تاریخ : ۱۳۹۷/۰۵/۰۳ - ۱۴:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

قدردان زحمت فعالان فرهنگی باشیم

امام‌جمعه سیمرغ با اشاره به اینکه باید با اختصاص بودجه فرهنگی انگیزه کار فرهنگی را تداوم بخشید، گفت: باید برای مدیران و فعالان فرهنگی هزینه کرد و قدردان زحمت آن‌ها بود.

به گزارش سیمرغ ما، صبح امروز سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مازندران با امام‌جمعه شهرستان سیمرغ دیدار کرد.

 

حجت‌الاسلام محمود علیخانی در این دیدار با اشاره به اینکه سال ۷۱ شمسی هم‌زمان بابیان دغدغه تهاجم فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری عده‌ای از مسئولان گرد هم آمدند و بر اساس مصوبه ۳۰۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد تشکیل شد تا جوانان در این پایگاه‌های دینی جمع شوند اظهار کرد: بیش از ۲۰ هزار کانون فرهنگی هنری در کشور فعالیت دارند.

 

وی به فعالیت یک هزار و ۱۳۰ کانون فرهنگی هنری در بیش از چهار هزار مسجد شهری و روستایی مازندران اشاره کرد و گفت: مطابق برنامه ششم توسعه بایستی در تمامی روستاهای بالای هزار نفر جمعیت کانون تشکیل شود.

 

همزیستی مومنانه در مساجد از راه های مقابله با تهاجم فرهنگی است

 

سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مازندران با تأکید بر اینکه کانون‌های مساجد قصد مدیریت مساجد را نداشته و مدیر طبیعی مسجد روحانی مسجد است، تصریح کرد: امروز حداقل ۱۰ هزار جوان مؤمن و انقلابی و آتش به اختیار در این کانون‌های فرهنگی هنری فعالیت دارند.

 

وی ادامه داد: فعالان فرهنگی مساجد باانگیزه هستند از روحیه دینی و انقلابی برخوردارند.

 

علیخانی بابیان اینکه ۱۷ کانون فرهنگی هنری در مساجد سیمرغ مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: فعالیت بخش هنری کانون مساجد بسیار مهم است چراکه طلاق، حاشیه‌نشینی ازجمله آسیب‌های اجتماعی هستند که باید مهارت‌آموزی زندگی و سبک زندگی اسلامی ایرانی با به‌کارگیری ابزار هنر به مردم ارائه شود.

 

وی افزود: هنر اسلامی و معماری اسلامی در مساجد تازه‌ساخت رعایت نمی‌شود و لازم است هنر اسلامی در لوای این کانون‌ها به مساجد برگردد.

 

سرپرست ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مازندران با اشاره به اینکه مدیران کانون‌های مساجد بیشتر از فرماندهان پایگاه‌های مقاومت هستند، اظهار کرد: باید همزیستی مؤمنانه در درون مساجد باشد تا بتوان با تهاجم فرهنگی مقابله نمود.

 

این مسئول در پایان گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی در دستور کار کانون‌ها قرار دارد.

 

قدردان زحمت فعالان فرهنگی باشیم

 

امام‌جمعه سیمرغ در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیمرغ با محدودیت بودجه و نیروی انسانی مواجه و در غربت قرار دارد و مدیریت این مجموعه بر مبنای اعتقاد و باور دینی خویش کار فرهنگی در شهرستان انجام می‌دهد.

 

وی ادامه داد: تقویت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان باید موردتوجه مسئولان مرکز استان قرار گیرد.

 

حجت‌الاسلام محمدباقر یوسفی بابیان اینکه شهرستان سیمرغ با جمعیتی قریب به ۲۰ هزار نفر به برکت خون شهید خلبان احمد کشوری و فعالیت‌های مستمر مادر مرحوم این شهید والامقام از پیشتازان فرهنگی و مسجدی است و این همت والای مردم باید ارج نهاده شود، تصریح کرد: همه ما دغدغه فرهنگی داریم و نمی‌توان بدون انجام کار فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن مقابله کرد.

 

وی افزود: امروز اگر کار فرهنگی انجام شود نیاز نیست مردم این مقدار در زحمت باشند.

 

امام‌جمعه سیمرغ با اشاره به اینکه باید با اختصاص بودجه فرهنگی انگیزه کار فرهنگی را تداوم بخشید، اظهار کرد: باید برای مدیران و فعالان فرهنگی هزینه کرد و قدردان زحمت آن‌ها بود.

 

وی ادامه داد: امروز جذب جوانان سخت است و باید با انجام اقدامات فرهنگی کاری کنیم تا بین مردم، مسجد، روحانی و انقلاب فاصله ایجاد نشود چراکه دشمن در کمین است و می‌خواهد این فاصله را ایجاد کند.

 

یوسفی بابیان اینکه به داد کانون‌های فرهنگی و هنری برسید و این کانون‌ها را تقویت کنید، تصریح کرد: شهید کشوری از دل همین شهرستان برخاست و اگر کار فرهنگی صورت گیرد جوانانی نظیر این شهید بزرگوار در شهرستان کم نداریم که پشتیبان انقلاب و ولایت‌فقیه هستند.

 

فعالیت ۱۷کانون فرهنگی هنری در مساجد سیمرغ

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیمرغ در این دیدار بابیان اینکه فعالیت‌های مشترکی بین کانون مساجد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، تصریح کرد: برگزاری محافل انس با قرآن در ماه مبارک رمضان، اجرای طرح تابستان اوقات فراغت تحت عنوان آسمانی‌ها و… ازجمله این برنامه‌های است که با استقبال مردم مواجه شد.

 

وی ادامه داد: ۱۷ کانون فرهنگی و هنری مساجد در سطح شهرستان سیمرغ فعالیت می‌کنند.

 

صادق زارعی با اشاره به اینکه از پنج مسجد شهری، چهار مسجد شهری دارای کانون فرهنگی و هنری مساجد هستند و پرونده‌سازی مسجد امام علی (ع) شهرک شهید بهشتی نیز انجام و منتظر صدور مجوز تأسیس کانون است، اظهار کرد: از ۱۹ روستای شهرستان ۱۳ روستا کانون فرهنگی و هنری دارند.

 

وی افزود: سال گذشته به خاطر مشکلات اعتباری هیچ‌رقم اعتباری به‌حساب کانون‌ها واریز نشد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیمرغ بابیان اینکه تمامی کانون‌های مساجد سیمرغ در پرتال بچه‌های مسجد نام‌نویسی شدند، تصریح کرد: دغدغه مالی از دغدغه‌های مهم کانون‌ها است و بحث اعتبارات فرهنگی ارشاد محدود بوده و خیلی نمی‌تواند کمک‌حال کانون‌ها باشد.

 

وی ادامه داد: بحث تملک دارایی و سرمایه‌ای طی نشستی با فرماندار محترم سیمرغ مطرح‌شده تا اعتبارات عمرانی در قالب تعمیرات به کانون‌ها اختصاص یابد که متأسفانه اعتبار خاصی تعلق نگرفت.

 

زارعی با اشاره به اینکه تعدادی از کانون‌ها ضعیف هستند و برنامه از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تزریق می‌شود، اظهار کرد: کانون رکن‌کلا، کانون فرهنگی هنری شهید جعفری کاتریچ‌کلا و کانون سیدمحله نیز از کانون‌های فعال محدوده شهری هستند.

 

ارسال دیدگاه