تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۹ - ۱۳:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فعالیت ۳۴۰۰ نیروی جهادی در مناطق سیل‌زده سیمرغ/ تجاوز به حریم رودخانه از دلایل وقوع سیل

فرماندار سیمرغ با تشکر از مجموعه سپاه و گروه‌های جهادی گفت: ۳ هزار و ۴۰۰ نیروی جهادی در مدت سیل در سیمرغ فعالیت کرده و بیش از ۲۴۰ واحد مسکونی را مرمت و بازسازی کردند.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سیمرغ با اشاره به اینکه ۲۷ اسفندماه سال گذشته شاهد حادثه دردناک سیل و آب‌گرفتگی در سطح شهرستان سیمرغ بودیم که در کمتر از دو ساعت بخش زیادی از شهر و روستاها را فرا گرفته بود، اظهار کرد: بلافاصله پس‌ از این رخداد و اعلام وضعیت به مسؤولان استان جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور استاندار مازندران و مدیران کل در فرماندار سیمرغ تشکیل و همه امکانات دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با بحران بسیج شدند.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه با اجرای به‌موقع و درست مأموریت‌های تعریف‌شده در ستاد مدیریت بحران از تسری سیلاب جلوگیری شد، تأکید کرد: هیچ‌گونه تلفات جانی در شهرستان نداشتیم.

 

این مسؤول در رابطه با علت جاری شدن سیل، پارامترهای متعددی را در وقوع این فاجعه دخیل دانست و عنوان کرد: تجاوز به بستر و حریم رودخانه، ساخت ابنیه غیرمجاز، انباشت گل‌ولای در بستر رودخانه به علت قرار داشتن در انتهای حوزه آبریز از دلایل ایجاد طغیان رودخانه بوده است.

 

۷۲ ساعت پس از سیل ارزیابی‌های خسارت توسط بنیاد مسکن انجام شد

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه با دستور دادستان مرکز استان و استاندار مازندران در رابطه با بهسازی و مهندسی رودخانه لایروبی رودخانه تلار آغاز شد که با حمایت همه‌جانبه رئیس حوزه قضایی سیمرغ در حال اجرا است، اظهار کرد: ۷۲ ساعت پس از سیل ارزیابی‌های خسارت توسط بنیاد مسکن انجام شد و تا این لحظه بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در شهر و روستا دچار خسارت شدند که از این تعداد ۱۵۰ واحد تخریبی در سطح شهرستان داشتیم.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه برآورد اولیه خسارت انجام و وام‌های بلاعوض پرداخت شد، تصریح کرد: ارائه خدمات و تأمین مایحتاج مردم، ارائه خدمات مهندسی رایگان، تخصیص سیمان رایگان به سیل‌زدگان، صدور پروانه‌های ساختمانی رایگان، آواربرداری، تأمین مصالح ساختمانی، تأمین لوازم‌خانگی سیل‌زدگان، حضور نیروهای جهادی بسیج در ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی، پرداخت تسهیلات بلاعوض و کم‌بهره به خسارت دیدگان بخش کشاورزی و پرداخت خسارت به واحدهای تجاری بخشی از اقدامات انجام‌ شده در رابطه با سیل است.

 

تعمیرات و احداث منازل سیل‌زده ۳ و ۶ ماهه در نظر گرفته‌ شد

 

این مسؤول با تأکید بر اینکه با تمام توان و تا پایان کار در کنار سیل‌زده‌ها خواهیم بود، گفت: در حوزه تعمیرات و احداث منازل سیل‌زده دو بازه زمانی ۳ و ۶ ماهه در نظر گرفته‌ شده است.

 

حبیب‌نژاد با تشکر از مجموعه سپاه و گروه‌های جهادی اظهار کرد: ۳ هزار و ۴۰۰ نیروی جهادی در مدت سیل در سیمرغ فعالیت کرده و بیش از ۲۴۰ واحد مسکونی را مرمت و بازسازی کردند.

 

وی افزود: در ایام سیل نیروی انتظامی کارنامه بسیار درخشانی از خود بر جای گذاشت و حتی یک مورد سرقت هم طی این مدت گزارش نشده است.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه هنوز در بسیاری از استان‌ها عملیات تعمیر و بازسازی منازل مسکونی آغاز نشده است، تصریح کرد: ۷۲ ساعت پس از سیل وام بلاعوض معیشتی به بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ خانوار پرداخت شد و ۱۳ روز پس از سیل هم کلنگ ساخت اولین واحد آسیب‌دیده بر زمین زده شده است.

 

حبیب‌نژاد در پایان با اشاره به اینکه کمک‌های بنیاد برکت بر اساس دستور مقام معظم رهبری در ابتدا به افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد تحویل داده شد و در ادامه هم توزیع اقلام موردنیاز به سایر سیل‌زدگان در حال انجام است، گفت: از تلاش و کمک مجموعه مدیران کل استان، فرمانداران، شهرداران، ائمه جمعه، اصناف و بازاریان استان مازندران همچنین مجموعه مدیران شهرستان، بخشداران، شهردار، دهیاران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مردم عزیز که در کنار سیل‌زدگان بودند تشکر می‌کنم.

ارسال دیدگاه