تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ - ۸:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آبگیری ۸۰ درصد از آبندان‌های سیمرغ/کشاورزان به بیمه کشاورزی توجه کنند

معاون فرماندار سیمرغ بابیان اینکه با پیگیری‌های انجام‌شده از طریق بخشداران، امور توزیع آب و جهاد کشاورزی شهرستان حدود ۸۰ درصد از آبندان‌های شهرستان آبگیری شده است، گفت: برخی از آبندن‌های شهرستان نیاز به لایروبی دارند که این موضوع در برنامه امور توزیع آب شهرستان گنجانده‌شده است.

به گزارش سیمرغ ما، جلسه شوراها و دهیاران شهرستان سیمرغ با موضوع بحران آب و خشک‌سالی با حضور معاون فرماندار، مدیر امور منابع آب سیمرغ، رئیس اداره جهاد کشاورزی، مسئولین بیمه کشاورزی و شوراهای اسلامی، دهیاران و نمایندگان کشاورزان در سالن شماره یک فرمانداری شهرستان سیمرغ برگزار شد.

 

جان‌الله عبدی در جلسه شوراها و دهیاران شهرستان سیمرغ با موضوع بحران آب و خشک‌سالی، اظهار کرد: باید تغییراتی در الگوی مصرف آب در حوزه عمل خود خصوصاً بخش کشاورزی داشته باشیم.

 

وی افزود: باید اقداماتی انجام دهیم که دچار بحران و مشکل کم‌آبی در سطح شهرستان نشویم.

 

معاون فرماندار سیمرغ با اشاره به کاهش باران نسبت به سال‌های قبل، تصریح کرد: قطعاً شاهد کمبود آب در تابستان امسال خواهیم داشت و لازم است همه دستگاه‌های اجرایی، بخشداران، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها مدیریت خاص در بحث استفاده و بهره‌برداری آب در سطح شهرستان داشته باشند.

 

وی ادامه داد: منابع ذخیره آب در سطح شهرستان و استان ضعیف است و موفق به ذخیره تنها ۸ الی ۱۰ درصد آب‌های جاری در سطح استان می‌شویم.

 

عبدی بابیان اینکه با پیگیری‌های انجام‌شده از طریق بخشداران، امور توزیع آب و جهاد کشاورزی شهرستان حدود ۸۰ درصد از آبندان‌های شهرستان آبگیری شده است، اظهار کرد: برخی از آبندن‌های شهرستان نیاز به لایروبی دارند که این موضوع در برنامه امور توزیع آب شهرستان گنجانده‌شده است.

 

وی افزود: باید توجه داشت در روستاها از شبکه آب شرب برای آبیاری باغات استفاده نشود.

 

معاون فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه با توجه به کمبود آب جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای تغییر الگوی کشت در سطح شهرستان داشته باشد، تأکید کرد: با همکاری همه عزیزان بتوانیم اگر بحرانی ایجاد شود این بحران را برطرف کنیم.

 

وی ادامه داد: بیمه محصولات کشاورزی یکی از مواردی که است که باید کشاورزان عزیز به آن توجه کنند.

 

عبدی بابیان اینکه در چند سال اخیر اعتمادسازی نسبت به بیمه کشاورزی ایجادشده است، تصریح کرد: چند سالی است که به تعهدات بخش بیمه‌ای به‌خوبی عمل می‌شود که باید متصدیان این حوزه تشکر کنیم.

 

وی افزود: شهرستان سیمرغ رتبه برتر در استان را در بحث بیمه محصولات کشاورزی را دارد.

 

حل بحران آب مختص به یک اداره نیست

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در ادامه این جلسه، اظهار کرد: کشور ایران در منطقه تهدید به خشک‌سالی قرار دارد و قدم‌به‌قدم به خشک‌سالی نزدیک‌تر می‌شود.

 

وی افزود: چندساله گذشته این موضوع را مطرح می‌کردیم خیلی‌ها باور نمی‌کردند امام امروز به عینه شاهد این موضوع هستند.

 

هادی نیک‌اختر بابیان اینکه مازندران جزو هشت استان درگیر خشک‌سالی در کشور است که برای برخی غیرقابل‌باور است، تصریح کرد: بخشی از این موضوع به ما برمی‌گردد و مسئول هستیم چراکه از محیط‌زیست خود حفظ و حراست نکردیم.

 

وی ادامه داد: در سال ۹۶ نسبت به مشابه سال ۹۵ شاهد کاهش ۲۰ درصدی بارندگی بودیم و کاهش ۴۰ درصدی آورد رودخانه بودیم همچنینی سطح برف‌گیر ما در کوهستان به یک‌سوم کاهش پیدا کرد.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اینکه پیش‌بینی هواشناسی بر خشک‌سالی ممتد و مداوم درانی استان است و در سال جاری شاهد گرم شدن ۶ درصدی نسبت به سال گذشته هستیم، اظهار کرد: در سال گذشته گرمای ۴۰ درجه را در این شهرستان تجربه کردیم.

 

وی افزود: منابع تأمین آب شهرستان غیر از رودخانه‌ها، چاه‌ها، سدها و آبندان‌ها چیز دیگری نیست.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه در سد البرز که بزرگ‌ترین سد تأمین‌کننده آب این حوزه است که فکر می‌کردیم همیشه این سد آبدار باشد شاهد ۴۰ تا ۵۰ میلیونی کاهش ذخیره آب هستیم، تصریح کرد: این موارد نشان‌گر حرکت آرام به سمت خشکی و خشک‌سالی است.

 

وی ادامه داد: بخشی از کارها که مربوط به ما بود اندیشه کردیم و انجام شد.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اینکه شخم و شیار زودهنگام با همکاری کشاورزان عزیز و جهاد کشاورزی شهرستان انجام شد، اظهار کرد: بازسازی سردهنه‌ها برای هدایت آب به آبندان‌ها انجام شد که آب در آبندان‌ها ذخیره شد.

 

وی افزود: بخش مهم و اعظم کار ذخیره آب در آبندان‌ها برای استفاده بهینه است.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه خرید اشتراک آب از سد البرز با همکاری جهاد کشاورزی، بخشداران و دهیاران روستاها انجام شد، تصریح کرد: ما بخش اعظمی از آب را می‌توانیم از طریق سد البرز تأمین کنیم.

 

وی ادامه داد: در شهرستان دو هزار و ۶۱۸ حلقه چاه دارای پروانه و حدود یک هزار و ۲۰۰ حلقه چاه فاقد پروانه وجود دارد که در فصل بحران قرار است روشن‌شده و آب استحصال کند که استحصال این مقدار چاه از آب زیرزمینی مشکل دیگری برای شهرستان و روستاها ایجاد می‌کند.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اینکه ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد آب شرب روستاها و شهرها از طریق چاه‌ها تأمین می‌شود، اظهار کرد: بهره‌برداری خارج از ضوابط از چاه‌های شهرستان تأمین آب شرب شهرستان را دچار چالش می‌کند.

 

وی افزود: خواسته ما از شما دهیاران و شوراها این است که مصرف بهینه آب را مدنظر داشته باشید.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه با این وضعیت باید بیمه محصولات کشاورزی توسط کشاورزان جدی گرفته شود، تصریح کرد: حل بحران آب مختص به یک اداره نیست بلکه همه باید کمک کنند تا این بحران را پشت سر بگذاریم.

 

ممنوعیت کشت دوم در سیمرغ

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ در ادامه این جلسه، اظهار کرد: ۳۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت شالی رفته که میزان آب برای این سطح حدود ۳۵ میلیون مترمکعب است که از سد، آبندان‌ها و چاه‌ها استفاده می‌شود.

 

وی افزود: مدیریت مصرف آب باید انجام شود و همه در این حوزه مسئول هستیم.

 

رجب فلاح با اشاره به اینکه باید درست مدیریت کنیم تا سال پر باری در بخش کشاورزی داشته باشیم، تصریح کرد: از مرکز تحقیقات استان درخواست محقق معین کردیم تا هر هفته جلساتی به‌صورت مدون در روستاها برگزار کنیم.

 

وی ادامه داد: برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارشناسان پهنه در رابطه با بحث مدیریت مصرف آب، برگزاری کلاس و کارگاه آموزشی، توجیه مدیریت مصرف، کشت به‌موقع و توسعه سیستم‌های آبیاری نوین ازجمله اقداماتی است که در این حوزه انجام‌شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه انتظارمان این است دهیاران عزیز، شوراها و نمایندگان آیش‌ها پای‌کار حاضر شوند تا بحث مدیریت مصرف را بهتر داشته باشیم، اظهار کرد: بااطلاع رسانی‌های انجام‌شده اگر شرایط این‌گونه پیش رود ممنوعیت کشت دوم را در دستور کار قرار داریم که لازم است در این فضا هم دهیاران و شوراهای اسلامی همکاری لازم را داشته باشند.

 

وی افزود: کشت ارقام زودرس از دیگر اقدامات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان است.

 

فلاح بابیان اینکه اگر بتوانیم لایروبی آبندان‌های شهرستان را داشته باشیم می‌توانیم حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب انجام دهیم، تصریح کرد: با توجه به تنش آبی کشاورزان عزیز به بحث بیمه کشاورزی توجه داشته باشند.

 

وی ادامه داد: دهیاران عزیز به بحث خرید آب توجه داشته باشند تا در آینده با مشکل چالش آب مواجه نشوند.

 

به گزارش سیمرغ ما، در پایان این جلسه هم حاضرین در جلسه به بیان نظرات و سوالات خود پرداختند.

ارسال دیدگاه