تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ - ۲۲:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

از خط و نشان مدیر امور منابع آب سیمرغ تا سهل‌انگاری پیمانکار در تخلیه محل شیرابه زباله

در جلسه بررسی آلودگی نهر رکن رودخانه تالار مدیر امور منابع آب سیمرغ برای شهرداران خط و نشان کشید و رئیس اداره محیط‌زیست هم علت این آلودگی را سهل‌انگاری پیمانکار در تخلیه محل شیرابه زباله عنوان کرد.

به گزارش سیمرغ ما، حسین زاهدی در جلسه بررسی آلودگی نهر رکن رودخانه تالار، اظهار کرد: آلودگی نهر رکن رودخانه تالار موجب ناراحتی کشاورزان منطقه شده است و باید به دنبال راهکاری مناسب برای مرتفع کردن این مشکل باشیم.

 

وی ادامه داد: زباله مشکل عمده مازندران است که استاندار محترم هم دغدغه بسیار زیادی در این حوزه دارند.

 

بخشدار بخش مرکزی شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه تلاش بسیاری در رابطه با مشکل محل دپوی زباله قائم‌شهر توسط شهرداری قائم‌شهر انجام‌گرفته اما مشکلات همچنان باقی است، تصریح کرد: بازدیدی که با مسئولین مربوطه از نهر رکن داشتم وضعیت آب نهر نامناسب بود.

 

وی افزود: متأسفانه محل دفن زباله قائم‌شهر باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شود و با توجه به اینکه فصل تابستان را پیش روداریم بوی بد زباله، حشرات و حیوانات موذی را هم خواهیم داشت.

 

زاهدی بابیان اینکه متأسفانه برخی مطب‌های شخصی زباله‌های عفونی خود را به این منطقه منتقل می‌کنند که باعث آسیب‌های جدی برای مردم منطقه می‌شود، اظهار کرد: هرگز اجازه نخواهیم داد این شیرابه زباله مشکلی برای کشاورزان منطقه ایجاد کند.

 

تنها معضل منطقه محل دپوی زباله است

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه زباله سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد، تصریح کرد: متأسفانه از دو نهر موجود در این منطقه نهر سنگتاب کاملاً مسدود شده است و نهر رکن برای انتقال آب استفاده می‌شود.

 

محمدرضا احمدی با تأکید بر اینکه باید راهکاری برای این منطقه پیدا شود، اظهار کرد: هیچ شرکتی از شرکت‌های صنعتی منطقه مشکل شیرابه و زباله نداشته و تنها یک قالی‌شویی در منطقه سنگتاب به دلیل نداشتن مجوز و تخلیه پساب در نهر رکن پلمپ شد.

 

وی ادامه داد: تنها معضل منطقه محل دپوی زباله است که باید فکری برای این موضوع کرد.

 

مشکل پیش‌آمده به خاطر سهل‌انگاری پیمانکار بود

 

علی‌محمد دعاگو رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان‌های قائم‌شهر و سیمرغ در ادامه این جلسه بابیان اینکه مشکل زباله یک مشکل کلی است و کیاکلا هم این معضل را دارد، تصریح کرد: همه شهرهای ما با مشکل زباله دست‌به‌گریبان هستند و نمی‌توان از شهری نام برد که مشکل زباله را ۱۰۰ درصد حل کرده باشد.

 

وی افزود: وضعیت محل دپوی زباله قائم‌شهر مشکلاتی دارد که هر هفته بازدید از این منطقه انجام می‌شود.

 

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان‌های قائم‌شهر و سیمرغ بابیان اینکه مشکل پیش‌آمده اخیر به خاطر سهل‌انگاری پیمانکار و به سرقت رفتن پمپ محل تخلیه شیرابه بود، اظهار کرد: این موضوع باعث سرریز شدن شیرابه به سمت رودخانه و نهر رکن شد.

 

وی ادامه داد: کار نباید به اینجا می‌رسید و نباید اجازه می‌دادند شیرابه به سمت آب‌های جاری سرریز شود.

 

دعاگو با اشاره به اینکه امروز این مشکل رفع شده و جلوی هدایت شیرابه به جریان آب‌های سطحی گرفته‌شده است، تصریح کرد: در این مرکز مشکلاتی وجود دارد و اعتقادمان این است باید برای مرتفع شدن این مشکلات به شهرداری کمک کنیم.

 

وی افزود: شیرابه فاضلاب بار آلودگی بسیار بالایی دارد و متأسفانه به آب‌های زیرزمینی نفوذ و باعث آلودگی آن می‌شود.

 

شهرداری‌ها جایی مظلوم‌تر از رودخانه برای دفن زباله پیدا نکردند

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در ادامه این جلسه، اظهار کرد: نباید خود را گول بزنیم چراکه اگر بگوییم مکاتبه و پیگیری انجام‌شده اما به نتیجه ختم نشده دردی را دوا نمی‌کند.

 

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر محل دفن زباله در استان مازندران وضعیت چالشی دارد.

 

هادی نیک‌اختر بابیان اینکه محل دفن زباله شهرداری‌های حوزه فعالیت ما در کنار رودخانه قرار دارد، تصریح کرد: گویا شهرداری‌ها جایی مظلوم‌تر از رودخانه پیدا نکردند.

 

وی ادامه داد: می‌شود این موضوع را مدیریت کرد.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اینکه برای شهرداران جدید کیاکلا و قائم‌شهر نامه‌ای ارسال و در آن متذکر شدم می‌توان این موضوع را مدیریت کرد تا مردم آسیب نبینند، اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم هر دو شهرداری فاصله حداقل ۲۰ متری با رودخانه را لحاظ کنند و به‌گونه‌ای تبیین کنند تا محل حوضچه زباله هم ۲۰ متر به عقب کشیده شود.

 

وی در ادامه بابیان اینکه این دو موضوع در دستور جدی کار شهرداران قرار گیرد، تأکید کرد: به‌نوبه خودم اگر این دو موضوع در دستور کار جدی شهرداران قرار نگیرد علیه دو شهردار اعلام‌جرم می‌کنم چراکه منابع آبی ما در معرض خطر جدی قرارگرفته است.

 

نیک‌اختر با اشاره به اینکه شهرداران خود را جای کشاورزان و مردم قرار دهند که از این آب استفاده می‌کنند، تصریح کرد: اگر این موضوعات رعایت شود بخشی از آلام کشاورزان حل خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه