تاریخ : ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ - ۲۱:۵۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خسارت سیلاب اخیر معادل دو سال اعتبارات عمرانی مازندران بوده است

دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال و اراضی ملی مازندران با اشاره به تلاش بیشتر مسئولان برای بازسازی مناطق سیل‌زده استان، گفت: خسارت سیلاب اخیر معادل دو سال اعتبارات عمرانی مازندران بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، سید یونس حسینی عالمی امروز در جلسه کارگروه استانی مدیریت سیلاب در مازندران با تاکید بر آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها در استان، اظهار داشت: باید در گام نخست با تعیین اولویت در رودخانه‌های سیلاب‌خیز موانعی که مانع عبور جریان آب در رودخانه می‌شود برداشته شود و همه باید به تحقق این مهم کمک کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه نباید سازه‌های تقاطعی نامناسب در مسیر رودخانه‌ها از جمله راه‌های دسترسی، پل‌های نامناسب ایجاد کنیم، افزود: متاسفانه در سیل اخیر شاهد خسارت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به تاسیسات، اراضی و منازل مسکونی در استان بودیم که این رقم حداقل معادل اعتبارات عمرانی دو سه ساله استان است.

 

حسینی عالمی با اشاره به جدیت دستگاه قضا در برخورد با متخلفان و مطالبه مردم در زمینه آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی نباید به افرادی که سابقه تخلف در رودخانه را دارند اعتماد کنند و اجازه ورود به رودخانه و با بهره برداری از مصالح شن و ماسه به آن‌ها داده نشود.

 

وی، وجود و رویش درختان در بستر رودخانه‌ها و عدم بهره برداری از آن‌ها را یکی از علل افزایش میزان خسارت برشمرد و گفت: در بازدیدهای میدانی شاهد بودیم که از یک منطقه بیش از ۷۰۰ کمپرسی درختان افتاده جمع آوری شد تا مسیر سیل بازگشایی شود لذا درختان که مانع جریان سیلاب می‌شوند باید قطع شده تا جریان سیلاب تغییر مسیر ندهد.

 

 

دادستان مرکز استان با اشاره به ضرورت انجام آزادسازی بستر و بازگشایی مسیر در بازه‌های شهری از سوی شهرداری‌ها، تاکید کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید در مورد ساخت و ساز غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌ها رفتار سختگیرانه داشته باشند و بناهای غیرمجاز را تخریب کنند.

 

وی افزود: هیچ حجتی برای هیچ مدیری جهت برطرف کردن رفع موانع انتقال آب وجود ندارد و دادستان‌ها در سراسر استان با همکاری نیروهای انتظامی برای آزادسازی بستر و حریم و برداشت موانع انتقال آب آماده همکاری هستند.

 

برابری سیل نوروز مازندران با ۳۰۰ سال گذشته

 

ابراهیم یخکشی، مدیر عامل آب منطقه ای مازندران نیز با اشاره به ویژگی‌های سیل اخیر در استان مازندران به پیامدهای آن از جمله خسارت به تاسیسات تقاطعی، اراضی کشاورزی، قطع آب شرب به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم و آبگرفتگی منازل و اراضی کشاورزی پرداخت و گفت: رفتار سیل در بازه‌های مختلف متفاوت بوده به طوری که در دشت‌ها عمدتا آبگرفتگی و در دامنه‌ها و ارتفاعات همراه با تخریب بوده است.

 

وی با اشاره به حجم سیلاب گفت: بر اساس اندازه گیری‌های به عمل آمده حجم سیلاب در رودخانه نکارود در بازه آبلو نکا حدود ۴۵۰ مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه تجن حدود ۸۸۰ مترمکعب بر ثانیه در محل کردخیل فرح آباد ساری و در رودخانه تالار در بازه کیاکلا ۴۳۳ مترمکعب بر ثانیه و در رودخانه بابلرود در بازه کشتارگاه ۳۱۸ مترمکعب بر ثانیه بوده است که دوره بازگشت برخی از آن‌ها بالغ بر ۳۰۰ سال بوده است.

 

یخکشی با اشاره به اقدامات آب منطقه ای در زمینه مهندسی رودخانه گفت: اقدامات خوبی در سال‌های اخیر انجام گرفته به طوری که در رودخانه تالار عمدتا به ویژه در منطقه سوادکوه حریم و بستر رودخانه تعیین و اعلام و مدل دیواره‌سازی رودخانه با توجه به شرایط منطقه طراحی شد و باید همه دستگاه‌ها بر اساس مطالعات و ضوابط تعیین شده اقدامات خود را عملیاتی کنند.

 

رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای مازندران با اشاره به ویژگی رودخانه‌های استان و ضرورت تنظیف مستمر بستر آن، گفت: باید حداقل برای بازه‌هایی که آسیب پذیری بیشتری به هنگام سیلاب دارند کار رودخانه‌داری مستمری داشته باشیم تا به هنگام وقوع سیلاب میزان خسارت به حداقل برسد.

 

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران تاکید کرد: بر اساس قانون هر دستگاهی مسئولیت حفظ و نگهداری سازه‌های تقاطعی خود را بر اساس ضوابط مهندسی رودخانه ای که از سوی این شرکت اعلام می‌شود عهده دار خواهد بود و نباید منتظر این باشد که این شرکت اقدامات حفاظتی را انجام دهد.

 

وی با اشاره به باور نادرست عمومی در خصوص بستر رودخانه که آن را فقط بستر جاری آب در شرایط عادی تلقی می‌کنند، گفت: باید با اقدامات حقوقی و کار اجتماعی حریم و بستر رودخانه‌ها را آزاد و هر آنچه که سبب سطح مقطع رودخانه جهت عبور جریان سیلاب می‌شود را از بین ببریم.

ارسال دیدگاه