تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۲ - ۸:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

امام مهدی(عج) آخرین منجی و مصلح جهان/وظیفه اصلی منتظران ظهور چیست؟

خجسته باد بزم قدسیان در صبحی که آفتاب زمین و آسمان به زیر سقف خانه نرگس طلوع می‌کند. خجسته باد میلاد مولود نجات. خجسته باد میلاد مهدی(عج)، تصنیف سرخ ترانه‌های انتظار. السلام علیک یا صاحب الزمان(عج). عصر انتظار، ولادتت را به جشن نشسته است، ای گل نرگس. چشمان منتظر ما، خیس از اشک شوق میلاد توست، مهدی زهرا(س) و آمدنت چون رستاخیز، عدل گستر است و چون سپیده صبح، نوید آغازی دوباره برای همه خوبی‌هاست. میلادت مبارک باد، ای سپیده پنهان که اهل زمین در آرزوی بوی بهشتی تو، هماره دعای فرج را زمزمه می‌کنند.

به گزارش سیمرغ ما، السلام علیک یا صاحب الزمان(عج). عصر انتظار، ولادتت را به جشن نشسته است، ای گل نرگس. چشمان منتظر ما، خیس از اشک شوق میلاد توست، مهدی زهرا(س) و آمدنت چون رستاخیز، عدل گستر است و چون سپیده صبح، نوید آغازی دوباره برای همه خوبی‌هاست. میلادت مبارک باد، ای سپیده پنهان که اهل زمین در آرزوی بوی بهشتی تو، هماره دعای فرج را زمزمه می‌کنند.

 

خجسته باد بزم قدسیان در صبحی که آفتاب زمین و آسمان به زیر سقف خانه نرگس طلوع می‌کند. خجسته باد میلاد مولود نجات. خجسته باد میلاد مهدی(عج)، تصنیف سرخ ترانه‌های انتظار.

 

ولادت حضرت مهدی (عج)

ولادت حضرت مهدی صاحب‌الزمان( ع ) در شب جمعه ، نیمه شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هجری بوده است . پس از اینکه دو قرن و اندی از هجرت پیامبر(ص) گذشت، و امامت به امام دهم حضرت هادی(ع) و امام یازدهم حضرت عسکری(ع) رسید، کم کم در بین فرمانروایان و دستگاه حکومت جبار ، نگرانی‌هایی پدید آمد . علت آن اخبار و احادیثی بود که در آنها نقل شده بود : از امام حسن عسکری(ع) فرزندی تولد خواهد یافت که تخت و کاخ جباران و ستمگران را واژگون خواهد کرد و عدل و داد را جانشین ظلم و ستم ستمگران خواهد کرد.

 

در احادیثی که بخصوص از پیغمبر(ص) رسیده بود این مطلب زیاد گفته شده و به گوش زمامداران رسیده بود. در این زمان یعنی هنگام تولد حضرت مهدی(ع)، معتصم عباسی، هشتمین خلیفه عباسی که حکومتش از سال ۲۱۸ هجری آغاز شد، سامرا، شهر نوساخته را مرکز حکومت عباسی قرار داد. این اندیشه که ظهور مصلحی پایه‌های حکومت ستمکاران را متزلزل می‌کند و باید از تولد نوزادان جلوگیری کرد و حتی مادران بیگناه را کشت و یا قابله‌هایی را پنهانی به خانه‌ها فرستاد تا از زنان باردار خبر دهند – در تاریخ نظایری دارد.

 

در زمان حضرت ابراهیم( ع ) نمرود چنین کرد. در زمان حضرت موسی( ع ) فرعون نیز به همین روش عمل نمود ولی خدا نخواست . همواره ستمگران می‌خواهند مشعل حق را خاموش کنند ،غافل از آنکه ، خداوند نور خود را تمام و کامل می‌کند، اگر چه کافران و ستمگران نخواهند. در مورد نوزاد مبارک قدم حضرت امام حسن عسکری( ع ) نیز داستان تاریخ به گونه‌ای شگفت انگیز و معجزه آسا تکرار شد.

 

امام دهم بیست سال – در شهر سامرا – تحت نظر و مراقبت بود ، و سپس امام یازدهم( ع ) نیز در آنجا زیر نظر و نگهبانی حکومت به سر می برد. ” به هنگامی که ولادت ، این اختر تابناک ، حضرت مهدی ( ع ) ، نزدیک گشت ، و خطر او در نظر جباران قوت گرفت ، در صدد بر آمدند تا از پدید آمدن این نوزاد جلوگیری کنند ، و اگر پدید آمد و بدین جهان پای نهاد ، او را از میان بردارند . بدین علت بود که چگونگی احوال مهدی ، دوران حمل و سپس تولد او ، همه و همه ، از مردم نهان داشته می‌شد ، جز چند تن معدود از نزدیکان ، یا شاگردان و اصحاب خاص امام حسن عسکری ( ع ) کسی او را نمی دید . آنان نیز مهدی را گاه بگاه می‌دیدند ، نه همیشه و به صورت عادی ” .

 

شیعیان خاص ، مهدی ( ع ) را مشاهده کردند
در مدت ۵ یا ۴ سال آغاز عمر حضرت مهدی که پدر بزرگوارش حیات داشت ، شیعیان خاص به حضور حضرت مهدی ( ع ) می رسیدند . از جمله چهل تن به محضر امام یازدهم رسیدند و از امام خواستند تا حجت و امام بعد از خود را به آنها بنمایاند تا او را بشناسند ، و امام چنان کرد. آنان پسری را دیدند که بیرون آمد ، همچون پاره ماه ، شبیه به پدر خویش . امام عسکری فرمود : ” پس از من ، این پسر امام شماست ، و خلیفه من است در میان شما ، امر او را اطاعت کنید ، از گرد رهبری او پراکنده نگردید ، که هلاک می شوید و دینتان تباه می گردد.

 

این را هم بدانید که شما او را پس از امروز نخواهید دید ، تا اینکه زمانی دراز بگذرد. بنابراین از نایب او ، عثمان بن سعید ، اطاعت کنید “. و بدین گونه ، امام یازدهم ، ضمن تصریح به واقع شدن غیبت کبری، امام مهدی را به جماعت شیعیان معرفی فرمود ، و استمرار سلسله ولایت را اعلام داشت. یکی از متفکران و فیلسوفان قرن سوم هجری که به حضور امام رسیده است ، ابو سهل نوبختی می باشد. باری ، حضرت مهدی ( ع ) پنهان می زیست تا پدر بزرگوارش حضرت امام حسن عسکری در روز هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰هجری دیده از جهان فرو بست .

 

در این روز بنا به سنت اسلامی ، می بایست حضرت مهدی بر پیکر مقدس پدر بزرگوار خود نماز گزارد ، تا خلفای ستمگر عباسی جریان امامت را نتوانند تمام شده اعلام کنند ، و یا بد خواهان آن را از مسیر اصلی منحرف کنند ، و وراثت معنوی و رسالت اسلامی و ولایت دینی را به دست دیگران سپارند. بدین سان ، مردم دیدند کودکی همچون خورشید تابان با شکوه هر چه تمامتر از سرای امام بیرون آمد ، و جعفر کذاب عموی خود را که آماده نماز گزاردن بر پیکر امام بود به کناری زد ، و بر بدن مطهر پدر نماز گزارد.

 

ضرورت غیبت آخرین امام
بیرون آمدن حضرت مهدی ( ع ) و نماز گزاران آن حضرت همه جا منتشر شد. کارگزاران و ماموران معتمد عباسی به خانه امام حسن عسکری (ع ) هجوم بردند، اما هر چه بیشتر جستند کمتر یافتند ، و در چنین شرایطی بود که برای بقای حجت حق تعالی ، امر غیبت امام دوازدهم پیش آمد و جز این راهی برای حفظ جان آن ” خلیفه خدا در زمین ” نبود ، زیرا ظاهر بودن حجت حق و حضورش در بین مردم همان بود و قتلش همان. پس مشیت و حکمت الهی بر این تعلق گرفت که حضرتش را از نظرها پنهان نگهدارد ، تا دست دشمنان از وی کوتاه گردد ، و واسطه فیوضات ربانی ، بر اهل زمین سالم ماند. بدین صورت حجت خدا ، هر چند آشکار نیست ، اما انوار هدایتش از پس پرده غیبت راهنمای موالیان و دوستانش می باشد.

 

۳۰ شرط امام زمان برای منتظران ظهور

باز هم نیمه شعبانی دیگر از راه رسید و خیل منتظرانت چشم به راه سپیده مانده اند. سال های سال است كه دل بیقراران و مشتاقانت در تب و تاب حضور گرانسنگت ای یوسف فاطمه(س) می تپد و چه شب ها و روزهای انتظار را طی كردیم و به امید فرجت دعای آمدنت را زمزمه نمودیم…

 

امروز نیمه شعبان، زادروز تولد قائم آل محمد(ص) است.همان منجی كه با قدوم مباركش جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد، پلیدی ها و ظلم ظالمان را نابود و حق را به حق دار خواهد داد.

 

در میان اعیاد شیعیان، جشن میلاد امام عصر ارواحنا فداه حال و هوای دیگری دارد، حالتی كه قابل وصف نیست و قلم و زبان هر چقدر توانمند باشد باز از بیان آن ناتوان است. به تحلیل و بررسی نشانه های منتظران ظهور و ویژگی های یك فرد منتظر پرداخته ایم.

 

میلاد عشق در روز جمعه

 

امام مهدی(ع) در سپیده دم روز جمعه، نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجری قمری برابر ۸۶۹ میلادی در شهر سامرا در عراق دیده به جهان گشود. البته در سال تولد ایشان اختلافی مطرح است و سال ۲۵۴ و ۲۵۶ نیز گفته شده است كه می تواند به علت پنهانی بودن تولد ایشان باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد مهری كارشناس علوم دینی در باب ویژگی های منتظر واقعی امام عصر(عج) می گوید: «در لغت منتظر به كسی می گویند كه چشم انتظار باشد و یا آماده آمدن و ورود كسی باشد.»

 

وی در ادامه می گوید: «این حالت را می توان به فردی تشبیه كرد كه روی زانو در حال تجافی و منتظر قیام امام جماعت برای ركعت بعدی نماز باشد، یعنی نیم خیز و كاملا آماده قیام و همراه شدن با امام جماعت، در واقع یك منتظر واقعی هم باید اینچنین حالتی داشته باشد و هر لحظه منتظر امام غایب (عج) باشد.»

 

در روایات متعددی آمده است كه یك منتظر واقعی باید آداب و اصولی را رعایت كند تا بتواند در جرگه منتظران واقعی امام مهدی(عج) درآید.حجت الاسلام والمسلمین مهری در ادامه همین بحث می افزاید: «بدون شك باید شرایط ویژه ای را رعایت كرد تا بتوان یك منتظر به معنای حقیقی كلمه بود.

 

بر همین اساس یك منتظر واقعی كسی است كه گوش به فرمان امام خود باشد و آنچه كه او می گوید و فرمان می دهد انجام دهد و در دوران انتظار به تمام اعمال خواسته شده جامه عمل بپوشاند و در رفتار، گفتار، كردار و تمامی اعمال ریز و درشت خود نظارت و كنترل كامل داشته باشد و مطیع محض امام خود در هر حال و شرایطی باشد.»

 

نشانه منتظران ظهور

در دوران كنونی كه زمان غیبت امام زمان(عج) است، ولایتمداری افراد می تواند از نشانه های بارز یك منتظر حقیقی امام غایب(عج) باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین مهری در این باره می گوید: «ولایتمداری ركن اصلی نشانه یك منتظر واقعی است این بدان معناست كسانی كه ولایت پذیریشان در زمان غیبت از امام و نایب امام بالاتر است به بحث مهدویت و انتظار نزدیك تر هستند.»

 

این كارشناس علوم دینی با تاكید بر اهمیت فراوان موضوع ولایتمداری افراد در مباحث انتظار می گوید: «در زمان حاضر بارزترین و برجسته ترین نشانه یك منتظر واقعی امام زمان(عج) را باید با محك ولایت پذیریشان سنجید.

 

افرادی كه در برابر نایب امام غایب(عج) می ایستند و مطیع محض و امر او نیستند قطعاً نمی توانند در زمره منتظران واقعی به حساب آیند. به بیان دیگر باید گفت اگر شما ولایت پذیریتان زیر سؤال باشد قطعاً در بحث انتظار نیز نمی توانید در ردیف منتظران حقیقی امام زمان(عج) قرار بگیرید.»

 

وظیفه اصلی منتظران ظهور چیست؟

افرادی كه در جرگه منتظران ظهور امام مهدی(عج) قرار دارند قطعاً دارای وظایفی هستند كه باید در دوران انتظار انجام دهند.

 

مریم محمودزاده استاد دانشگاه شهیدبهشتی در این باره می گوید: «انتظار ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) به دو گونه است؛ یكی انتظار اعتقادی و شعاری و دیگری انتظار عملی و فراهم كردن زمینه ظهور آن حضرت.»

 

وی می افزاید: «اما آنچه كه مهم تر و مأموریت اصلی منتظران ظهور است، انتظار عملی و زمینه سازی برای برپایی حكومت عدل جهانی در ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است.»

 

محمودزاده در ادامه به روایاتی اشاره می كند و می گوید: «علی بن محمد از محمد بن علی بن ابراهیم و او از عبدالله بن صالح نقل می كند كه گفت: امام زمان(عج) را در كنار حجرالاسود مشاهده كردم كه مردم همگی جذب نورانیت وجود او شده بودند، درحالی كه ایشان را نمی شناختند چنین مجذوب بودند.»

 

اهمیت شناخت امام غایب
حجت الاسلام والمسلمین مهدی یوسفیان، استاد مركز تخصصی مهدویت به شناخت امام مهدی و اهمیت آن اشاره می كند و می گوید: «شناخت وجود مقدس امام زمان(عج) بسیار مهم و ارزشمند است، چرا كه از یك سو معرفت صحیح امام بر هر فردی واجب بوده و نبود آن، مرگ جاهلیت را به دنبال دارد و از سوی دیگر شناخت بهترین موعود پیامبران و مصلح جهانی و آگاهی از زندگانی او، نقش مهم و تعیین كننده ای در زندگی افراد دارد و حركت آنان را تنظیم می كند.»

 

حجت الاسلام یوسفیان می گوید: «این شناخت دو جنبه دارد، اول معرفت شخص آن بزرگوار كه او كیست و زندگانی او به چه صورت است؟ دوم معرفت شخصیت ایشان كه جایگاه آن حضرت در نظام هستی كجاست و چه آثاری بر آن مترتب است و ما چه وظایفی در قبال امام داریم؟»

 

انتظار فرج در عصر حاضر

روایت است از پیامبر اعظم(ص) كه فرمودند: بالاترین جهاد امت من انتظار فرج است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی مرادی كارشناس امور فرهنگی و مدرس حوزه علمیه در گفت وگو با گزارشگر كیهان می گوید: « دو نوع انتظار وجود دارد، یكی انتظاری است كه سازنده است و دیگری انتظاری است كه ویرانگر است.»

 

مرادی در تشریح این سخنان می گوید: «انتظار سازنده اصلاح گراست و دارای شرایط و ویژگی هایی است. اما انتظار ویرانگر هم همان است كه معتقد است باید جامعه را به فساد كشاند تا ظهور حضرت میسر گردد.»

 

این كارشناس امور فرهنگی به فرهنگسازی در باب مهدویت اشاره می كند و تصریح می كند: «باید با فرهنگسازی در جامعه موضوع مهدویت و انتظار را نهادینه كنیم، امروز خیلی از افراد هنوز با موضوع مهدویت بیگانه و ناآشنا هستند.

 

لذا یكی از اصلی ترین وظایف در باب مهدویت این است كه یك منتظر واقعی در بعد علمی، عقلی و رفتاری پیرو واقعی امام باشد و ایمان و فضایل را در وجودش تقویت كند و در وهله اول به ولایت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تمسك بجوید. از حضرت امام صادق(ع) روایت است كه فرمودند: خوشا به حال شیعیان ما، همان كسانی كه تمسك می جویند به محبت ما در زمان غیبت قائم ما.»

 

مرادی به روایت دیگری از امام زین العابدین(ع) اشاره می كند و می گوید: «امام سجاد(ع) می فرمایند: هر كس كه در زمان غیبت امام زمان(عج) در ولایت ما اهل بیت علیهم السلام ثابت قدم باشد پاداش هزار شهید از شهدای جنگ بدر و احد را به او می دهند. این حدیث بسیار پر مغز از امام چهارم شیعیان نشان از اهمیت بسیار زیاد بحث ولایت پذیری و ثابت قدم ماندن در راه ولایت اهل بیت و نایب امام زمان(عج) دارد.»

 

امر به معروف و نهی از منكر

حجت الاسلام مرادی در ادامه سخنان خود به امر به معروف و نهی از منكر اشاره كرده و تصریح می كند: «از دیگر نشانه های منتظران ظهور این است كه بسیار اهل امر به معروف و نهی از منكر هستند و دوست دارند جامعه اصلاح شود، از همین رو این فریضه یكی از اركان اصلی در باب مهدویت و نشانه منتظران ظهور است.»

 

مرادی غافل نبودن از یاد امام مهدی(عج) و گوش به فرمان نایب امام بودن را از جمله خصوصیات بارز منتظران ظهور می داند و می گوید: «در زمان حاضر توجه به فرامین نایب امام زمان كه همانا مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مدظله العالی است می تواند منتظران ظهور را به سرچشمه اصلی زلال ولایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نزدیك تر كند.»

 

امام مهدی(عج) در توقیعی به شیخ مفید می فرمایند: «ما بر اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نیست.» و در قسمتی دیگر از این توقیع آمده است: «ما در رسیدگی و سرپرستی شما كوتاهی و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم؛ اگر جز این بود دشواری ها و مصیبت ها بر شما فرود می آمد و دشمنان شما را ریشه كن می كردند.»

ویژگی بارز در مورد امام زمان(عج) این است كه شباهت زیادی به پیامبر اكرم(ص) دارد و ایشان دارای كمال موسی، شكوه عیسی و شكیبایی ایوب(ع) است.

 

شرایط بیعت یاران خاص با امام زمان(عج)

حضرت امیرالمؤمنین(ع) در خطبه معروف به «خطبه البیان» كه در بصره ایراد فرمودند، در بیان علائم و نشانه های ظهور امام زمان(عج) و نیز وقایع هنگام و بعد از ظهور آن حضرت، مطالبی فرمود كه در بخشی از آن آمده است:

 

پس از آن كه حضرت صاحب الزمان(عج) در ابتدای ظهور، یاران خاص خویش، یعنی همان ۳۱۳ نفر را مورد آزمایش قرار می دهد و آنان را در طلب آن حضرت از مكه به مدینه، سه بار رفت و آمد می كنند، آن بزرگوار بین صفا و مروه بر آنان ظاهر می شود و خطاب به آنان می فرمایند: «انی لست قاصعاً امراً حتی تبایعونی علی ثلاثه خصله تلزمكم لاتغیرون منها شیئاً و لكم علی ثمان خصال فقالوا: سمعنا و اطعنا فاذكر لنا ما انت ذاكره، یا ابن رسول الله!»؛

 

«هیچ برنامه روشنی برای شما ارائه نمی دهم، مگر این كه با من هم پیمان شوید كه سی خصلت را همواره مراعات كنید و هرگز هیچ یك از آنها را تغییر ندهید و رها نكنید، در برابر پیمانی كه شما با من می بندید، من هم با شما پیمان می بندم، هشت خصلت را همواره مدنظر داشته باشم.»

 

آنان عرض می كنند: ما گوش به فرمان و مطیع هستیم، ای پسر پیامبر خدا! هر شرطی كه می خواهی مطرح فرما، پس از آن كه یاران اعلان آمادگی كردند، حضرت صاحب الزمان(عج)، به طرف كوه صفا حركت می كند و آنان نیز همراه آن حضرت حركت می كنند، در آنجا امام زمان(عج) خطاب به آنان می فرماید: «اما آن سی نكته ای كه باید منشور هم پیمانی شما با من باشد، مواردی است كه در ذیل می آید:

 

۱- هرگز از اطاعت من سرپیچی نكنید و از هیچ یك از اصول توافقات عقب نشینی نكنید.
۲- هرگز دست به دزدی نزنید.
۳- هرگز به زناكاری آلوده نگردید.
۴-هرگز فعل حرام انجام ندهید.
۵- هرگز به فحشا و فساد گرایش نداشته باشید.
۶- به ناحق هیچ كس را نزنید.
۷- به زراندوزی و جمع كردن طلا مبادرت نكنید.
۸- به جمع كردن نقره مشغول نشوید.
۹- گندم را احتكار نكنید.
۱۰- هرگز جو را احتكار نكنید.
۱۱- هیچ مسجدی را خراب نكنید.
۱۲- هرگز شهادت باطل ندهید.
۱۳- هرگز از مؤمنین بدگویی نكنید.
۱۴- هرگز ربا نخورید.
۱۵- در سختی ها بردبار باشید.
۱۶- بر هیچ خداپرستی لعنت نفرستید.
۱۷- هرگز شراب نخورید.
۱۸- هرگز لباس زربافت (بافته شده از تار و پود طلا) نپوشید.
۱۹- هرگز پارچه ابریشمی را به روی خود نیندازند.
۲۰- لباسی كه از دیباج «پارچه ابریشمی رنگ شده» دوخته شده است را نپوشید.
۲۱- دشمن شكست خورده در حال فرار را تعقیب نكنید و نكشید.
۲۲- هیچ خون ناحقی را نریزید.
۲۳- با هیچ مسلمانی به حیله و نیرنگ برخورد نكنید.
۲۴- حتی بر كفار هم تجاوز و ستم نكنید.
۲۵- با منافقان به تجاوز و ستم برخورد نكنید.
۲۶- هرگز لباس دوخته شده از ابریشم بر تن نكنید.
۲۷- در زندگی ساده زیست باشید و خاك، فرش زندگی شما باشد.
۲۸- از فساد و فحشا همواره بیزاری بجویید.
۲۹- امر به معروف را سرلوحه زندگی خویش قرار دهید.
۳۰- همواره نهی از منكر كنید.

 

دست قاهر قدرتمند الهى

سخنان رهبر انقلاب در خصوص امام زمان(عج)

…انتظار فرج، انتظار دست قاهر قدرتمند الهى ملکوتى است که باید بیاید و با کمک همین انسانها سیطره‌ى ظلم را از بین ببرد و حق را غالب کند و عدل را در زندگى مردم حاکم کند و پرچم توحید را بلند کند؛ انسانها را بنده‌ى واقعى خدا بکند. باید براى این کار آماده بود… انتظار معنایش این است. انتظار حرکت است؛ انتظار سکون نیست؛ انتظار رها کردن و نشستن براى اینکه کار به خودى خود صورت بگیرد، نیست. انتظار حرکت است. انتظار آمادگى است. …انتظار فرج یعنى کمر بسته بودن، آماده بودن، خود را از همه جهت براى آن هدفى که امام زمان (علیه الصلاة والسلام) براى آن هدف قیام خواهد کرد، آماده کردن. آن انقلاب بزرگ تاریخى براى آن هدف انجام خواهد گرفت. و او عبارت است از ایجاد عدل و داد، زندگى انسانى، زندگى الهى، عبودیت خدا؛ این معناى انتظار فرج است.

ارسال دیدگاه