تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۸:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

می‌توانیم بحث خشک‌سالی در سیمرغ را مدیریت کنیم/مردم رعایت الگوی مصرف را داشته باشند/شناسایی ۵۲۰ حلقه چاه غیرمجاز در سیمرغ

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ گفت: اگر همه پای‌کار باشیم می‌توانیم بحث خشک‌سالی را در شهرستان مدیریت کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، هادی نیک‌اختر در جلسه کارگروه آب کشاورزی با موضوع بحران آب، اظهار کرد: هشت استان کشور در حوزه آب دچار چالش هستند که متأسفانه مازندران هم در بین این هشت استان قرار دارد.

 

وی افزود: خیلی‌ها فکر می‌کردند مازندران از استان‌های درگیر خشک‌سالی نباشد اما متأسفانه جزو هشت استان کشور درگیر این موضوع است.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه ذخایر برف ما در سال گذشته وسعت ۱۳ هزار کیلومترمربع را پوشش می‌داد اما در سال جاری این وسعت به سه هزار کیلومترمربع رسیده است، تصریح کرد: این مسائل زنگ خطری را برای ما به صدا درآورده که در پایین‌دست آب نداریم.

 

وی ادامه داد: در آینده با مشکل و چالش مواجه هستیم.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه اگر کشاورزان پای‌کار حاضرشده و خرید اشتراک داشته باشند می‌توانیم هفت میلیون مترمکعب آب را از طریق سد البرز برای اراضی کشاورزی شهرستان هدایت کنیم، اظهار کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون مترمکعب آب هم از طریق رودخانه تأمین می‌شود اما رودخانه تلار هم وضعیت خوبی ندارد که نشان می‌دهد طلیعه بحران همین‌الان ظهور کرده است.

 

وی افزود: آهنگ کم‌آبی خیلی وقت است که به صدا درآمده اما متأسفانه پذیرش این آهنگ بسیار سخت است و وقتی به اقلیم مازندران نگاه می‌کنیم به‌سختی باید باور کرد که مازندران جزو هشت استان چالش‌برانگیز بحث آب باشد.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه باید اقدامات و تمهیداتی اندیشیده شود تا در شهرستان دچار بحران نشویم، تصریح کرد: یکی از مواردی که می‌تواند از بحران جلوگیری کند خرید حق آبه از سد البرز است که در راستای حفظ حق مردم است.

 

وی ادامه داد: مردم پای‌کار نیستند چراکه می‌توانیم از سد البرز ۱۱۰۰ هکتار آب را برای مردم تضمین کنیم.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه شهرستان سیمرغ می‌تواند از طریق سد البرز تطمیع از آب شود به‌شرط اینکه کشاورزان پای‌کار باشند، اظهار کرد: چندین جلسه با این موضوع برگزار شد و اگر در آینده تأمین آب حاصل نشد و زمین‌های کشاورزی دچار چالش شدند جای گله باقی نماند.

 

وی افزود: اتفاقات خوبی در حوزه لایروبی آبندان‌ها با مشارکت مردم و اعتبارات دولتی در سیمرغ رخ داد و برنامه داریم در سال ۹۷ بخشی از آبندان‌های این حوزه را لایروبی کنیم.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه در این حوزه ۲۱ قطعه آبندان در ۱۵ روستا وجود دارد که حدود ۱۰ میلیون مترمکعب آب در این آبندان‌ها ذخیره و در صورت لایروبی بخش اعظمی به این مقدار اضافه می‌شود، تصریح کرد: اگر همه پای‌کار باشیم می‌توانیم بحث خشک‌سالی را در شهرستان مدیریت کنیم.

 

وی ادامه داد: ۳۰۰ میلیون تومان در بخش لایروبی حوزه شهرستان سیمرغ هزینه کردیم و هزینه کردهای ما در بخش آب قابل‌توجه است.

 

نیک‌اختر بابیان اینکه جلسات مکرری داشتیم و اطلاع‌رسانی کردیم اما این موارد کافی نیست و انتظار داریم مردم پای‌کار بوده و رعایت الگوی مصرف را داشته باشند، اظهار کرد: با این الگوی مصرف ما اگر آب را صادر و برنج وارد کنیم به نفع ما هست.

 

وی افزود: فرمانداری باید در حوزه مصرف آب کمک کرده و اعتباراتی را به این بخش سوق دهد.

 

مدیر امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ در پایان با اشاره به اینکه حدود ۴۱۸۳ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ شناسایی شد که ۵۲۰ حلقه مربوط به شهرستان سیمرغ است، تصریح کرد: دو برابر این مقدار چاه غیرمجاز وجود دارد که همکاران ما در حال شناسایی هستند.

ارسال دیدگاه