تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۰۸ - ۲۲:۴۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عبدالهیان: کمیته تسهیلگران به نفع جناح و نگرشی خاص شکل نگرفته است/ حبیب‌نژاد: اتاق فکر راهبرد دهنده دستگاه‌های اجرایی است

نهمین جلسه شورای اداری سیمرغ در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با مسؤولان شهرستانی، رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران برگزار شد.

به گزارش سیمرغ ما، نهمین جلسه شورای اداری سیمرغ در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با مسؤولان شهرستانی، رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران برگزار شد.

 

اتاق فکرها می‌تواند راهگشا باشد

 

مسعود فرجاد در جلسه شورای اداری شهرستان سیمرغ، بابیان اینکه ایده تشکیل اتاق فکر توسط استاندار سابق شکل گرفت، اظهار کرد: این اتاق فکر با نگاه درازمدت در استان شکل گرفت.

 

وی افزود: مسؤولین استانی و شهرستانی می‌توانند راه‌کار مشکلات و مسائل خود را از این اتفاق فکر بگیرند.

 

مسئول کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانی کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به اینکه این اتاق فکرها می‌تواند راهگشا باشد، تصریح کرد: باید خیرین فکری را در کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانی دورهم جمع کنیم.

 

وی ادامه داد: اصل در کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانی خدمت به مردم است که نباید فراموش شود، این کمیته باید تا دل روستاهای شهرستان برود و به‌عنوان بازوی فکری فرماندار عمل کنند.

 

کمیته تسهیل‌گران به نفع جناح و نگرشی خاص شکل نگرفته است

 

رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه برای حل مشکلات شهروندان و مردم باید از فکر و اندیشه این افراد استفاده کنیم.

 

وی افزود: مشکلی برنامه‌های توسعه‌ای نوشته شدن از بالا به پایین است که نظریات کف جامعه در آن مطرح نشده و به مشکل برمی‌خورد.

 

واحد عبدالهیان با تأکید بر اینکه باید خود مردم را جزئی از راه‌حل بدانیم و برای این کار باید نهادسازی رخ دهد، اظهار کرد: استاندار سابق به دانشجویان اعتماد کرد که این نهادسازی را تشکیل دهند که با تغییر مدیر و سیاست‌ها این فکر بدون تغییر ادامه داشته باشد.

 

وی ادامه داد: ۱۱ ماه از تشکیل اتاق توسعه و تعالی می‌گذرد و تا امروز ۱۵ کارگروه شکل‌گرفته است.

 

رئیس جهاد دانشگاهی مازندران بابیان اینکه این کمیته به نفع جریان و جناح خاصی شکل نگرفته است و صرفاً به مشکلات شهرستان می‌پردازد، تصریح کرد: سیمرغ نخستین شهرستانی است که کمیته تسهیلگران توسعه شهرستان را آغاز کرده است.

 

وی افزود: این کمیته صرفاً موضوعات مربوط به توسعه شهرستان را دنبال می‌کند و به‌هیچ‌عنوان ترجیح دادن نگرش‌های سیاسی و فکری در آن مطرح نیست.

 

رئیس کارگروه مدیریت دانش و توسعه رسانه‌ای اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به اینکه آئین‌نامه کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانی تهیه شد است، اظهار کرد: انتظار داریم رؤسای ادارات این کمیته را به‌عنوان بازوی فکری خود تصور کنند.

 

این مسؤول در پایان گفت: تقویت توان شهرستانی، تأمین مالی پایدار استان، بومی‌سازی و مردمی سازی توسعه در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ و آموزش، توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی و اصالت رویکرد توسعه محور را از موضوعات مورد تأکید کمیته تسهیلگران توسعه شهرستانی دانست.

 

اتاق فکر راهبرد دهنده دستگاه‌های اجرایی است

 

مجتبی حبیب‌نژاد فرماندار شهرستان سیمرغ نیز در ادامه جلسه شورای اداری این شهرستان بابیان اینکه سیاست‌های اتاق فکر راهبرد دهنده دستگاه‌های اجرایی است، اظهار کرد: این راهبردها در جهت توسعه شهرستان بسیار مؤثر است.

 

وی افزود: اعتقاد به روش مدیریت سیستمی دارم، مدیری که برنامه ندار یعنی هدف ندارد و مدیری که هدف ندارد نمی‌تواند اهداف و برنامه‌های دولت را پیش ببرد.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه با تدوین سند جامع توسعه شهرستان همه مدیران دستگاه‌های اجرایی از آخرین وضعیت شهرستان اطلاع دارند، تصریح کرد: در ابتدای تدوین سند جامع توسعه شهرستان به مدیران تکلیف کردیم که سند توسعه شهرستان را در برنامه‌های خود لحاظ کنند که خوشبختانه مدیران به این موضوع توجه کرده و به آن همت دارند.

 

وی ادامه داد: به لحاظ تازه تأسیس بودن شهرستان و فقر مسائل زیرساختی باید به تقویت زیرساخت‌های شهرستان می‌پرداختیم که در توزیع اعتباری سال ۹۶ و ۹۷ توجه ویژه‌ای به این موضوع شد و بیش از ۷۰ درصد منابع اعتباری شهرستان به سمت دستگاه‌های زیرساختی هدایت شد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه دولت در سال گذشته در حوزه محورهای ارتباطی شهرستان حدود ۱۱ میلیارد تومان از منابع ملی اعتبار اختصاص داد، اظهار کرد: تعریض و چهاربانده کرده چهار محور ارتباطی شهرستان در حال انجام است که محور سیمرغ به قائم‌شهر در حوزه شهرستان سیمرغ به سرانجام رسیده است.

 

وی افزود: کشاورزی را به‌عنوان محور توسعه شهرستان قراردادیم که لازم است توجه ویژه به کشاورزی و زیرساخت‌های این حوزه داشته باشیم.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه چندی پیش افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شمال کشور را با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان داشتیم که بالغ‌بر پنج میلیارد تومان هزینه اجرای این طرح شد، تصریح کرد: در سال جاری طرح نهایی یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی که قابلیت یکپارچه‌سازی در شهرستان رادارند خواهیم داشت که با اجرای این طرح به تنها شهرستانی در مازندران تبدیل می‌شویم که تمام اراضی کشاورزی خود را یکپارچه کرده است.

 

وی ادامه داد: بنا داریم برندسازی محصولات کشاورزی شهرستان که رتبه‌های اول تا پنجم را در آن محصول داریم را با برگزاری جشنواره‌های مختلف دنبال کنیم، این موضوع در جلسه شورای کشاورزی به جهاد کشاورزی شهرستان تکلیف شد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه توجه به ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود، اظهار کرد: باوجود تولید شیربلال، مرکبات و دیگر محصولات شاخص شهرستان کارخانه‌های صنایع تبدیلی می‌تواند در توسعه سیمرغ اثرگذار باشد.

 

وی افزود: کارگروه‌های متعددی به منظور جذب اعتبارات توسعه اشتغال روستایی در شهرستان تشکیل شد.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه سیمرغ یک شهرستان چهار فصل است که کشاورزان در همه فصل‌ها فعال هستند، تصریح کرد: برعکس سایر شهرستان‌های مازندران نسبت جمعیت شهری و روستایی در سیمرغ حدود ۶۰ درصد روستایی و ۴۰ درصد شهری است که به همین دلیل توسعه روستایی جزو برنامه‌های اصلی شهرستان است.

 

وی ادامه داد: با اجرای برنامه‌های تعریف‌شده برای شهرستان آینده بسیار روشنی برای سیمرغ پیش‌بینی می‌شود و در آینده شاهد شهرستان توسعه‌یافته‌ای خواهیم بود.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه در حوزه جرائم ۴۴ گانه به جهت بافت سنتی شهرستان شاهد کمترین میزان جرم و جنایت در استان هستیم، اظهار کرد: بافت سنتی شهرستان به بحث سرمایه‌گذاری، اقتصاد گردشگری و اکوتوریسم کمک می‌کند.

 

وی افزود: شهرستان به سمت اکوتوریسم در حال حرکت است که اگر نسبت ورود مسافر به شهرستان را با ۵ سال گذشته بررسی کنیم شاهد ۱۰ برابر شدن حضور مسافران در شهرستان هستیم.

 

فرماندار سیمرغ به نگرانی برخی از شهروندان نسبت به طولانی شدن برخی پروژه‌های شهرستان اشاره کرد و گفت: مدیران سرعت عمل ویژه‌ای را به پروژه‌ها ببخشند.

 

این مسؤول در پایان بابیان اینکه دهه فجر سال جاری تفاوت ویژه‌ای با سنوات قبل دارد و اولین چله انقلاب اسلامی است، گفت: همه مدیران به این موضوع توجه ویژه داشته و برای پروژه‌هایی که قابلیت افتتاح برای این ایام رادارند برنامه زمان‌بندی تعریف کنند.

ارسال دیدگاه