تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۲۲:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی سیل به تأسیسات آب و فاضلاب مازندران

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران گفت: سیل مازندران طی سه مرحله در اواخر اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سال جاری بیش از ۵۷ میلیارد تومان به تأسیسات آبرسانی روستایی و شهری استان مازندران خسارت وارد کرد. ‎

به گزارش سیمرغ ما، مجید عبداللهی امروز ۹ اردیبهشت ماه در نشست خبری ستاد بازسازی مناطق سیل زده مازندران، گفت: سیل طی سه مرحله در اواخر اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت سالجاری بیش از ۵۷ میلیارد تومان به تاسیسات آبرسانی روستایی و شهری استان مازندران خسارت وارد کرد. ‎

وی ضمن قدردانی از همراهی خبرنگاران رسانه‌های گروهی در رویداد سیل، افزود: طبق روال، پایان سال اوج خدمت شرکت‌های خدمات رسان به ویژه شرکت آب و فاضلاب است که وظیفه آبرسانی به مردم را بر عهده دارد و باید همیشه در حالت آماده باش و مقابله با بحران باشند، لذا سیل در پیک مصرف و اوج آمادگی اتفاق افتاد و توانستیم با تلاش بی‌وقفه و شبانه روزی همکاران و اکیپ‌های فنی که حتی در لحظه تحویل سال و تعطیلات نوروزی مشغول خدمت رسانی بودند، مشکلات را مهار کنیم.

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران تصریح کرد: بیشترین خسارت سیل در شهرستان سیمرغ اتفاق افتاد که ایستگاه مرکزی آبرسانی ۳ شهر و ۹۲ روستا دچار مشکل شد، در این حادثه تاسیسات آبرسانی غرقاب شد که ناچار شدیم از کمک غواصان استفاده کنیم و متاسفانه ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را از دست دادیم، اما در همان ساعات اولیه آب آشامیدنی ۳۰ درصد روستاها و شهرهای خسارت دیده وصل و طی ۲۴ ساعت مشکل به طور موقت برطرف شد.

وی با اشاره به مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف، افزود: برای آبرسانی به این شهرها بیش از هزار و ۵۰۰ لیتر آب در ثانیه نیاز داریم که هزار لیتر از چاه‌ها و ۵۰۰ لیتر نیز از سد البرز تامین می‌شود اما با وقوع سیل و کدورت بالای آب در سد البرز و تاکید بر این نکته که کیفیت آب شرب خط قرمز ماست به ناچار ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را از مدار خارج کردیم.

عبدالهی اظهار کرد: برای رفع این مشکل تلاش کردیم آب را از سطوح بالایی سد البرز برداشت کنیم بنابراین با حضور شبانه روزی حدود ۶۰ نفر از نیروهای متخصص آب منطقه ای و آب فاضلاب روستایی و شهری و با استفاده از ۳ لوله به روش سیفونی موفق شدیم بیش از ۵۳۰ لیتر در ثانیه آب برداشت کنیم و اکنون به قاطعیت اعلام می کنم مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف به خصوص شهرستان بابل مرتفع شد و یقینا این اقدام اهرم مقتدری برای پدافند غیرعامل و شرایط بحرانی در آینده خواهد بود.

وی از ساخت تصفیه خانه آب در بابل برای رفع مشکل کمبود آب شرب شهرهای گروه الف توسط شرکت آب منطقه ای استان نیز خبر داد که در صورت آماده شدن مشکل کمبود آب این شهرها به طور کامل حل خواهد شد.

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران درباره میزان خسارت سیلاب‌های اخیر، گفت: سیل در دو مرحله ۲۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به تاسیسات آب و فاضلاب شهری مازندران در ۲۷ اسفند سال گذشته و ۱۲ فروردین سالجاری خسارت وارد کرد و در همین مراحل نیز ۲۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی مازندران آسیب وارد شد و علاوه بر آن بارندگی شدید چهارم اردیبهشت امسال و وقوع سیل در برخی از روستاها نیز موجب خسارت ۲۰۰ میلیونی به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی استان شده است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی، گفت: توصیه می‌کنیم از این دستگاه‌ها به دلیل کم کردن املاح مفید آب که برای بدن ضروری است، استفاده نشود و حتی معتقدیم از آب‌های معدنی نیز نبایددر درازمدت استفاده شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب مازندران در جواب سوال دیگری درباره همکاری بانک توسعه اسلامی برای طرح‌های اولویت دار آب و فاضلاب، اظهار کرد: در سال‌های گذشته مقرر شده بود ۲۸۰ میلیون یورو با همکاری دولت ایران و بانک توسعه اسلامی برای طرح‌های اولویت‌دار فاضلاب شهری تخصیص یابد که با پیگیری‌های اخیر و حضور کارشناسان این بانک در مازندران و بررسی‌های لازم، این مبلغ در دو فاز طی سال‌های ۲۰۲۰و۲۰۲۱ پرداخت خواهد شد.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان مازندران در خصوص پرسش مطرح شده در راستای پرداخت مبالغ خسارت سیل شهریور ۹۷ گفت: برای رفع مشکلات مبالغی مصوب شد و اختصاص هم یافت تا ضمن رفع مشکلات، تاسیسات را به حالت اولیه برگردانیم اما با توجه به حجم بالای خسارات و پیشگیری از آسیب های احتمالی مبالغ تخصیصی کفایت نمی کند، لیکن ما تلاش داریم تا با استفاده از منابع دیگر حتی منابع داخلی مشکلات را رفع کنیم.

معاون مهندسی و توسعه آبفا شهری مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب بابل جزء نخستین تصفیه خانه‌هایی است که در استان احداث شد، گفت: مجوز لازم برای تکمیل فاز دوم تصفیه خانه شامل بخش تصفیه و عمل آوری لجن از شورای عالی فنی اخذ شد و در آینده نزدیک با برگزاری مناقصه، پیمانکار این طرح انتخاب می شود.

پرویز یزدان پناه، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این تصفیه خانه را ۳۰ میلیارد تومان دانست و افزود: ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهر بابل ۱۰۰ هزار نفر است که پیش بینی می شود با اخذ اعتبارات مورد نظر و تکمیل آن، گام اساسی در این زمینه برداشته شود.

وی افزود: فعالیت و عملکرد زیست محیطی این تصفیه خانه از سوی دستگاه‌های نظارتی و کارشناسان بهداشتی به طور مستمر مورد کنترل و ارزیابی قرار می‌گیرد.

معاون بهره‌برداری آبفا شهری مازندران نیز در این نشست با تاکید بر اینکه کیفیت آب شرب با سلامت افراد ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد، گفت: ۸۸ درصد منابع تامین آب شرب مشترکین این استان از طریق آبهای زیرزمینی و ۱۲ درصد آبهای سطحی است.

محمدرضا محمودی افزود: در برنامه بلند مدت با همکاری شرکت آب منطقه ای مازندران استفاده از آب‌های سطحی به ویژه سدها در دستور کار قرار دارد، به طوری که در حال حاضر آب شرب مردم شهرهای رامسر، بابل و ساری از این طریق تامین می‌شود.

ارسال دیدگاه