تاریخ : ۱۳۹۸/۰۱/۱۵ - ۱:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل در مازندران آغاز شد

به همت بنیاد مسکن مازندران، عملیات اجرایی بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل در مازندران با کلنگ زنی نخستین واحد در روستای تالارپشت سیمرغ آغاز شد.

به گزارش سیمرغ ما، در سیل ویرانگر ۲۷اسفندماه ۹۷ بسیاری از واحدهای مسکونی روستایی مازندران آسیب دید و برخی نیز صددرصد تخریب شد.
با توجه به همزمانی سیل با عید نوروز ، فصل بهار و نیز آغاز فصل کشت و کار در روستاها، نگرانی های متعدد سیلزدگان را تهدید کرده است! نگرانی از دست دادن زندگی که عمری برای آن وقت گذاشته شده و زحمت کشیده شده است. نگرانی از بین رفتن خزانه شالی، مزرعه کاهو، باغات مرکبات و… یکی از این نگرانی ها هم نداشتن سرپناه و از بین رفتن نیازمندی های اولیه است. اگرچه ورود نیروهای مردمی و بسیج مردمی در نخستین ساعات و نیز وقوع این حادثه در روز موجب شد خسارت های جانی سیل اخیر کمتر و در برخی مناطق صفر باشد اما خسارت های مالی به واحدهای مسکونی، زمین های کشاورزی، دام و طیور و حتی واحدهای تولیدی و اشتغال بسیارزیاد است.
با ورود ماشین آلات سبک ،سنگین وقایق برای خارج کردن افراد از میان سیلاب، لایروبی منازل، سپس اماکن عمومی، کوچه ها، خیابان ها، جوی ها، مدارس، مساجد و حسینیه ها و بازگشایی جاده های متاثر از سیل و سیلاب انجام شد سپس از واحدهای خسارت های دیده تخریبی، آواربرداری شد.
نیروهای جهادی، بنیاد مسکن مازندران ، تشکل های مردمی و… هر کدام پای کار آمدند. آوار برداری از منازل آسیب دیده در سیل، توسط بنیاد مسکن مازندران انجام شد و ستاد معین این نهاد در شهرستان های سیل زده تشکیل شد، ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان در راستای امیدآفرینی و کاهش نگرانی های ساکنان روستای سیلزده تالار پشت و رکن کلای شهرستان سیمرغ که بیشترین خسارت را در سیل اخیر دیده است عملیات اجرایی ساخت و احداث واحدهای مسکونی تخریبی را با کلنگ زنی نخستین واحد در روستای تالار پشت که متعلق به زوج کهنسال بیمار و زمین گیری بود، آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری امین از مازندران، مهندس محمد خانی نوذری در حاشیه آئین کلنگ زنی از نخستین مسکن آسیب دیده از سیل در روستای تالار پشت شهرستان سیمرغ، گفت: در سیل اخیر حدود ۶ هزار و ۳۴۱ واحد مسکونی استان خسارت دیدند که از میان ۶۵۰واحد کاملا از بین رفته و نیاز به نوسازی دارد.
وی افزود: بنیاد مسکن به عنوان متولی بازسازی در روستاها، از اولین روزهای سیل پای کار آمد و با استقرار ستاد معین در شهرستان های سیلزده اقدام به صورت رایگان کار آواربرداری از واحدهای تخریبی را انجام داده است .
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران،با اعلام اینکه پرداخت کمک بلاعوض به سیلزدگان از سوم فروردین ماه آغاز شده است، گفت: تاکنون بیش از ۳هزار خانوار تسهیلات بلاعوض دریافت کردند.
خانی نوذری، در ادامه با بیان اینکه تاکنون ۵۸واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات تعمیرات به بانک ها معرفی شدند، گفت: کمک به سیلزدگان با معرفی بخشداری ها انجام می گیرد و بنیاد مسکن پروانه ساخت رایگان صادر می کند.
این مسئول، با اشاره به اینکه این بنیاد در جهت رفع مشکلات سیلزدگان استان برای ساخت هر واحد مسکونی تسهیلات ۴۰میلیون تومانی پرداخت و ۱۰ میلیون تسهیلات بلاعوض می کند، ادامه داد: وام کم بهره ۱۵میلیون تومانی جهت تعمیرات و ۵میلیون کمک بلاعوض معیشتی از دیگر خدمات بنیاد مسکن مازندران به هم استانی های سیلزده می باشد.
خانی نوذری، با بیان اینکه آندسته از واحدهای مسکونی که در سیل اخیر آسیب دیدند و نیاز به تعمیر دارند ظرف مدت سه ماه کار تعمیرات آن به اتمام می رسد، گفت:عملیات اجرایی واحداث واحدهای تخریبی در مناطق سیل زده آغاز شده و بناداریم ظرف ۶تا ۷ماه آتی به اتمام برسد.
وی در ادامه بر لزوم مشارکت و همراهی مردم و خیران در ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده تاکید کرد و افزود: بسیج برای ساخت واحدهای مددجویان کمیته امداد با محوریت بنیاد مسکن اعلام آمادگی کرده است.
همچنین در این مراسم، هادی درفشی،معاون پشتیبانی و امور هماهنگی استانها بنیاد مسکن کشور، با ابراز رضایت از عملکرد همکاران بنیاد مسکن مازندران، گفت: کار بازسازی توسط بنیاد مسکن در استانهای مازندران و گلستان آغاز شده است در عین حال در روستاها ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۵ ساله با کارمزد چهار درصد پرداخت می‌شود.
وی افزود: مبلغی نیز به عنوان تسهیلات معیشتی بلاعوض به سیل زدگان پرداخت می شود، همچنین از طریق این بنیاد برای هر واحد در حال احداث ۸۰ پاکت سیمان رایگان نیز توزیع می‌شود.
معاون پشتیبانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه نظارت و تهیه طرح‌ها ۸۰ متر روستایی با بنیاد مسکن است، تصریح کرد: هر کس براساس سلیقه و نیاز خود طراحی مسکن را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: عملیات ساخت واحدها با نظارت کاملی که صورت می‌گیرد اصول فنی و مسائل فنی و ایمنی نیز در ساخت و ساز رعایت می‌شود و طبق برنامه زمانبندی تا پایان شهریورماه کل عملیات بازسازی واحدهای آسیب دیده سیل به پایان می‌رسد.
درفشی از مازندران به عنوان استان معین در بازسازی واحدهای مسکونی در زلزله کرمانشاه یاد کرد و گفت: یک سوم واحدهای مسکونی در شهرستان پل ذهاب توسط مازندران احداث شده است.
وی افزود: عملکرد همکارانمان در بنیاد مسکن مازندران در استان و کشور باعث غرور ما است.
برپایه این گزارش؛ در سیل اخیر ۶ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی مازندران خسارت دید، پنج نفر نیز جان خود را از دست دادند.

ارسال دیدگاه