تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۰:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اجرای بزرگ‌ترین پروژه نوسازی اراضی کشاورزی مازندران در سیمرغ

فرماندار سیمرغ گفت: امسال تجهیز و نوسازی ۵۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری سطح شهرستان به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه تجهیز و نوسازی مازندران در مدت‌زمانی بسیار اندک انجام و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش سیمرغ ما، جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان سیمرغ بعد از ظهر امروز با حضور مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران به عنوان مدیر معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سیمرغ در این شهرستان برگزار شد.

 

 

مجتبی حبیب‌نژاد در جلسه اقتصاد مقاومتی این شهرستان اظهار کرد: شهرستان سیمرغ حدود ۹۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۹ هزار هکتار از آن اراضی کشاورزی است و بیش از ۹۸ درصد فعالیت‌های مجموعه شهرستان صرفاً کشاورزی است.

 

 

وی افزود: از صنایع جانبی شهرستان می‌توان به ناحیه صنعتی سنگتاب و برخی بنکداران اشاره کرد که در سطح شهرستان فعالیت دارند.

 

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه توسعه شهرستان به سمت کشاورزی است، تصریح کرد: ضرورت دیدیم در بحث اقتصاد مقاومتی، سند اقتصاد مقاومتی برای شهرستان تهیه شود که این کار انجام شد.

 

 

وی ادامه داد: با نگاه ویژه هیئت دولت و ریاست جمهور در سفری استانی که به مازندران داشتند اعتبار ویژه‌ای برای طرح‌های یکپارچه‌سازی اراضی در نظر گرفته شد که سال گذشته نزدیک به هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان تجهیز و نوسازی شدند و امسال هم تجهیز و نوسازی ۵۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری سطح شهرستان به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه تجهیز و نوسازی مازندران در مدت‌زمانی بسیار اندک انجام و به بهره‌برداری رسید.

 

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه از مجموع ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان عملیات تجهیز و نوسازی حدود یک هزار و ۷۵۰ هکتار انجام شد، اظهار کرد: شهرستان به سمت تثبیت درآمدها، تثبیت جمعیت روستایی و افزایش توان اقتصادی کشاورزان در حرکت است.

 

 

وی افزود: کشاورزان شهرستان در تولیدات باغی هم بسیار فعال و قالب سورتینگ‌داران شهرستان مشغول به کار هستند و در همه فصول سال محصول داشته و کشاورزان فعال هستند.

 

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی به جهت نگاه اقتصاد کشاورزی که باید در شهرستان داشته باشیم تمام توان و تلاش مجموعه شهرستان به سمت کشاورزی است، تصریح کرد: در حوزه فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای انجام فعالیت اقتصادی دولت خود را موظف می‌دانستند و با وجود کمی منابع و اعتبارات با اجرای طرح‌های و پروژه‌های زیرساختی گامی به سمت جلو برداشت.

 

 

وی ادامه داد: میزان سهم بری شهرستان از مبلغ یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه ملی بالغ‌بر ۳۶ میلیارد تومان طرح در شهرستان مصوب و به کارگروه استان و برخی طرح‌ها هم به بانک‌های عامل ابلاغ شد.

 

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه اگر این طرح‌ها تحقق پیدا کند بیش از ۳۰۰ اشتغال مستقیم در شهرستان ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: سیمرغ شهرستان صرفاً کشاورزی است و در بحث کارا و فراگیر مجموعه کشاورزی را در اولویت قرار داده‌ایم.

 

 

وی افزود: بیش از ۷۰ درصد منابع اعتباری در اختیار جهاد کشاورز و طرح‌های این مجموعه قراردادیم.

 

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه توجه به منابع آبی از دیگر موارد بحث اقتصاد مقاومتی است که باید به آن توجه شود، تصریح کرد: سیاست ما افزایش ظرفیت آب‌بندان‌های شهرستان است که درکشت برنج و تولید ماهیان گرم آبی می‌تواند به ما کمک کند همچنین در حوزه گردشگری هم می‌توانیم از این مخازن استفاده‌های خوبی را داشته باشیم.

 

 

وی ادامه داد: در سال جاری بنا داریم لایروبی ۱۰۰ هکتار از آب‌بندان‌های شهرستان را انجام دهیم همچنین قصد داریم از رودخانه این بستر خدادادی که در اختیار ما قرار داده‌شده است را در حوزه گردشگری با کمک دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهایی که در مسیر رودخانه قرار دارند استفاده ببریم.

 

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه ناحیه صنعتی سنگتاب به‌عنوان تنها ناحیه صنعتی شهرستان با مشکلاتی مواجه است و صاحبان صنعت نگرانی و دغدغه‌های در این خصوص دارند، اظهار کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی از این موضوع خاص نتوانستیم با موفقیت خارج شویم از این حیث که بانک‌ها همکاری لازم را در بحث اقتصاد مقاومتی با ما ندارند و متأسفانه ساز خودشان را می‌زنند.

 

 

وی افزود: قالب صنعتگران ما درگیر با بانک‌ها هستند که باید به این موضوع توجه شود.

 

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه موضوع دیگر به زیرساخت‌های ناحیه صنعتی برمی‌گردد که ما هم منابع درآمدی برای آن تعریف کردیم تا بتوانیم مسائل زیرساختی را برطرف کنیم، تصریح کرد: راهبردها و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تثبیت وضعیت موجود، افزایش میزان تاب‌آوری و خودکفایی است که باید به این موارد توجه داشته باشیم.

 

 

وی در پایان گفت: خاک بسیار زرخیز و آب بسیار غنی دو فاکتور و شاخصه مهم در بحث توسعه کشاورزی است که این دو اصل در شهرستان فراهم است، گفت: تمام تلاش ما در حوزه کشاورزی به این سمت است که با تغییر الگوی کشاورزی بتوانیم توان کشاورزی و کشاورزان را افزایش دهیم که افزایش توان اقتصادی کشاورز به ما کمک می‌کند افزایش تولید در واحد سطح و افزایش اشتغال را داشته باشیم.

 

 

*‌ سیمرغ جبهه عمل اقتصاد مقاومتی است

 

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز در ادامه این جلسه ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهدا، اظهار کرد: باتدبیر استاندار رویکرد جدیدی بر بحث اقتصاد مقاومتی در استان از جهت برنامه، ساختار و پیگیری و اجرا حاکم شده است.

 

 

محمدابراهیم یخکشی افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی و استاندار مازندران به تأسی از برنامه‌های کشوری، ۱۹ مدیر را در کل استان به‌عنوان مدیر معین اقتصاد مقاومتی انتخاب و مأموریت به آن‌ها دادند.

 

 

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی چیز عجیبی نیست و بحث استقلال و خوداتکایی که از گذشته داشتیم در آن مطرح است، تصریح کرد: سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و دولت هم در قالب همین سیاست‌ها ۱۲ محور را به‌عنوان برنامه اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرده است.

 

 

این مسؤول ادامه داد: در استان هم برنامه‌ای ۱۲ گانه بر اساس همان سیاست‌ها و محورهای اقتصاد مقاومتی ترتیب داده‌شده است.

 

 

مدیر معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سیمرغ بابیان اینکه انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی در شهرستان برشی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را داشته و اقدامات انجام‌شده بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد، اظهار کرد: انتظار داریم هر یک از مدیران یک برنامه و سند قابل‌پیگیری بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه کنند.

 

 

وی افزود: حوزه شهرستان جبهه عمل اقتصاد مقاومتی است و باید در مقیاس پروژه کارکنیم.

 

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه تکیه‌بر مشارکت مردم و بخش خصوصی در بحث اقتصاد مقاومتی مورد تأکید است، تصریح کرد: بحث فرایندها و مسیر هم باید کوتاه شود.

 

 

وی ادامه داد: تصمیمات خوبی در اتاق گفت‌وگو دولت با بخش خصوصی گرفته‌شده است اما این تصمیمات زمانی گرفته می‌شود که مشکلات از اعلام شود تا بتوانیم مطرح و بررسی کنیم.

 

 

یخکشی بابیان اینکه در بخش کشاورزی تمرکز را بیشتر کرده و بهره‌وری و ظرفیت‌ها را بالا ببریم، اظهار کرد: در حوزه کشاورزی دانش کشاورزی توسعه پیدا کرده است اما کسانی که عالم هستند وارد بخش کشاورزی نشده‌اند.

 

 

وی افزود: شهرستان سیمرغ شهرستان نوپایی است و مزیت‌ها و سختی‌هایی دارد.

 

 

مدیر معین اقتصاد مقاومتی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه مشکل حال حاضر کشور اشتغال و درآمد است و اگر طرح‌های ما در این محورها متمرکز شوند در رسیدن به اهداف خیلی کمک می‌کند، تصریح کرد: یکی از اقدامات خوبی که در ستاد اقتصاد مقاومتی استان هدف‌گذاری در برنامه‌ها بوده است به‌طور مثال تا سال ۱۴۰۰ باید صادرات استان به سه میلیارد دلار افزایش یابد.

 

 

وی ادامه داد: این هدف‌گذاری باارزش است و می‌توانیم خودمان را ارزیابی کنیم به چه مقداری رسیده‌ایم، در شهرستان هم این هدف‌گذاری باید انجام شود چراکه اگر نتوانیم ظرفیت‌ها را افزایش دهیم اشتغال را نمی‌توانیم تولید کنیم.

 

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران بابیان اینکه مردم ما از فرهیختگی لازم برخوردار هستند و توان مشارکت رادارند که باید روی این موضوع کار شود، اظهار کرد: گفتمان با مردم باید در بحث اقتصاد مقاومتی تقویت شود.

 

 

وی افزود: یکی از بحث‌های اقتصاد مقاومتی کشت‌های دو یا سه بار است اما اقتصاد مقاومتی ناظر به منابع هست و هیچ‌وقت هم مقام معظم رهبری نفرمودند شما تولید را به هزینه از دست دادن منابع و پایداری محیط افزایش دهید.

 

 

یخکشی با اعلام اینکه امسال در شرایط بسیار کم‌آبی قرار داریم، تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ظرفیت‌ها و منابع است و خودمان هم اعتقاد داریم باید بهره‌وری و کارایی را بالا ببریم چراکه پایداری تولید مهم‌تر از یک‌سالگی کشاورزی است.

 

 

وی در پایان گفت: یکی از وظایف ما آگاه کردن مردم است، اگر مردم آگاه شوند قطعاً با ما همراهی می‌کنند.

ارسال دیدگاه