تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰:۰۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بومگردی تکه پازل اصلی در توسعه گردشگری سیمرغ

با توجه به ضعف زیرساخت‌های اقامتی شهرستان، بومگردی تکه پازل اصلی در توسعه گردشگری سیمرغ است که باید با توجه به اهمیت این موضوع در نزد مسئولین شهرستانی اقدامات ویژه‌ای در این حوزه صورت گیرد تا با هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را مجاب به سرمایه‌گذاری در این بخش کنند.

به گزارش سیمرغ ما، با فرا رسیدن ایام عید و نوروز بازار سفرهای نوروزی داغ می‌شود و خانواده‌ها با توجه به پارامترهای خاص مقصد سفر نوروزی خود را انتخاب می‌کنند.

 

شمال کشور و خصوصاً مازندران یکی از مناطق مسافر خیز است که همه‌ساله مسافران بسیار زیادی را از سراسر ک ۵ شور به خود می‌بیند به‌گونه‌ای که رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور مازندران را پر اقامت در تعطیلات نوروزی ۹۶ معرفی کرد.

 

فراهم بودن زیرساخت‌های لازم اسکان و اقامت مسافران یکی از عوامل بسیار مهم جذب گردشگر و مسافر است که می‌تواند تأثیرگذاری بسیاری در اقتصاد آن منطقه هم داشته باشد.

 

سیمرغ بیستمین شهرستان تأسیس‌شده در استان مازندران است که در آذرماه ۹۱ از بخش کیاکلا به شهرستان سیمرغ ارتقا پیدا کرد.

 

قدمت این منطقه شاید به هزاره اول قبل از میلاد برسد که در ادامه به بررسی قدمت شهرستان سیمرغ می‌پردازیم.

 

نشانه‌های برجای‌مانده از صفویه مانند امامزاده عبدالله قریه فری کلامن بلوک کیاکلا یا قدیمی‌تر از آن تپه‌های به‌جامانده از هزاره اول قبل از میلاد همچون تپه اکوک و آغوزدین همچنین وجود قلعه‌ای قدیمی دریکی از مناطق کیاکلا نشان می‌دهد که مردمی در این دیار سکونت داشتند و این مکان مرکز حکومتی بود و تدابیر سخت نظامی همانند دژی استوار برای آن وضع‌شده بود.

 

منابع تاریخی موجود در بعد از ظهور اسلام تا حکومت قاجاریه، مطلب روشن و خاصی را درباره “کیاکلا” بیان نمی‌کنند. زیرا در قرون گذشته، شهرهای مازندران یا طبرستان به تعداد شهرهای فعلی نبوده است. اما آنچه به‌اختصار نقل می‌شود حاکی از آن است که کیاکلا از سال ۲۵۰ هجری قمری و شاید پیش از آن به‌صورت دهستان و بلوک بوده است.

 

متأسفانه این شهرستان با پیشینه تاریخی فراوان خود درگذر زمان مورد بی‌مهری‌هایی قرار گرفت و نتوانست هم‌زمان با پیشرفت سایر مناطق به رشد و توسعه‌یافتگی دست پیدا کند اما چند سالی است که با ارتقا این منطقه به شهرستان گرد توسعه‌نیافتگی از این منطقه زدوده شده و گام در مسیر توسعه، رشد و پیشرفت نهاده است.

 

این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه میانی استان از نعمت دریا و جنگل محروم است اما ویژگی بارز این شهرستان نقش آن به‌عنوان شاه‌راه ارتباطی است.

 

اصلهٔ بین‌راهی شهرستان سیمرغ به قائم‌شهر، بابل، بهنمیر، جویبار و ساری به ترتیب ۱۱، ۱۵، ۱۴، ۱۳ و ۲۴ کیلومتر است.

 

با توجه به این ویژگی مهم این شهرستان می‌توان با ایجاد اماکن بین‌راهی و به میزبانی از مسافران و گردشگران پرداخت.

 

بوم گردی یا اکو توریسم یکی از مواردی است که شرایط آن در این شهرستان مهیا است.

 

اقامتگاه‌های بوم گردی فرصتی مناسب است تا ضمن گردشگری در هر منطقه و بازدید از جاذبه‌های توریستی، حس ایرانی زیستن به سبک سنتی را تجربه کنند. همچنین طبخ غذاهای محلی در برخی اقامتگاه‌ها، مصداق دیگری از مهمان‌نوازی ایرانی است.

 

خوشبختانه ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی موردتوجه فرماندار شهرستان سیمرغ هم قرار دارد به‌گونه‌ای که در جلسات مختلف مربوط به حوزه گردشگری و اشتغال به ایجاد طرح‌های بوم گردی اشاره می‌کند.

 

بهترین فرصت برای حوزه بوم‌گردی در سیمرغ مهیا است

 

مجتبی حبیب‌نژاد در آخرین جلسه شورای اداری شهرستان سیمرغ با تأکید بر روی بحث بوم گردی اظهار کرد: رئیس‌جمهور محترم در دیدار با استانداران سراسر کشور با اشاره به این موضوع خواستار توجه جدی به این حوزه شد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه ۶۰ درصد جمعیت شهرستان سیمرغ روستایی است دهیاران، شوراهای اسلامی، بخشداران و میراث فرهنگی توجه جدی داشته باشد.

 

فرماندار سیمرغ گفت: بافت شهرستان بافتی روستایی است و بهترین فرصت برای حوزه بوم‌گردی به شمار می‌رود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: نمونه‌ای همانند سیمرغ در شیراز وجود داشت که این روزها بین‌المللی هم شده است و ما هم می‌توانیم این اقدام را برای شهرستان انجام دهیم.

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه فضای شهرستان به‌گونه‌ای است که می‌توانیم در بحث بوم گردی و گردشگری تقویت کنیم، اظهار کرد: میراث فرهنگی به این پتانسیل توجه جدی داشته باشد.

 

آبندان‌های ظرفیت بسیار خوب برای ایجاد بومگردی هستند

 

متأسفانه شهرستان سیمرغ در حوزه زیرساخت‌های اقامتی ضعیف است و به‌جز چند مکان خاص مکان اقامت برای توقف مسافران ندارد که باعث می‌شود اکثر مسافران شهرستان گذری باشند و مسافر و گردشگر ایستایی در شهرستان نداشته یا کم داشته باشیم.

 

می‌توان با سرمایه‌گذاری در این بخش و ایجاد اماکن اسکان موقت برای مسافران و گردشگران علاوه بر ایجاد اشتغال باعث چرخش اقتصادی منطقه هم می‌شود.

 

محسن باستانی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: در حال حاضر مهمان‌پذیر ولی‌عصر (عج) کیاکلا با ۲۰ تخت، یک مدرسه آموزش‌وپرورش با ۱۰ کلاس و مهمان‌پذیر مخابرات کیاکلا با ۴۰ خانوار آمادگی میزبانی از مسافرین نوروزی را دارد که با توجه به تازه تأسیس بودن شهرستان این تعداد اسکان برای سیمرغ کفایت می‌کند.

 

وی افزود: در حوزه ایجاد مسافرخانه یا اقامتگاه بین‌راهی اقدامی از طرف سرمایه‌گذاران صورت نگرفته و سرمایه‌گذارهای بخش خصوصی به دنبال راه‌اندازی تالار پذیرایی هستند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه آبندان‌های سیمرغ ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد بومگردی دارند که انتظار داریم شوراها و دهیاران عزیز روستاها برای سرمایه‌گذاری در این بخش به ما مراجعه کنند، تصریح کرد: در کلیه حوزه‌های مربوط به بخش گردشگری کمک می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: آبندان‌های شهرستان سیمرغ و بناهای تاریخی مثل برج پنبه‌پاک‌کنی ازجمله ظرفیت‌های گردشگری سیمرغ هستند.

 

این مسئول در پایان گفت: گردشگری به‌تنهایی نمی‌تواند برای جذب مسافر اقدام کنند و تمام دستگاه‌های باید در این حوزه کمک کنند.

 

با توجه به ضعف زیرساخت‌های اقامتی شهرستان، بومگردی تکه پازل اصلی در توسعه گردشگری سیمرغ است که باید با توجه به اهمیت این موضوع در نزد مسئولین شهرستانی اقدامات ویژه‌ای در این حوزه صورت گیرد تا با هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را مجاب به سرمایه‌گذاری در این بخش کنند.

 

۲۱ قطعه آبندان در ۱۵ روستا این شهرستان می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در ایجاد اشتغال و چرخش اقتصادی منطقه داشته باشد که باید فرصت استفاده حداکثر از این مناطق را ایجاد کرد.

ارسال دیدگاه