تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۴:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دور جدید فروش نفت از زبان جهانگیری

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه خودمان را آماده کرده‌ایم بعد از لغو تحریم‌ها که آذرماه است ۵۰۰ هزار بشکه به تولید نفت اضافه کنیم، گفت: با اجرای لغو تحریم‌ها و ظرف چند ماه بعد، به صادرات دو میلیون بشکه‌ای قبل از تحریم‌ها بر می‌گردیم.

به گزارش سیمرغ ما، اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی تجارت، اظهار کرد: با لغو تحریم‌ها دوران جدیدی خواهیم داشت و ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود.

 

وی با اشاره به تشویق ظریف توسط شرکت کنندگان در این همایش گفت: نمی‌توانم خوشحالی خود را از قدرشناسی به حق و بجای شما صنعتگران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان از خدمت‌گزاران خوب و صادق کشور ابراز نکنم. نعمت بزرگی است که انسان وقتی می‌بیند جمعی زحمت می‌کشند، توده مردم اینچنین قدردان مدیران شایسته خود هستند. این برای دولت روحیه مضاعفی ایجاد می‌کند که بتواند وظایف بیشتر و خدمت بیشتر را سرلوحه کار خود قرار دهد.

 

جهانگیری افزود: ما در شرایط خاصی هستیم که با سال گذشته متفاوت است. امسال یک تفاوت جدی با سال‌ گذشته و سال‌های اخیر داشته است. اتفاقات مهمی در کشور افتاده که مهمترینش توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ظالمانه‌ای است که علیه ملت ایران واقع شده است.

 

وی ادامه داد: از زمانی که دولت را به دست گرفته‌ایم با شرایط خاصی در مسائل بین‌المللی مواجه بودیم. گفت‌وگو و مذاکره در شرایط دشواری شروع شد. در سطح بین‌الملل این احساس به وجود آمده بود که دشمنان جمهوری اسلامی ایران به نقطه مهم و حساسی رسیده بودند. استدلالشان این بود که فشار آخر را باید وارد کنند تا این کشور و ملت را از پا دربیاورند و به زعم خودشان فضای بین‌المللی را فراهم کرده بودند.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها هم شاد بودند که توانسته‌اند ایران هراسی را به اوج برسانند و فشارهای اقتصادی را سنگین کنند. برخی از کشورهای همسایه هم احساس کردند در شرایط خاصی قرار گرفته‌اند و باید هرچه دارند را علیه ایران به کار ببرند. برخی از کشورهای گروه ۱+۵ نیز با توجه به شرایطی که داشتند از یک روحیه زیاده خواهی برخوردار بودند و در چنین فضایی بود که ایران وارد مذاکره شد.

 

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: تیم مذاکره کننده می‌خواست با شجاعت وارد شود. رهبری شجاع و دلسوز هم آمادگی تصمیمات جدی برای ادامه مذاکرات جدید را داشت. دنیا نیز از شرایط ناامن منطقه فهمید که با ایران می‌تواند خاورمیانه را باثبات کند و ثبات را به منطقه برگرداند. آقای روحانی رئیس جمهور ملت هم سابقه،‌ دانش و آگاهی‌اش را به عنوان یک فرصت به کار گرفت. آقای روحانی، یک روحانی مجتهد و مبارز قبل از انقلاب و در عین حال یک دیپلمات حرفه‌ای آشنا به فضای مذاکره، تیمی را ساماندهی کرد و یک فرصت استثنایی در کشور به وجود آورد که نشان دهد مذاکره یعنی چه. کسانی که با مذاکره آشنا نبودند فکر می‌کردند مذاکره یعنی اینکه بروی پشت میز و با طرف مقابل دعوا کنی و برگردی.

 

جهانگیری افزود: تیم مذاکره کننده ایران یک تعریف جدید در فضای بین‌المللی ارائه داد و نشان داد که ایران می‌تواند با ۶ قدرت پشت میز بنشیند و اهداف از پیش تعیین شده را پیگیری کند. شاید برای غربی‌ها هم قابل تصور نبود که یک کشور به زعم آنها جهان سوم به چنین قدرتی برسد. این مذاکره و دستاورد در تاریخ ایران ماندنی است و یکی از دستاوردهای مهم در تاریخ ایران به ثبت رسید.

 

معاون اول رئیس جمهور در رابطه با آگاهی رهبری از جریان مذاکرات نیز توضیح داد: خوشبختانه تمام مذاکرات بعد از نتیجه خدمت مقام معظم رهبری گزارش داده می‌شد، راهنمایی‌های ایشان گرفته می‌شد و مذاکرات ادامه پیدا می‌کرد. در سطح کلان نیز مقامات در جریان ریز مذاکرات بودند و هرجا که لازم بود اصلاح می‌شد.

 

جهانگیری تأکید کرد: البته رژیم صهیونیستی تمام هم و غم خود را گذاشت تا توسط کنگره آمریکا جلوی مذاکرات را بگیرد؛ در حالی که ما در یک صحنه منطقی گفت‌وگو توانسته بودیم به پیروزی برسیم. آنها هم فهمیدند این تندروی‌ها فایده نداشته؛ ما نیز روال را طی کردیم. البته می‌شد این روال اینقدر طولانی نباشد و ما نیز می‌توانستیم ۴۰ روز قبل و یکی دو روز بعد از کنگره آن را اعلام کنیم و این فرصت ۴۰ روزه نیز از دست نمی‌رفت؛ اما رهبری با بزرگواری گفتند که مجلس از صحنه دور نباشد.

 

وی ادامه داد: ما این فرصت را داشتیم تا تمام کسانی که در مذاکرات حاضر بودند، در مجلس حضور پیدا کنند، بحث و گفت‌وگو داشته باشند و این مذاکرات از رسانه ملی پخش شود. بعد از این گفت‌وگوها ۸۵ تا ۹۰ درصد مردم موافق برجام بودند و فقط ۳ درصد مخالف بودند. ملت مذاکرات را قبول داشت و مجلس نیز به آن رأی داد.

 

جهانگیری با اشاره به برخی صحبت‌های نمایندگان که می‌پرسیدند چرا دولت لایحه نمی‌دهد، گفت: یکی از مطالبی که در مجلس گفته می‌شد این بود که دولت لایحه بدهد. آقای رئیس جمهور می‌گفت نمی‌شود لایحه داد؛ کاری است که داوطلبانه ارائه داده‌ایم. اگر بخواهیم به صورت لایحه باشد وزیر امور خارجه باید امضاء کند، به رئیس جمهور بفرستد و جزئیات و بند بند برجام بررسی شود اما دلیلی ندارد که برای یک موضوع داوطلبانه از سطح تا ذیل امور کشور بخواهد بررسی شود.

 

وی افزود: آن موقع گفته می‌شد که رئیس جمهور کم‌اعتنایی کرده اما بعد که برجام تصویب شد و به شورای نگهبان رفت، سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه‌ای گفت که این شورا فقط مصوبه مجلس را بررسی کرده. برجام یک قول و قرار داوطلبانه بین کشورها بود و نیاز نبود که دولت آن را تصویب کند.

 

معاون اول رئیس جمهور به نتایج مثبت برجام نیز اشاره و عنوان کرد: در این مدت کوتاه شورای امنیت با یک قطعنامه، ۵ قطعنامه‌اش را لغو کرده. خیلی از صاحب‌نظران می‌گفتند دو رئیس جمهور، یعنی ۱۶ سال هم بگذرد این قطعنامه‌ها لغو نمی‌شود. آژانس نیز بلافاصله اطلاعات خود را از ایران اعلام کرد. همه کشورها روز اجرا را اعلام کردند و آمریکایی‌ها هم اعلام کردند تحریم‌ها متوقف شده. اتحادیه اروپا نیز مراحل قانونی لغو تحریم‌ها را تصویب کرد. بعلاوه سه کشور آمریکا، چین و ایران راجع به بازطراحی اراک بیانیه دادند و به زودی هم اعلام خواهند کرد که جور دیگری در این مسأله مشارکت می‌کنند.

 

جهانگیری با اعلام اینکه در آذرماه تحریم‌های لغو شده خواهیم داشت این پرسش را مطرح کرد که در شرایط پساتحریم چه کاری باید انجام دهیم و گفت: ممکن است این مسأله مطرح شود که بعد از تحریم‌ها به شرایط ۴-۵ سال گذشته برمی گردیم. در اثر تحریم‌ها فشارها و فرصت‌هایی ایجاد شد و ملت ایران در انتخابات سال ۹۲ تیم جدیدی سر کار آورد که برای توسعه کشور برنامه‌های جدی خواهد داشت. ما خودمان را آماده کرده‌ایم که بعد از لغو تحریم‌ها که آذرماه است ۵۰۰ هزار بشکه به تولید نفت اضافه کنیم.

 

وی تأکید کرد: مهمترین بحثی که سعی کردند بیشترین تحریم‌ها را به آن وارد کنند مسأله نفت بود. با اجرای لغو تحریم‌ها و ظرف چند ماه بعد یک میلیون بشکه‌ای که با تحریم‌ها کم کرده بودند، برخواهد گشت و حتماً ظرف چندماه به صادرات دو میلیون بشکه‌ای قبل از تحریم‌ها بر می‌گردیم.

 

جهانگیری بر آزادسازی منابع نیز تأکید کرد و گفت: به اینکه یک عده سعی می‌کنند با مسائل حاشیه‌ای دستاوردها را کوچک جلوه دهند توجه نکنید. همان ۳۰ میلیارد دلاری که متفق همه است و منابعی است که آزاد خواهد شد در اقتصاد کشور به کار خواهد گرفته شد. شاید به بودجه کمکی نکند اما به اقتصاد کشور کمک می‌کند و در خدمت واردات و فعالیت‌های اقتصادی قرار می‌گیرد.

 

جهانگیری تصریح کرد: در همین مدت گروه‌های اقتصادی که به ایران سفر کرده‌اند، با برخی از آنها به قرارداد رسیده‌ایم. حتی یک سرمایه‌گذاری به مقدار ۴٫۲ میلیارد یورو در بخش برق را نیز توافق کرده‌ایم. موجی از فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی به سمت ایران خواهند آمد. ما باید به سمت شرایط جدیدی در اقتصاد برویم. ایران ظرفیت‌های استثنایی دارد که ممکن است در مقابل این ظرفیت‌ها چالش‌های جدی نیز پیش رو باشد. تورم دورقمی و بیکاری دورقمی جزو این مسائل است. همچنین مردم انتظار دارند که به رفاه بهتری برسند و کشور از لحاظ توسعه شرایط بهتری داشته باشد.

 

جهانگیری بر لزوم نهایی کردن برنامه‌های عملیاتی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و گفت: به همه دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم و دستگاه‌ها بر اساس آن برنامه‌های عملیاتی داده‌اند. یکی از برنامه‌ها، ارتقاء بهره‌وری در انرژی است. فکر می‌کنیم ده‌ها میلیارد دلار کار فقط حول محور بهره‌وری انرژی در ایران می‌توان تعریف کرد.

 

وی با بیان اینکه برنامه دوم برون‌گرایی اقتصاد است، ادامه داد: این اقتصاد جز با برونگرایی امکان ندراد به توسعه برسد. یکی از راه‌های برونگرایی نیز صادرات است. ما باید کشورهای هدف‌مان را مشخص و تولیدات قابل عرضه ارائه کنیم. وظیفه صندوق توسعه ملی نیز این است که پشتیبان صادرات کشور باشد. ما آمادگی داریم با سیاست‌هایی که بانک توسعه صادرات تنظیم می‌کند به هر میزان با نرخ‌های بین‌المللی از صادرکننده حمایت کنیم. البته هیچ کدام از این کارها را نباید به رانت تبدیل کنیم بلکه باید شفاف باشد. ازسوی دیگر باید در کشورهای همسایه نیز کار جدی انجام دهیم.

 

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به کاهش درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد و بودجه ایران به شدت به نفت وابسته است. یکی دو بار با جهش قیمتی نفت در سال ۵۳ و در سال‌های اخیر مواجه بوده. این درآمدها باعث شد که برخی از کشورهای نفتی دچار بیماری هلندی شوند. خیلی از کشورهای نفتی بعد از سال ۵۳ برای گرفتار نشدن به این بیماری راهکاری پیدا کردند. البته اینجور هم نبوده که ما راهکار پیدا نکرده باشیم. در برنامه سوم در دولت آقای خاتمی حساب ذخیره ارزی را راه‌اندازی کردیم تا هم بتوان از درآمدهای آن کمک گرفت و هم بخشی را برای زمانی که قیمت نفت پایین است در نظر گرفت.

 

وی افزود: برخی از دوستان دولت سابق تا یک جمله می‌گوییم که واقعیت دارد، به آنها بر می‌خورد و ناراحت می‌شوند. این گزارش دیوان محاسبات است که در زمان راه‌اندازی صندوق توسعه ملی باید ۱۷۱ میلیارد دلار پول در حساب ذخیره ارزی می‌بود اما آقایان بی‌حساب خرج کردند و وقتی به آنها می‌گوییم این پول‌ها کجا خرج شد ناراحت می‌شوند.

 

جهانگیری تصریح کرد: روزی که صندوق توسعه ملی تشکیل شد فقط ۱۲ میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی وجود داشت. به آنها گفتیم اگر قیمت نفت پایین آمد چه کار کنیم که گفتند هیچ وقت پایین نمی‌آید.

 

وی ادامه داد: درآمد نفتی در سال ۹۰، ۱۱۸ میلیارد دلار بوده اما رشد اقتصادی در سال ۹۱ منفی ۶٫۸ درصد بوده. امسال درآمد نفتی کمتر از ۲۰ میلیارد دلار یعنی ۱۸ میلیارد دلار است، لذا معلوم است که کشور با مشکل مواجه می شود اما ما نگذاشتیم ثبات اقتصادی کشور دچار وقفه شود. مثلاً در مقطعی ۲۲ میلیارد دلار به دبی و استانبول بردند که بفروشند و نرخ ارز را پایین نگه دارند.

 

جهانگیری با بیان اینکه برنامه‌های خوبی تدوین شده و آینده اقتصادی ایران روشن است، گفت: پیش‌بینی شده که رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ بالای ۷ درصد خواهد بود.

 

انتهای پیام/خبرگزاری دانا

ارسال دیدگاه