تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ - ۱۵:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مذاکره با ۱۱ کشور جهان برای کشت فراسرزمینی/ در مدیریت منابع آبی غفلت کردیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اعلام اینکه در کنار این موضوعات بحث کشت فراسرزمینی مدنظر است، گفت: تاکنون با ۱۱کشور وارد مذاکره شدیم ولی به صورت عملیاتی وارد نشدیم. بحث انتقال آب از کشورهای همسایه و فراتر از همسایه مطرح می‌شود روی این موضوع نباید حساب فوق العاده باز کنیم، کشور ما و کشورهای آسیایی به سمت خشکسالی پیش می‌رود، در این خشکسالی همسایگان ما هم شریک هستند، برای برون رفت از این موضوع بحث مدیریت منابع آبی باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش سیمرغ ما، عباس عراقچی صبح امروز در نخستین همایش راهبردهای مدیریت منابع آب و چالش‌های زیست محیطی در دانشگاه کشاورزی ساری اظهار کرد: در موضوع آب به یک آگاهی‌رسانی عمومی احتیاج داریم.

 

وی با اعلام اینکه اطلاع عمومی در ارتباط با وضعیت آب خوب است، تصریح کرد: در حال حاضر راهکار برای برخورد با این بحران باید توجه شود.

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در حال حاضر رو بحث انتقال آب فکر می‌کنند، خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب در کشور به صورت جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

این مسئول با اعلام اینکه در مدیریت منابع آبی غفلت کردیم، افزود: میزان آبی که در اختیار داریم بدون مدیریت مصرف می‌شود و به شدت به خاتمه منابع آبی نزدیک می‌شویم و آسان‌ترین راهکاری که به نظر می‌رسد انتقال آب از خارج از کشور است.

 

عراقچی با اعلام اینکه بحث آمایش سرزمینی باید به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در این حوزه غفلت کردیم، صنایع نیاز به آب در دل کویر ایجاد شده است، این یک نمونه کوچک است، در نحوه مصرف آب در قسمت‌های کشور بازنگری کنیم و حتی در برخی از مناطق کشور الگو زندگی هم باید تغییر کند.

 

وی ادامه داد: برخی از مناطق ما نه ظرفیت کشاورزی داشته و نه مناطق صنعتی دارند، روی بحث اصلاح کشت به صورت جدی کار کنیم.

 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ادامه داد: ۳۰۰ هزار چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد و چاه‌های مجاز هم غیر مجاز برداشت می‌کنند و یک شلختگی در استفاده از منابع آبی وجود دارد، قوانین موجود اجرا نمی‌شود.

 

این مسئول با اعلام اینکه بهینه سازی مصرف آب از موارد جدی است، گفت: استفاده از شیوه‌های که آب به بهترین روش ممکن مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

 

عراقچی با بیان اینکه امکان مصرف بهینه وجود دارد، گفت: پروژه‌های که اگر دانشگاه اجرا کند، امکان کنترل منابع آب وجود دارد.

 

وی اضافه کرد: میزان بسیار زیادی آب در هنگام انتقال هدر می‌رود که رقم آن حدود ۵۵ درصد است، لوله‌کشی همه شهرهای ما فرسودگی دارد و آب شهری در زیر پای ما هدر می‌رود.

 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اعلام اینکه در تهران حدود ۵۰ درصد آب هدر می‌رود، گفت: در حال حاضر آب مصرفی ۶ میلیون نفر در تهران هدر می‌رود.

 

این مسئول ادامه داد: ارتباط علمی بین خودمان و دانشگاه‌های اروپایی باید تقویت کنیم، تجربیات دیگران را استفاده کنیم، دانشگاه هلند از این جهت بسیار پیشرفته است، نتیجه مطالعات را می‌توان بکارگرفت.

 

عراقچی یادآور شد: در حوزه انتقال آب چندین بحث وجود دارد، هنوز به درک مناسبی به دریافت سهم مشترک کشورها از دریایی خزر نرسیدیم.

 

وی در ارتباط با منابع آبی مشترک، بیان کرد: در دنیا موضوع آب همیشه مورد مناقشه و مذاکره بوده است، حوزه‌های آبی بین کشورهای متعددی وجود دارد، آب مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد در طول تاریخ دعوا بر سر آب وجود داشته است ولی تاریخ به ما می‌گوید که همکاری در موضوع آب وجود دارد و همه کشورها به این نتیجه رسیدند که در حوزه منابع آبی به همکاری مناسبی رسیدند.

 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: بحث انتقال آب از کشورهای همسایه و فراتر از همسایه مطرح می‌شود روی این موضوع نباید حساب فوق العاده باز کنیم، کشور ما و کشورهای آسیایی به سمت خشکسالی پیش می‌رود، در این خشکسالی همسایگان ما هم شریک هستند، برای برون رفت از این موضوع بحث مدیریت منابع آبی باید مورد توجه قرار گیرد.

 

این مسئول با اعلام اینکه در حال حاضر آب‌های که از کشور خارج می‌شود، را در حال مدیریت هستیم، گفت: ایده‌های بحث انتقال آب از تاجیکستان وجود دارد ولی اقدام آسانی به لحاظ فیزیکی و عملیاتی نیست.

 

عراقچی با اعلام اینکه در کنار این موضوعات بحث کشت فراسرزمینی مدنظر است، گفت: تاکنون با ۱۱ کشور وارد مذاکره شدیم ولی به صورت عملیاتی وارد نشدیم.

 

وی با اعلام اینکه برای هر کیلو غلات یک متر مکعب آب مصرف می‌شود، گفت: استفاده بهینه از آب باید مد نظر قرار گیرد، این موضوع باید درک شود که آب کالای استراتژیک است، در ارتباط با بحث آب مجازی مباحث جدی تری وجود دارد.

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان گفت: فرهنگ مناسب برای مدیریت مصرف آب باید مورد توجه قرار گیرد.

ارسال دیدگاه