تاریخ : ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ - ۲۰:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حجتی: اراضی کشاورزی سرمایه‌های اجدادی ما است/ادیانی:تجهیز آب‌بندان‌های سیمرغ از اهمیت بالایی برخوردار است/حبیب‌نژاد:  لایروبی آبندان‌ها مورد انتظار کشاورزان منطقه است

بعدازظهر امروز مراسم افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری شمال کشور در شهرستان سیمرغ با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاون استاندار، مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی در اراضی تجهیز و نوسازی شده شهرستان سیمرغ برگزار شد.

به گزارش سیمرغ ما، بعدازظهر امروز مراسم افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری شمال کشور در شهرستان سیمرغ با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاون استاندار، مدیرکل جهاد کشاورزی مازندران و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی در اراضی تجهیز و نوسازی شده شهرستان سیمرغ برگزار شد.

 

سیمرغ کوچک‌ترین شهرستان استان مازندران بر اساس آمار از حدود ۹ هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی کشاورزی سیمرغ حدود ۳ هزار و ۲۳ هکتار اراضی شالیزاری دارد که با پروژه‌های اجراشده تجهیز و نوسازی بیش از ۶۰ درصد از اراضی کشاورزی این شهرستان صورت گرفت.

 

سیمرغ قطب کشاورزی بوده و یکپارچگی اراضی هم موجب اقتصادی شدن کشاورزی می‌شود همچنین به دلیل اینکه کشاورزی رتبه نخست را در میعشت زندگی مردم این منطقه دارد توجه به این موضوع امری ضروری است.

 

نباید به‌راحتی اراضی کشاورزی را از دست دهیم

 

محمود حجتی در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تجهیز و نوسازی و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری شمال کشور در شهرستان سیمرغ اظهار کرد: اگرچند سال گذشته را با اکنون مقایسه کنیم شاهد این هستیم که پیشرفت‌های خوبی در بخش کشاورزی داشتیم.

 

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: با وجود تمام محدودیت‌های آبی که داشتیم برداشت برنج مطلوب‌تر از سال‌های گذشته است.

 

وی تصریح کرد: اراضی کشاورزی سرمایه‌های اجدادی ما است و نباید به‌راحتی آن‌ها را از دست دهیم و در آب‌بندان‌ها فعالیت داشته باشیم و برنامه‌های اساسی در این زمینه‌ داریم.

 

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: باوجود همه دشمنی‌های که دنیا با ما دارد با تلاش و کوشش غذای مردم را تأمین می‌کنیم و برای امنیت غذایی تلاش می‌کنیم و نمی‌گذاریم کسی چشم طمع به کشور ما داشته باشد.

 

حجتی با بیان اینکه بارها به ما ثابت‌شده کسی را جز خودمان و خدای خود را نداریم و ثابت کردیم می‌توانیم، تصریح کرد: اگر مشقت‌های چگونگی آبیاری، چگونگی نشاکاری و چگونگی برداشت را در طی چند سال گذشته با امروز مقایسه کنیم تفاوت‌ها را احساس می‌کنیم که با پیگیری و تلاش آرام‌آرام حل‌ شده است.

 

تجهیز آب‌بندان‌های سیمرغ از اهمیت بالایی برخوردار است

 

سیدعلی ادیانی نماینده حوزه انتخابیه قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار کرد: اجرای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری زیرساخت توسعه، ارتقا کمی و کیفی برنج در سیمرغ بهبود خواهد بخشید.

 

وی با تأکید بر اینکه تجهیز و نوسازی باقیمانده اراضی شالیزاری انجام شود گفت: تأمین اعتبار برای اجرای این امر انجام شود.

 

ادیانی افزود: ساماندهی، لایروبی و تجهیز آب‌بندان‌های سیمرغ از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در این شهرستان منابع آبی به‌اندازه کافی وجود دارد اما مدیریت آن مهم است.

 

 لایروبی آبندان‌ها مورد انتظار کشاورزان منطقه است

 

مجتبی حبیب‌نژاد فرماندار شهرستان سیمرغ هم در ادامه آیین افتتاح بزرگ‌ترین پروژه تجهیز، یکپارچه‌سازی و نوسازی اراضی کشاورزی شمال کشور در شهرستان سیمرغ، ضمن اشاره به انجام پروژه تجهیز، یکپارچه‌سازی و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح هزار هکتار از اراضی این شهرستان در سال گذشته توسط معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار کرد: امروز هم با حضور وزیر جهاد کشاورزی پروژه تجهیز و نوسازی ۵۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی افزود: شهرستان سیمرغ از جمله شهرستان‌هایی است که از دو مؤلفه مهم حوزه کشاورزی یعنی آب فراوان و خاک زرخیز برخوردار است اما به دلیل عدم برخورداری از کانال‌های آب‌رسانی و زهکش‌ها در فصول بارندگی همواره دچار ماندابی است.

 

وی ادامه داد: در صورت اجرای عملیات تجهیز و نوسازی هزار هکتار از اراضی شالیزاری در سال ۹۷، این شهرستان به‌عنوان اولین شهرستان سطح مازندران عملیات تجهیز و نوسازی آن به پایان خواهد رسید.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه با توجه به مصوبات دولت یازدهم طرح تجهیز و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی این شهرستان اجرا شد و در صورت تأمین اعتبار آمادگی کامل برای تجهیز و نوسازی هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: در مجموع عملیات تجهیز و نوسازی یک‌هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری سیمرغ صورت گرفته است.

 

حبیب‌نژاد در پایان بابیان اینکه ۲۲ قطعه آبندان در سطح ۴۴۰ هکتار در سیمرغ وجود دارد که ظرفیت ذخیره ۹ میلیون مترمکعب آب‌های جاری را دارد، گفت: تعدادی از این آبندان‌ها از سرفصل منابع شهرستانی و ملی مورد بهسازی و لایروبی قرار گرفتند و لایروبی آبندان سوخت‌آبندان مورد انتظار کشاورزان این منطقه است.

 

 نوع نرخ‌گذاری به کام دلالان است

 

حجت‌الاسلام محمدباقر یوسفی امام جمعه شهرستان سیمرغ نیز گفت: علاوه بر برنج در منطقه از مرکبات بسیار با کیفیتی برخورد هستیم و باغداران و کشاورزان انتظار حمایت ویژه دارند.

 

وی ادامه داد: شهرستان سیمرغ از وجود کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی حوزه کشاورزی محروم است و تقاضا داریم در این حوزه هم نگاه ویژه‌ای به شهرستان شود.

 

امام‌جمعه سیمرغ بابیان اینکه نوع نرخ‌گذاری به‌گونه‌ای است که به کام دلالان است، تصریح کرد: تدبیری در این حوزه اتخاذ شود.

ارسال دیدگاه