تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۱۹:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجارت معدل و توصیه‌های آموزش‌ و پرورش

گفته می‌شود؛ سوالات امتحان نهایی از طریق کانال‌های تلگرامی لو می‌رود و این مسئله با توجه به زمزمه‌های مبنی بر حذف کنکور از سال‌های آینده زمینه تجارت معدل را فراهم می‌کند…

به گزارش سیمرغ ما،  تب و تاب امتحانات به گونه‌ای شده است که در روزهای پایان تحصیلی دانش‌آموزان در شرایطی درس می‌خوانند که سوالات امتحان نهایی را در اختیار دارند اینکه سوالات به چه طریقی در اختیار آنان قرار می‌گیرد «الله و اعلم» اما آنچه در این روزها قوت گرفته است کانال‌های تلگرامی است که با عنوان «سوالات نهایی رایگان سال ۹۶-۹۷» فعالیت خود را در فضای مجازی شروع کرده است و از ۱۰ تا ۶۰ هزار تومان سوالات به فروش می‌رسد.

 

اینکه کنکور از سال آینده با تاثیر معدل سوم دبیرستان پیش دانشگاهی لحاظ می شود به نوعی فضا را برای تجارت معدل باز می‌کند.

 

اما این خبر نه تنها برای عده‌ای خوشایند است بلکه سبب بهم ریختگی اعصاب را برای تعدادی از دانش‌آموزان سوم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی می‌شود چرا که گفته می‌شود کنکور آینده با شرط معدل دو سال آخر تحصیلی تا تاثیر ۳۰ درصدی اعمال می‌شود که این مسئله در کنار دل‌نگرانی برای رسیدن به این جایگاه؛ هزینه‌های گزافی را نیز بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

 

لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی به‌معنای ضایع شدن حق دانش‌آموزانی است که تمام تلاش خود را برای درس خواندن به‌کار گرفتند نه اینکه با پرداخت پول‌های بسیار صندلی دانش‌آموزی که واقعا حقش است را در دانشگاه اشغال کردند.

 

 

لازم است برای همیشه به مسائل این چنینی پایان داده شود چرا که خبرهایی از این دست میل و علاقه دانش‌‌آموزان برای درس خواندن را از آنان می‌گیرد؛ به‌طور حتم باید تفاوتی بین دانش‌آموزی که همه تلاش خود را به‌کار می‌گیرد و از بسیاری از لذت‌های خود در این دوران می‌گذرد با سایر دانش‌آموزان باید باشد.

 

 

*لو رفتن سؤالات توسط آموزش و پرورش تأیید شد

 

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: امسال دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی چهار درس نهایی دارند و دانش‌آموزان افتاده سال سوم گذشته نیز به‌صورت نهایی امتحان می‌دهند.

 

 

اسفندیار نظری با بیان اینکه اینکه سؤالات لو رفته یک بحثی بوده که خود وزارت آموزش و پرورش هم آن را تأیید کرده است، افزود: اما خوشبختانه با بررسی‌های به عمل آمده و اقدام به‌موقع جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شده و امتحانی که امروز برگزار شد هیچ‌‌گونه دخل و تصرفی در امتحانات به وجود نیامده و نخواهد آمد.

 

 

*پیگیری برای مجازات متخلفان

 

 

وی با اعلام اینکه امتحانات در صحت و سلامت در حال برگزاری است، اضافه کرد: البته وزارت آموزش و پرورش و دستگاه‌های امنیتی پیگیر هستند تا مسببان این کارها را به اشد مجازات برسانند.

 

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: دانش‌آموزان نگران نباشند و به سایت‌هایی که به‌صورت غیرقانونی مسائلی را مطرح می‌کنند اطمینان نکنند؛ چرا که از فیلترهای مختلف سؤالات عبور خواهد کرد؛ بحثی که مطرح است ارتباطی با لو رفتن سؤالات ندارد و مسببان این امر نیز برخورد خواهد شد.

 

 

نظری با اشاره به اینکه دانش‌آموزان مطمئن باشند آزمون‌ها در نهایت سلامت برگزار می‌شود، گفت: توصیه ما به خانواده‌ها و دانش‌آموزان این است که به این شایعات غیراصولی و نادرست توجه نکرده و خودشان را به مطالعات خود معطوف کنند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان آنچه را که یاد گرفتند گرفتار سایت‌هایی که به دلایل مختلف مبنی بر اینکه سؤالات را در اختیار دارند قرار نگیرند و اطمینان داشته باشند هیچ دخل و تصرفی در سؤالات صورت نمی‌گیرد و هیچ کس از سؤالات خبری ندارد.

 

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه آزمون‌ها در صحت کامل و هماهنگ در حال برگزاری است، افزود: دانش‌آموزان باید به آموخته‌های خود تأکید کرده و خودشان را گرفتار مسائل حاشیه‌ای نکنند.

 

 

به گزارش فارس، مازندران ۲۳ هزار دانش‌آموز دوره پیش‌دانشگاهی و حدود ۴۲ هزار نفر در کنکور امسال شرکت می‌کنند که بیشترین سهم را رشته تجربی با ۲۳ هزار شرکت‌کننده دارد که بخشی کنکور اولی و بخش دیگر از سال‌های قبل هستند.

 

 

لازم به ذکر است؛ زمان برگزاری امتحانات به خودی خود با استرس و نگرانی بسیاری برای دانش‌آموز همراه است و مطرح کردن مسائلی از این دست موجب می‌شوند دانش‌اموزان نتوانند با آرامش کامل در امتحانات حضور یابند که درحقیقت به معنای ضایع شدن حق آنان است.

 

 

ارسال دیدگاه