تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ - ۱۵:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دانش‌آموزان سیمرغ، شهدای پرواز سیمرغ را با نقاشی به پرواز درآوردند

برای آنکه آیندگان خود را با تفکرات و قهرمانی‌های شهدایمان در طی دفاع مقدس آشنا کنیم باید افرادی باشند که خاطرات شهدا را از اطرافیان و نزدیکان و همسنگران آنان جمع‌آوری کنند و آن را به چاپ و نشر درآوردند و نیز این کتاب‌ها باید در دسترس دانش‌آموزان امروز قرار گیرد تا ارتباط میان نسل‌ها حفظ شود.

به گزارش سیمرغ ما، کتاب سلحشور۴۱، دفاع مقدس یادآور روزهایی از مردانگی و خلق حماسه یادگارانی است که با جان و دل برای کشور خود تلاش کردند و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نکرد.

برای آنکه بتوانیم این خاطرات دفاع و حماسه آفرینی‌ها را به دیگران یادآوری و برای نسل‌های آینده بازگو کنیم افرادی باید باشند که این خاطرات را به شکل کتاب درآورند که در این راستا دکتر مسعود آب‌آذری با تلاش فراوان توانست خاطرات شهید خلعتبری را در غالب کتاب “سلحشور ۴۱”  که به سرگذشت زندگی سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری می‌پردازد به چاپ در آورد و در حال حاضر این کتاب در مرحله به چاپ دوم رسیدن میباشد.

در این راستا دانش‌آموزان مدرسه حکمت کیاکلا برای آنکه یادی کنند از شهدای شهرستان خود، یعنی سیمرغ به عنوان شهدای پرواز و از این گسستگی میان نسل‌ها را کاهش دهند اقدام خلاصه نویسی این کتاب و نیز نقاشی آن کردند.

مسعود آب‌آذری نویسنده و فیلمساز دفاع مقدس در گفت و گو با ما، درباره کتاب سلحشور چهل و یکم، می‌گوید: کتاب سلحشور چهل و یکم به سفارش کنکره سرداران و ده هزارشهید مازندران و با حمایت مالی شوراهای اسلامی شهر در دوره چهارم  شهرهای کیاکلا و رامسر که با تدوین من و ایرج فلاح چاپ شد.

 

 

آب آذری افزود: این مجموعه به صورت مستند داستانی در روایتی غیر خطی در ۱۲۰ صفحه به زندگی و رشادتهای امیر سرلشگر خلبان شهید حسین خلعتبری می‌پردازد.

وی درباره شهید حسین خلعتبری با اشاره به اینکه شخصیت این شهید را دوست داشتم و در عین قهرمان بودن اما گمنام بود، گفت: دوست داشتم مردم ایران قهرمانان مازندرانی را بشناسند.

 

این نویسنده و فیلمساز دفاع مقدس با اشاره به اینکه شهید حسین خلعتبری در سال ۱۳۲۸در روستای بصل کوه رامسر به دنیا آمد، یادآور شد: این شهید در اولین روز عید ۶۴ به مأموریت پروازی رفت به طوری که در آسمان کردستان با سه فروند هواپیمای  جنگنده دشمن مواجه شد و در حالی که یکی از آنها را مورد هدف خود قرار داد، مورد اصابت موشک هواپیمای دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

وی خاطرنشان کرد: شهید حسین خلعتبری در اولین روز عید در منزلشان مهمان داشت اما وقتی بحث مأموریت پیش آمد بدون هیچ درنگی مهمانان را منتظر گذاشت و رفت به مأموریتی که دیگر هیچوقت از آن مأموریت برنگشت و در آسمان کردستان جادوانه شد.

 

آب آذری عنوان کرد: شهید حسین خلعتبری یکی از بهترین خلبانان هواپیمای جنگنده f_4 بود که مظلوم و گمنام مانده بود، مظلومیتی همچون امام حسین (ع) که زمان شهادت سرش از بدن جدا شد و همین موضوع ما را بر آن داشت تا از شهید حسین بگوییم و بنویسیم.

وی یادآور شد: شهید خلعتبری نماینده ایران در دادگاه بین المللی لاهه بود که از حقوق مردم ایران دفاع کرد و در زمان جنگ حضور داشت و نیروی دریایی عراق را به همراه شهید عباس دوران در عملیات مروارید کاملا نابود کرد.

این نویسنده و فیلمساز دفاع مقدس، افزود: هفتم آذر ماه ۵۹ در عملیات مروارید بر علیه نیروی دریایی عراق و نزدیک دواسکله البکر والامیه صورت گرفت حسین خلعتبری و عباس دوران در آن عملیات نیروی دریایی عراق را کاملا ساقط کردند و به قهرمانان جنگ دریایی مشهور شدند.
وی تصریح کرد: شهید خلعتبری به دلیل تبحر خاص که در استفاده از موشک ماوریک داشت در میان ژنرال‌های نیروی دریایی دشمن به نام موشکش “حسین ماوریک” معروف شد و در همین عملیات به دلیل شکار ناوهای اوزا شهید خلعتبری به عنوان شکارچی ناوهای اوزا شناخته شد و با انهدام ۲۳ ناو پیشرفته اوزا از نیروی دریایی عراق با قیمتی بالغ بر۲۴۰میلیون دلار خسارات سنگینی را به نیروی دریایی عراق وارد کرد.

آب آذری یادآور شد: در سال ۵۹ به عنوان نماینده ایران در دادگاه بین المللی لاهه حضور پیدا کرد و در این سفر حقانیت ایران را در جنگ تحمیلی ثابت کرد و تا پیش از شهادتش ۷۰ پرواز برون مرزی داشت که در آن زمان، بالاترین ساعت پرواز در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

وی با اشاره به بیاناتی از شهید خلعتبری، خاطرنشان کرد: من باید بجنگم و مرگ برایم افتخار است در وصیت نامه‌ام هم ذکر کرده‌ام که در ولایت خودمان کوهی است که می‌گویند میرزا کوچک خان که در آنجا بر علیه روسیه می‌جنگیده است و اگر افتخار شهادت پیدا کردم آنچه از من باقی ماند حتی اگر ذره‌ای از گوشت بدنم باشد مرا بر فراز آن قله دفن کنید تا روح من هم پاسدار این مرز و بوم باشد.

این نویسنده و فیلمساز دفاع مقدس، افزود: پس از شهادت این شهید تکه‌های بدنش را جمع کردند و در گلزار چهل شهیدان رامسر به خاک سپردند اما سر حسین برای همیشه در کردستان ماند.

 

 

وی تصریح کرد: طی سفارشی به مادرش وکالت داده بود هنگامی که در آمریکا تحصیل می‌کرد حقوقش را بگیرد و به فقرا بدهد.

آب آذری یادآور شد: در سال ۲۰۰۶ یکی از مجلات جنگی آمریکا ویژه نامه‌ای در زمینه مهارت‌های پروازی،  ابتکار عمل، جسارت و خلاقیت‌های شهید خلعتبری منتشر کرد و همچین نام وی به عنوان یکی از شاگردان موفق دانشگاه شپارد وتکزاس در فراگیری علوم خلبانی هواپیمای  f_4نامبرده شد.

لیلا فلاح معلم مدرسه حکمت شهرستان سیمرغ_ کیاکلا در گفت و گو با ما، گفت: دانش‌آموزان مدرسه حکمت روایت‌های کتاب سلحشور۴۱ را به خلاصه نوشتند و نیز این روایت‌ها را نقاشی کردند.

فلاح افزود: این کتاب از آنجایی که مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفت آنان اقدام  به خلاصه نویسی و نقاشی آن کردند.

وی تصریح کرد: این کتاب حاوی روایت‌های مختلف از خواهر، مادر و همرزمانش است و دانش‌آموزان از هر روایتی هر چه را که متوجه شدند نقاشی کردند.

معلم مدرسه حکمت کیاکلا، عنوان کرد: با توجه به آنکه دانش‌آموزان امروز جنگ را لمس نکردند و از آنجایی که اصلا نمی‌دانند جنگ چیست اما هنگامی که این روایت‌ها به شکل داستان بیان می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند به این درک برسند که شهدا با توجه بزرگی خود اما در خانه پدر بود و برای همرزمانش دوستی مهربان است.

 

وی یادآور شد: این روایت‌ها را دانش‌آموزان امروز مشاهده نکردند و برایشان از خودگذشتگی قابل درک نیست اما با این کتاب‌ها می‌توانند خود را به جوانان نسل‌های گذشته نزدیک کنند.

برای آنکه آیندگان خود را با تفکرات و قهرمانی‌های شهدایمان در طی دفاع مقدس آشنا کنیم باید افرادی باشند که خاطرات شهدا را از اطرافیان و نزدیکان و همسنگران آنان جمع‌آوری کنند و آن را به چاپ و نشر درآوردند و نیز این کتاب‌ها باید در دسترس دانش‌آموزان امروز قرار گیرد تا ارتباط میان نسل‌ها حفظ شود.

ارسال دیدگاه