تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۱:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جایی برای دپو زباله نداریم/۳ هزار تن زباله در مازندران تولید می‌شود

مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران

به گزارش سیمرغ ما، شیدالله مهدوی در جلسه کارگروه پسماند سیمرغ بابیان اینکه مازندران استانی سرسبز، با شرایط اقلیمی مناسب و خاک حاصلخیز است جایی برای دفن زباله نداریم، تصریح کرد: الگوی مصرف روستایی تغییر پیداکرده و مثل شهر شده است.

 

وی افزود: قبلاً سرانه زباله در روستاها ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم اما امروز سرانه زباله در روستاها با شهر برابری می‌کند و در برخی نقاط از سرانه زباله شهری بیشتر هم شده که این موضوع را یک فاجعه برای استانی مثل مازندران می‌دانیم.

 

مهدوی با اشاره به اینکه در شرایط عادی سه هزار تن زباله در مازندران تولید می‌شود که در ایام تعطیلات و به دو برابر هم می‌رسد، اظهار کرد: ۲۷ مرکز دفن زباله در مازندران داشتیم که بر اساس برنامه‌ریزی طرح جامع باید به ۹ مرکز کاهش پیدا کند اما امروز این ۲۷ مرکز جایی برای دپو زباله ندارد.

 

مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران بابیان اینکه یک‌تن زباله در روز ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیتر شیرابه تولید می‌کند و در استان روزانه سه هزار تن زباله تولید می‌شود، تصریح کرد: این شیرابه‌ها خاصیت اسیدی داشته و آثار زیان باری برای محیط‌زیست و بهداشت مردم دارد.

 

وی افزود: زباله در همه‌جا یک فرصت است اما برای ما یک تهدید شده است.

 

مهدوی با اشاره به اینکه حلقه اصلی پسماند، تفکیک از مبدأ است منتهی کسی این کار را انجام نمی‌داد، اظهار کرد: با ورود استاندار به این حوزه اقدامات خوبی انجام‌شده و هرروز همه روستاها و شهرها پایش می‌شوند.

 

وی ادامه داد: محیط‌زیست متعلق به ما نیست و برای نسل‌های آینده است، نباید اقداماتی که باعث نابودی محیط‌زیست می‌شود انجام دهیم چراکه همه ما نیاز به آب، خاک و هوای پاک داریم.

 

مدیر مؤسسه بازیافت و مدیریت مواد زائد جامد مازندران با اشاره به اینکه ۷۵ درصد زباله استان تر و ۲۵ درصد زباله خشک است که از این مقدار زباله خشک حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد قابل بازیافت هست، تصریح کرد: بخش اعظمی از زباله تر استان را پسماندهای مواد غذایی تشکیل می‌دهند که بسیاری از این پسماندها می‌تواند به‌عنوان غذای دام استفاده‌شده و بخش کوچکی هم تبدیل به کود شود.

 

این مسئول افزود: بر اساس طرح جامع در استان اقدامات خوبی انجام‌شده و سال گذشته نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان جذب‌شده است.

 

مهدوی در پایان گفت: مهم‌ترین اولویت ما طرح جداسازی زباله از مبدأ است و در این حوزه از ظرفیت دستگاه‌های فرهنگی و آموزش‌وپرورش باید استفاده شود.

 

ارسال دیدگاه