تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۲۳:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیش‌بینی افزایش مصرف برق در نوار ساحلی مازندران/تغيير مجدد ساعت كاری ادارات

با توجه به گرم شدن دمای هوا در اکثر استان‌ها به ویژه مازندران، ضروری است که مشترکان در مصرف برق بخش خانگی حداکثر صرفه‌جویی را به عمل آورده و در ساعات پیک از به‌کارگیری لوازم برقی پرمصرف اجتناب کنند.مصرف برق در روزهای پایانی هفته در برخی نقاط از جمله نوار مرکزی کاهش می‌یابد، ولی در نوار ساحلی مازندران شاهد افزایش مصرف هستیم که لازم است به بحث مدیریت مصرف توجه بیشتری شود.

به گزارش سیمرغ ما، پيک مصرف برق عصر روز گذشته در ساعت ۱۶ و ۵۲ دقیقه با ثبت یک عدد تاریخی به ۵۶ هزار و ۸۰۱ مگاوات رسيد که بالاترین رقم مصرف برق کشور تاکنون بوده است.

 

 

رقم قبلی بالاترین اوج مصرف مربوط به روز ۹ تیرماه سال جاری بود که حدود ۵۶ هزار و ۵۴۲ مگاوات ثبت شده بود و هم اکنون این رقم حدود ۱۵۰ مگاوات افزایش یافته است.

 

 

 

براساس اين گزارش، پيک مصرف برق نسبت به روز گذشته شاهد افزايش ۵ هزار و ۲۰۰ مگاواتی مصرف برق، و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳ هزار مگاوات رشد داشته است.

 

 

همچنين مبادلات برق ۲۶۱ مگاوات بود که از اين ميان سهم صادرات ۵۷ مگاوات، و سهم واردات برق ۲۰۹ مگاوات بوده است.

 

 

گفتنی است، سهم مصرف برق صنايع نيز در روز گذشته حدود ۴ هزار و ۱۰۷ مگاوات گزارش شده است.

 

 

خاموش کردن حتی لامپ اضافی در منزل و تنظیم دمای کولر بین ۲۳ تا ۲۷ درجه باعث می‌شود بسیاری از هم‌وطنانمان در گرمای شدید این روزها با قطع برق مواجه نشوند.

 

 

تغيير ساعت كاری ادارات مازندران

 

 

گرم شدن بی‌سابقه هوا طی سه هفته‌ای اخیر و در کنار آن افزایش مصرف برق به منظور مدیریت بر مصرف انرژی؛ ساعات کاری ادارات استان بنا به تصمیم استاندار مازندران، تغییر کرد و بر این اساس با گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق، ساعت کاری ادارات استان مازندران در روزهای چهار شنبه ۲۰ تا پنج شنبه ۲۱ تیرماه تغییر کرد.

 

 

در این تصمیم با موافقت استاندار مازندران ساعت شروع و پایان کار ادارات در روزهای چهارشنبه بیستم تا پنج‌شنبه بیست و یکم تیرماه یک ساعت زودتر خواهد بود و بر این اساس ساعات کاری ادارات ساعت ۶:۳۰ آغاز و ۱۳:۳۰ پایان می‌رسد.

 

 

این تصمیم با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر افزایش دمای هوا، رطوبت بالا و شرجی شدن هوا و به منظور کاهش مصرف برق در پیک مصرف و جلوگیری از قطعی احتمالی برق منازل گرفته شده است.

 

 

در روزهای شنبه نهم تا دوشنبه یازدهم تیرماه و همچنین هفته گذشته نیز ساعت کاری ادارات استان مازندران در روزهای سه‌شنبه ۱۲ تا پنج شنبه ۱۴ تیرماه تغییر کرده بود.

 

 

لازم به ذکر است در این تصمیم عنوان شد؛ دستگاه‌های اجرایی قبل از پایان ساعت اداری سیستم‌های سرمایشی و همزمان با پایان ساعت کاری سیستم‌های روشنایی و رایانه‌ای غیرضروری را خاموش کنند و بنا به تاکید استاندار میزان مصرف برق، آب و گاز تمام دستگاه‌های اداری استان رصد می‌شود.

 

 

قاسم شهابی مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران نیز در این زمینه اظهار کرد: طی روزهای گذشته با توجه به کاهش دمای هوا مصرف برق به یک‌هزار و ۷۰۰ مگاوات رسید.

 

وی درباره مصرف برق در روزهای پایانی هفته در مازندران اضافه کرد: مصرف برق در روزهای پایانی هفته در برخی نقاط از جمله نوار مرکزی کاهش می‌یابد، ولی در نوار ساحلی شاهد افزایش مصرف هستیم که لازم است به بحث مدیریت مصرف توجه بیشتری شود.

 

 

 

شهابی با تأکید بر اینکه بحث مدیریت مصرف جدی گرفته شود، خاطرنشان کرد: در فصل تابستان بسر می‌بریم و هوا گرم خواهد بود که لازم است مردم در این زمینه با ما همکاری کنند تا قطعی‌ها به حداقل ممکن برسد.

 

 

وی با اشاره به اینکه مردم در زمان استفاده از لوازم برقی پرمصرف از روشن کردن کولر پرهیز کنند، گفت: ساعت اوج مصرف برق در مازندران معمولا ساعت ۱۵ است که لازم است در این زمان مصرف برق مدیریت شود.

 

 

افزایش دمای هوای شمال تا ۳۸ درجه

احمد اسدی معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران نیز درباره وضعیت جوی در روزهای پایانی هفته جاری گفت: از امروز تا پایان هفته جاری انتظار داریم جوی پایدار روی منطقه حاکم شود و شاهد روند افزایش تدریجی دمای هوا هستیم؛ به طوری‌که حداکثر دما در مناطق غربی تا ۳۴ درجه و در مناطق مرکزی و شرقی بین ۳۴ تا ۳۸ درجه پیش‌‌بینی می‌شود.

 

 

وی گفت: امروز تا پایان هفته جاری انتظار داریم جوی پایدار روی منطقه حاکم شود و شاهد روند افزایش تدریجی دمای هوا هستیم.

 

 

۲ هزار مگاوات کاهش مصرف برق به‌دلیل تغییر ساعات اداری

 

وزارت نیرو اعلام کرد که تغییر ساعات کار ادارات در برخی استان ها باعث شد تا ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف برق در زمان پیک به‌وجود آید.

 

 

با توجه به ایام پیک امسال و افزایش دمای هوا، وزارت نیرو پیشنهادی را به دولت مبنی بر جابه‌جایی ساعات کار و استفاده از تمامی ظرفیت ­های دستگاه های اجرایی برای بهینه سازی مصرف انرژی داد که در تاریخ ۱۳ خردادماه سال جاری هیئت وزیران با حضور رئیس‌جمهور با این پیشنهاد موافقت کردند.

 

 

پیرو این موافقت به استانداران در تمامی شهرهای استان­ های هرمزگان، خوزستان، مازندران، بوشهر و سیستان و بلوچستان و نیز شهرستان ­های استان ­های دیگر که دمای بالاتر از ۴۵ درجه دارند، اجازه داده شد بنا بر تشخیص شرکت­ های توزیع نیروی برق، ساعات شروع و پایان کار ادارات و دستگاه ­های مشمول را به ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تغییر دهند و همچنین تمامی دستگاه‌­های اجرایی مکلف شدند در فصل تابستان به نحوی در مصرف انرژی برق مدیریت کنند که مصرف آنها نسبت به مدت مشابه در سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد.

 

 

 

رضا اردکانیان، وزیر نیرو با بیان اینکه اگر صرفه‌جویی ناشی از تغییر ساعات کار ادارات در تعدادی از استان‌ها صورت نمی‌گرفت، دچار خاموشی بیشتری می‌شدیم، افزود: با تغییر ساعت کار برخی ادارات هزار و ۵۰۰ مگاوات در اوج بار در میزان مصرف برق صرفه‌جویی شد.

 

 

باید گفت که هزار و ۵۰۰ مگاوات کاهش مصرف در استان ها شکل گرفت که سرجمع حدود ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف از تغییر ساعات ادارات دولتی به‌وجود آمد.

ارسال دیدگاه