تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ - ۱۸:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جذب ۱۴۴ درصدی تسهیلات مکانیزاسیون سازی در سیمرغ

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ بابیان اینکه در ۶ ماهه نخست سال جاری جذب ۱۴۴ درصدی تسهیلات مکانیزاسیون را بااعتبار ۱۲ هزار و ۵۶۶ میلیون ریال داشتیم، گفت: این تسهیلات جهت خرید ۳۰ دستگاه انواع نشاکار برنج، دروگر برنج، کمباین و انواع تراکتور با اشتغال ۳۰ نفر بهره‌بردار و کشاورز صرف شد.

به گزارش سیمرغ ما،  رجب فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: در مهرماه سال ۹۷ در حوزه سهمیه حمایتی بخش کشاورزی ۲۶ هزار و ۷۰۰ لیتر نفت‌گاز و ۲۸ هزار لیتر سوخت ماشین‌آلات کشاورزی با صادر کردن حواله از سوی مرکز جهاد کشاورزی شهید حاجیان کیاکلا و با همکاری شرکت پخش فرآورده‌های نفتی توزیع شد.

 

وی در ادامه از پیش‌بینی کشت ۳۷۵ هکتاری شبدر در این شهرستان خبر داد و گفت: شبدر جزء مهم‌ترین گیاهان علوفه‌ای است که در مناطق معتدل و مرطوب رشد و ازنظر علوفه‌ای ارزش بسیار و نقش بسزایی در تغذیه دام‌ها دارد.

 

مدیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه تجهیز و نو سازی ۵۲ درصد از اراضی شهرستان سیمرغ با هزینه ۹۱ هزار و ۷۸۲ میلیون ریال و با تعداد دو هزار بهره‌بردار در ۱۳ روستا انجام شد، تصریح کرد: یکی از اهداف طرح تجهیز و آماده‌سازی بستر جهت کشت دوم و افزایش درآمد کشاورزی است.

 

وی افزود: شهرستان سیمرغ با دارا بودن سه هزار و ۱۶۵ هکتار اراضی شالیزاری که حدود یک هزار و ۵۶۸ هکتار از این اراضی تجهیز و نوسازی شد.

 

فلاح با اشاره به اهمیت کشت کلزا و نقش آن در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و سبد غذایی خانوارها اشاره کرد و گفت: با برگزاری کلاس‌های آموزشی و فعالیت مروجان در روستاها می‌توان پیش‌بینی افزایش سطح زیر کشت این محصول را داشت.

 

وی ادامه داد: در سال گذشته سهمیه سطح کشت کلزا در شهرستان ۳۰۰ هکتار بود که در سال جاری به ۵۵۰ هکتار افزایش پیدا کرد و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری عملکرد سه تن در هر هکتار را داشته باشیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ بابیان اینکه در ۶ ماهه نخست سال جاری جذب ۱۴۴ درصدی تسهیلات مکانیزاسیون را بااعتبار ۱۲ هزار و ۵۶۶ میلیون ریال داشتیم، تصریح کرد: این تسهیلات جهت خرید ۳۰ دستگاه انواع نشاکار برنج، دروگر برنج، کمباین و انواع تراکتور با اشتغال ۳۰ نفر بهره‌بردار و کشاورز صرف شد.

 

وی افزود: این تسهیلات با سود ۱۵ درصد و ۳ درصد یارانه با بازپرداخت ۵ ساله است که کشاورزان می‌توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و ارائه مدرک از این اعتبارات بهره‌مند شوند.

 

فلاح با اشاره به فعالیت ۱۴ واحد بانک نشا درزمینهٔ کشت برنج در سیمرغ، گفت: در سال جاری یک هزار و ۶۴۰ هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان تحت کشت مکانیزه قرار گرفت.

 

وی در پایان گفت: دستگاه نشاکار برنج در افزایش راندمان تولید مؤثر و ایجاد بانک نشاء برنج در صرفه‌جویی هزینه‌های تهیه نشاء برنج و افزایش تولید در واحد سطح مؤثر است همچنین از مزایای دیگر آن صرفه‌جویی در زمان، کاهش مصرف آب، کاهش مصرف بذر و کاهش نیروی انسانی است.

ارسال دیدگاه