تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ - ۲۰:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گرانی سفره مردم را خالی کرد/ دولتمردان لطفا به داد مردم برسید

نظام غذایی قاطبه مردم باید از امنیت قطعی برخوردار باشد و دولت تحت هیچ شرائطی نباید چالش در این زمینه را تحمل کند.

به گزارش سیمرغ ما، با افزایش قیمت مواد پروتئینی بویژه مرغ و گوشت، دست بخش اعظمی از جامعه به این دو ماده پروتئینی کوتاه شد و این نقیصه در کنار گرانی قبلی اغلب اقلام غذایی و از جمله لبنیات، تاثیرات منفی فراوانی را به سلامت جامعه وارد می‌آورد که لاجرم باید یا اعتبار بخش درمان از سوی دولت افزایش یابد و یا فشار دیگر اقتصادی از ناحیه تحمیل هزینه‌های درمانی به مردم را انتظار داشت.

 

بر اساس آمار مرکز آمار ایران، نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷، با ۲٫۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۸ درصد رسید.

 

آنچه که برای مردم و مسائل غذایی‌شان مهم و موجب نگرانی می‌شود، شاخص قیمت در گروه خوراکی،‌آشامیدنی و دخانیات است که نسبت به ماه‌ قبل ۴٫۸ درصد و در گروه غیرخوراکی و خدمات ۱٫۶ درصد افزایش یافت.

 

بررسی جزئیات قیمت گروه خوراکی‌ها نشان می‌دهد، گوشت قرمز و سفید در آذرماه نسبت به آذر ۹۶ بالغ بر ۶۰ درصد گران شده،‌ همچنین این میزان افزایش برای ماهی‌ها و صدف‌داران ۷۸٫۴ درصد است.

 

میوه و خشکبار نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل خود ۷۹٫۴ گران‌تر شده است، علاوه بر این کالاها محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده مانند رب گوجه در آذر ۹۷ نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰۵٫۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

 

برای بررسی دقیق‌تر افزایش قیمت کالا و خدمات رشد ماهانه قیمت کالاها وضعیت را بهتر از دیگر شاخص‌ها مشخص می‌کند.

 

گزارش مرکز آمار در بخش قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نشان می‌دهد، ماهی‌ها و صدف‌داران نسبت به آبان ماه ۱۰ درصد گران‌تر شده‌ و در جایگاه اول قرار گرفته است. پس از آن سبزیجات با ۸٫۶ درصد و گوشت قرمز و سفید با ۷٫۶ درصد بدون وقفه گران شده‌اند.

 

دیگر کالاها مانند نان و غلات، شیر، پنیر و تخم‌مرغ، میوه و خشکبار، روغن‌ها و سایر اقلام غیرخوراکی رشد داشته‌اند.

 

این آمارها گویای کاهش شدید قدرت خرید خانوارهای ایرانی بویژه قشر کم درآمد و محروم جامعه است که دولت صرفنظر از همه حرف و حدیث‌ها باید برای امنیت غذایی مردم، که بشدت در معرض خطر و چالش است، فکری جدی و اقدامی عملی کند.

ارسال دیدگاه