تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۵ - ۱۰:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برگزاری ۴۰ عنوان برنامه به‌مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی در سیمرغ

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سیمرغ گفت: اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیمرغ هم‌زمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی برگزاری ۴۰ عنوان برنامه را در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش سیمرغ ما، مصطفی فضلی‌قادیکلایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، ضمن گرامی داشت بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی که با شعار «حال خوش خواندن» در حال برگزاری است، اظهار کرد: تمام ادیان آسمانی و بزرگان بشری از طریق کتاب جاودانه ماندند که این موضوع اهمیت نقش کتاب و کتاب‌خوانی در تکامل جوامع انسانی را نشان می‌دهد.

 

وی افزود: دین، فرهنگ و تاریخ انس و الفتی همیشگی و دیرینه با کتاب و کتاب‌خوانی داشته و دارد.

 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سیمرغ بابیان اینکه معجزه پیامبر بزرگ اسلام کتاب انسان‌ساز قرآن کریم است، تصریح کرد: حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «کسی که با کتاب‌ها آرامش یابد هرگز آسایش و آرامش از او صلب نمی‌شود».

 

این مسؤول ادامه داد: در دین اسلام و قرآن کریم هم کتاب و کتاب‌خوانی از جایگاه عظیمی برخوردار است.

 

فضلی‌قادیکلایی با اشاره به اینکه فرهنگ محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود، اضافه کرد: یکی از راه‌های بسیار مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مسئله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج کتاب‌خوانی مفید در جامعه خصوصاً در میان جوانان و نوجوانان است.

 

وی افزود: دعوت به مطالعه، ترویج روحیه کتاب‌خوانی و ترویج عادت به مطالعه در جامعه یکی از نشانه‌ها و راه‌های رشد و پیشرفت فرهنگی است تا به این حد که مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «امروز کتاب‌خوانی و علم‌آموزی نه‌تنها یک وظیفه ملی بلکه یک واجب دینی است». که اهمیت این موضوع را نشان می‌‌دهد.

 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سیمرغ با بیان اینکه اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سیمرغ هم‌زمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی برگزاری ۴۰ عنوان برنامه را در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در دستور کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: فضاسازی شهری و مکان‌های پرتردد شهر، فضاسازی کتابخانه، ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله اداره کتابخانه‌های عمومی در نماز جمعه، ملاقات و دیدار کارکنان، تجدید میثاق با آرمان‌های شهدا و عطرافشانی گلزار شهدای گمنام شهرستان و دیدار اعضای فعال کتابخانه عمومی و اعضای انجمن با امام‌جمعه و فرماندار محترم شهرستان ازجمله برنامه‌های اجرایی در هفته کتاب و کتاب‌خوانی است.

 

این مسؤول ادامه داد: اجرای طرح نذر کتاب با عنوان «اهدا کتاب؛ اهدا دانایی»، همکاری در برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب شهرستان، بازدیدهای دانش‌آموزی و برگزاری تورهای بازدید دانش‌آموزی و دانشجویی، بازدید مدیران ادارات شهرستان از کتابخانه عمومی، برگزاری نمایشگاه کتاب انتظار با موضوع مهدویت، اهدا کتاب و مجله به رانندگان تاکسی، کسبه و مغازه‌داران جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، اهدا کتاب در یکشنبه‌بازار کیاکلا، نواختن زنگ مطالعه دریکی از مدارس شهرستان، حضور در مدارس و معرفی کتاب و اهمیت بحث کتاب‌خوانی، ثبت‌نام رایگان مراجعین به مناسبت روز ۲۴ آبان، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان دانش‌آموزی و تخصصی، برگزاری ایستگاه نقاشی، برگزاری مسابقه روزنامه دیواری با مشارکت مدارس شهرستان، برگزاری یک هفته؛ هفت قصه ویژه کودکان، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال و رونمایی از کتاب یکی از نویسندگان بومی شهرستان در هفته کتاب و کتاب‌خوانی اجرایی می‌شود.

 

فضلی‌قادیکلایی در پایان با بیان اینکه بخشی از این برنامه‌ها اجرایی شده و سایر برنامه‌ها هم در حال اجراست، گفت: برگزاری «شو نیشت کتاب» با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی در سطح یکی از روستاها و برگزاری نمایشگاه «۴۰ کتاب خواندنی» با موضوع انقلاب اسلامی به‌مناسبت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی از دیگر برنامه‌های بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی در شهرستان سیمرغ است.

ارسال دیدگاه