه کردن علیه شما هستند. 

 

این مرجع تقلید گفت: همه مسئولان باید توجه داشته باشند با سوءظن کاری از پیش نمی‌رود، کشور ما در میدان مین است و خطر همیشه کشور را تهدید می‌کند لذا کشور را باید با محبت، همدلی و همزبانی و وحدت اداره کنیم تا اجازه طمع را از دشمنان بگیریم. 

 

وی ملت ایران را ملت بزرگی دانست که مسئولان باید همواره قدردان فداکاری‌های انان باشند و در این زمینه خاطرنشان کرد: ملت ایران ملت بزرگی است و در طول تاریخ همواره بزرگی خود را به اثبات رسانده است؛ مانند هشت سال دفاع مقدس و همچنین پایبندی به قطع نامه ۵۹۸شورای امنیت؛ مسئولان باید قدردان این ملت بزرگ باشند. 

 

آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه باید همواره با رعایت و حفظ ادب مسائل کشور را حل و فصل کنیم و در برخورد با دیگر کشور‌ها هم همین گونه رفتار کنیم، گفت: دست دادن نشانه ادب است اما پس از دست دادن انگشتان خود را می‌شماریم، این نیز نشانه هوشیاری ماست. 

 

 

 

 

*** ارتباط بیشتر علمای جهان اسلام در کاهش فضای تنش آمیز موجود موثر است

همچنین محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه در این ملاقات ها با تشکر از دعاهای خیر و حمایت های مستمر و راهنمایی های موثر مراجع معظم تقلید نسبت به سیاست خارجی کشور و تیم مذاکره کننده، گزارشی از روند اجرای برجام و آخرین تحولات عراق، سوریه، یمن و عربستان را به استحضار آیات عظام رساند.

 

وی با اشاره به شرایط پسا برجام اظهار داشت: ما در این زمان برای استفاده از فرصت های بوجود آمده،بیش از هرچیز نیازمند همدلی ملی هستیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان کرد: اگر ما از این فرصت استفاده نکنیم طرف مقابل استفاده خواهد کرد.

 

ظریف با توجه به تحولات منطقه تصریح کرد: بحران های موجود راه حل نظامی ندارد. ما باید بتوانیم به توقف جنگ و درگیری بین مسلمانان کمک کنیم.

 

وی گفت: ارتباط هرچه بیشتر علمای جهان اسلام می تواند در کاهش فضای تنش آمیز موجود موثر باشد.

 

ظریف در این سفر یک روزه با رییس و معاونان جامعه المصطفی(ص) و همچنین حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نیز دیدار و گفت و گو کرد.در این سفر یکروزه غلام علی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، وزیر امور خارجه را همراهی کرد.

 

ایرنا

ارسال دیدگاه