تاریخ : ۱۳۹۷/۰۵/۳۰ - ۹:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهره‌برداری از ۳۳ پروژه هفته دولت در سیمرغ

بهره‌برداری از ۳۳ پروژه هفته دولت در سیمرغ

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد دوشنبه‌شب در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، ضمن تبریک عید قربان و فرارسیدن هفته دولت، اظهار کرد: سیمرغ یک شهرستان صرفاً کشاورزی است و دارای شاخصه‌های خاص کشاورزی یعنی آب غنی و خاک زرخیز برخوردار است که همواره تولیدات این شهرستان در رده اول تا هفتم استان قرار دارد.

 

وی ادامه داد: در راستای سیاست‌هایی که دولت در برنامه ششم دیده سند توسعه شهرستان را تعریف کردیم.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه سمت توسعه شهرستان را کشاورزی قرار دادیم و قالب اعتبارات تملک دارایی را به سمت طرح‌ها و پروژه‌های زیرساختی مرتبط با کشاورزی سوق دادیم، تصریح کرد: دو پروژه بسیار حائر اهمیت در سطح شهرستان طی سال گذشته و امسال به مرحله اجرایی درآمد.

 

وی افزود: پروژه هزار هکتاری تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری را سال گذشته با حضور معاون رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید و پروژه ۵۵۰ هکتاری تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی که بزرگ‌ترین پروژه تجهیز و نوسازی شمال کشور محسوب می‌شود در هفته گذشته با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان به بهره‌برداری رسید.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه در ۶۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان تجهیز و نوسازی صورت نگرفته است و بنا داریم در سال جاری کل اراضی شهرستان که استعداد تجهیز و نوسازی دارند به پایان برسانیم، اظهار کرد: درخواستی که مردم عزیز و کشاورزان از ما داشتند به وزیر محترم جهاد کشاورزی منعکس شد که امسال این پروژه به مرحله اجرایی درآید و در صورت اجراشدن این پروژه در سطح استان تنها شهرستانی خواهیم بود که تجهیز و نوسازی تمام اراضی کشاورزی آن صورت گرفته است.

 

وی ادامه داد: مدیریت بهینه مصرف آب و مدیریت آب‌های سطحی که در فصول بارانی را با اجرای طرح یکپارچه‌سازی خواهیم داشت.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه ۴۴۰ هکتار آبندان در شهرستان داریم که ذخیره‌گاه بسیار خوبی برای اراضی شالیزاری است و سال گذشته بحث بهسازی این آبندان‌ها مطرح شد، تصریح کرد: در سال جاری بحث یکپارچه‌سازی آبندان‌ها را خواهیم داشت.

 

وی افزود: تا دیروز استعداد دو کشته سازی اراضی شالیزاری در شهرستان مطرح نبود اما با اجرای طرح یکپارچه‌سازی کشت دوم تحقق کرد و توان اقتصادی کشاورز با اجرای تجهیز و نوسازی افزایش پیدا می‌کند که منوط به اجرای طرح‌های این‌چنینی در سطح شهرستان است.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد از جمعیت فعال شهرستان در بخش کشاورزی فعال هستند و ضرورت داشت طرح‌های کشاورزی در اولویت‌های ویژه ما قرار گیرد، اظهار کرد: جشنواره شیر بلال هم در راستای برند سازی محصولات کشاورزی و توجه ویژه به بحث کشاورزی هماهنگی با سازمان‌ها و نهادها اجرایی شد.

 

وی ادامه داد: برند سازی محصولات خاص شهرستان اولویت ما است چراکه می‌تواند در توانمندسازی حوزه کشاورزی شهرستان تأثیرگذار باشد.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه در هفته دولت امسال ۳۳ پروژه را با اعتبار ۸۴ هزار و ۸۶۶ میلیون ریال به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: از این مجموعه پروژه‌ها، هفت پروژه اختصاص به جهاد کشاورزی دارد، ۱۳ پروژه امور توزیع برق، ۶ پروژه حوزه شهری و باقی پروژه مربوط به بهزیستی، راه و شهرسازی، آبفای روستایی و کمیته امداد است که به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

وی افزود: کلنگ زنی ۶ پروژه هم در این هفته با اعتبار ۶۰ هزار و ۷۲۵ میلیون ریال که توسط مدیران استانی در این شهرستان صورت خواهد گرفت.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه اعتباری که دولت در سال ۹۶ برای پروژه‌های شهرستان در نظر گرفت از محل تملک دارای استانی و سهم بری شهرستان بالغ‌بر ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است و پروژه‌هایی که از ردیف‌های ملی استفاده کردند حدود ۲۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: مجموعاً بالغ‌بر ۲۶ میلیارد تومان اعتباری بود که دولت در اختیار دستگاه‌های اجرایی شهرستان قرارداد.

 

وی ادامه داد: چند پروژه نیمه‌کاره ازجمله محور سیمرغ به بهنمیر، سایت اداری با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد و تجهیز و نوسازی اراضی است که مطالعات اولیه و نقشه‌برداری آن انجام‌شده و استارت کار بعد از فصل برداشت برنج جهاد کشاورزی خواهد داشت.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه دولت سوای منابع اعتباری که در اختیار شهرستان قرارداد از محل توسعه اشتغال روستایی همه اعتباراتی که برای شهرستان تعریف‌شده بود مصوب شد و دو برابر میزان سهم بری را مصوب کردیم تا همه منابع جذب شود، تصریح کرد: از مجموع سه میلیارد اعتبارات توسعه روستایی تا الآن دو میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد و یک میلیارد تومان هم در حال طی کردن سازوکار اداری خود است.

 

وی افزود: در کنار این بحث بیش از ۱۱ میلیارد تومان اعتبارات فراگیر در اختیار شهرستان قرار گرفت که حدود ۲۰ میلیارد تومان به‌عنوان پروژه‌های پیشنهادی به استان معرفی شد و در حال حاضر هم جذب بخشی از اعتبارات این حوزه را داشتیم.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه بیشتر این پروژه در حوزه کشاورزی است که خوشبختانه همه طرح‌های بخش کشاورزی مصوب شد البته ناحیه صنعتی هم لحاظ شده و با توجه به همکاری که بین بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی وجود دارد همه طرح‌ها به بانک‌های عامل معرفی شدند، اظهار کرد: بنا داریم بعد از بسته شدن بحث تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شهرستان به سمت فراوری محصولات کشاورزی و پروژه‌های گلخانه‌ای حرکت خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: نگاه دیگر ما در حوزه کشاورزی جایگزین محصولات جدید با محصولات سنتی که آورده چندانی برای کشاورز ندارد است تا توان اقتصادی کشاورز را افزایش دهیم.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه در شهرستان قابلیت شهرستان‌های ساحلی و یا کوهپایه‌ای را نداریم اما نگاه ما رونق بخشیدن طرح‌های بوم گردی در شهرستان است، تصریح کرد: در حال حاضر دو سرمایه‌گذار در حوزه بوم گردی در حال کار هستند.

 

وی افزود: توزیع گردشگران باید به سمتی باشد که شهرستان ما هم از این گردشگران بهره‌مند شود و بنا داریم با توسعه طرح‌های بوم گردی این بحث را تقویت ببخشیم همچنین نوار ساحلی رودخانه‌ای بکر در شهرستان داریم که بنا داریم در حوزه شهری و روستایی طرح‌های گردشگری را در این حوزه اجرایی کند.

 

حبیب‌نژاد در پایان گفت: مردم ما شایسته بهترین نوع خدمت هستند و امیدوارم بتوانیم حداقل انتظارات مردم را تحقق ببخشیم.

ارسال دیدگاه