تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۹:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فضای شهری برای استقبال از نوروز آماده نیست/مسئولان همت کنند!

مسئولان شهری با نگاه ویژه‌ای در فرصت زمان اندکی که وجود دارد همت و تلاش و درایت مضاعف داشته باشند تا با ایجاد تغییر، نوسازی، بهسازی چهره متفاوتی از قبل را به مردم عزیز، شهروندان و مخصوصاً مسافران نوروزی هدیه دهیم.

به گزارش سیمرغ ما، سال ۹۶ روزهای پایانی خود را سپری می‌کند و همه خود را مهیای سال جدید می‌کنند.

 

خانه‌تکانی شهری همه‌ساله در آستانه عید نورز با همت شهرداری‌ها آغاز می‌شود تا علاوه بر تغییر سیمای شهری در جذب گردشگر و مسافر هم نقشی مثبت ایفا کند.

 

این روزها نقش زیباسازی شهری در خدمت‌رسانی به شهروندان بر کسی پوشیده نیست اما گاهی این مسئله در زیر پاسخ به نیاز روزمره شهروندان به فراموشی سپرده می‌شود و مسئولین شهری هم بیشتر همت خود را روی مسائل زیرساختی و عمرانی قرار می‌دهند.

 

امروزه یکی از تقاضاهای جوامع شهری و شهروندان زیباسازی فضای شهری است که این موضوع باید در کنار سایر عوامل فنی و عمرانی موردتوجه مسئولین شهری قرار گیرد.

 

کیاکلا یکی از شهرهای مازندران است، این شهر مرکز شهرستان سیمرغ بوده که بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۸ هزار و ۴۰ نفر بوده است و از محله‌های کیاکلا، دستکنده‌کلاً، سرپل، سید محله، وازیمال، سوخت‌آبندان و شهرک شهید بهشتی تشکیل‌شده است.

 

فاصلهٔ بین‌راهی کیاکلا از قائم‌شهر٫ بابل٫ بهنمیر٫ جویبار و ساری به ترتیب ۲۴٫۱۳٫۱۱٫۱۵٬۱۴ کیلومتر است که به‌عنوان یک شاه‌راه ارتباطی عمل می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک جایگاه اسکان موقت برای مسافرین و گردشگران نوروزی در نظر گرفته شود.

 

نشانه‌های برجای‌مانده از صفویه (امامزاده عبدالله قریه فری کلامن (مری فعلی) بلوک کیاکلا که از دربار صفویه در سده یازدهم مستمری نقدی و جنسی برای آن گرفته می‌شد) و حتی پیش‌تر از آن تپه‌های به‌جامانده از هزاره اول قبل از میلاد همچون تپه اکوک و آغوزدین همچنین وجود قلعه‌ای قدیمی دریکی از دهکده‌های کیاکلا نشان می‌دهد که مردمی در این دیار سکونت داشتند و اینجا مرکز حکومتی بود و تدابیر سخت نظامی همانند دژی استوار برای آن وضع‌شده بود.

 

آستانه سیده آبجی عمه در سید محله، آستانه سیده خدیجه در ملاکلا، سید عابد در شیرخوارکلا، امامزاده موسی کاظم در مری، پیر تکیه برج خیل، پیر تکیه موسی کلاً، امامزاده سید عباس در صلحدارکلا ازجمله اماکن مذهبی در شهرستان سیمرغ هستند.

 

البته وضعیت برخی از این اماکن چندان مناسب نیست و نیاز به توجه بیشتر مسئولان شهرستان و استان دارد تا بتوان به‌عنوان مکانی گردشگر پذیر در شهرستان معرفی کرد.

 

باوجود اینکه شهرستان سیمرغ و شهر کیاکلا به‌عنوان شاه‌راه ارتباطی شناخته می‌شوند اما از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند.

 

مسیر ساری به سیمرغ و جویبار به سیمرغ به میدان تازه تأسیس مادر می‌رسیم که به یاد مادر شهیدان کشوری به این عنوان نام‌گذاری شده اما از نماد و المانی برای این میدان خبری نیست که امیدواریم در آینده زود المانی برای این میدان طراحی و اجرا شود.

 

مسیر قائم‌شهر به سیمرغ و بابل به سیمرغ در ابتدای ورودی شهر کیاکلا به میدان شهید صمصام طور می‌رسیم که این میدان هم از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.

 

عملیات اجرایی المان این میدان از سال قبل در زمان شهردار و شورای پیشین آغاز شد و قرار بود طی یک سال به اتمام برسد اما تنها سازه فلزی این میدان انجام و به حال خود رها شد که در آستانه فرارسیدن سال نو نمای زیبایی به ورودی شهر نمی‌دهد که لازم است مسئولین شهری توجه بیشتری به این موضوع کنند.

 

سومین مسیر ورودی به شهرستان سیمرغ و شهر کیاکلا از سمت شهرستان بابلسر و شهر بهنمیر است که در ابتدای ورود شما با حاشیه جاده مناسب‌سازی نشده مواجه می‌کند.

 

فضای سازی شهری با توجه به حضور شورای شهر و شهردار جدید در این مدت مناسب بوده اما کافی نیست چراکه مسئولان شهری همت خود را برای اجرای پروژه‌های عمرانی متعدد قرار دادند که با اتمام این پروژه‌ها در آینده شاهد نمایی دیگر برای شهر کیاکلا هستیم.

 

شاید بتوان عمده ضعف شهرداری و شورای شهر را در فضای سبز شهری عنوان کرد چراکه باوجود اینکه کمتر از ۲۰ روز به آغاز سال جدید مانده علف‌های هرز بلوارها و میدان‌ها شهری اصلاح‌نشده، درخت‌های کاشته شده در بلوارها حرس نشده و بلوارها و میدان‌ها شهری به‌طور کامل گل‌کاری نشده‌اند.

 

شهرداری در ایجاد نمای شهر هم ضعیف عمل کرده و المان‌هایی که سال گذشته به‌کاربرده شد همچنان در جای خود دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند.

 

رنگ‌آمیزی بلوارهای شهری هم از دیگر مواردی است که شهرداری هنوز اقدامی برای انجام آن نداده است.

 

متأسفانه شهرداری تمام هم‌وغم خود را در اجرای پروژه‌های عمرانی و بهسازی برخی مناطق خاص شهری قرار داده و نگاه خاصی به ورودی و خروجی شهر و مسیرهای پرتردد نداشته است.

 

کارها در حال انجام است

 

حامد بیکائی شهردار کیاکلا در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره اقدامات انجام‌شده شهرداری در حوزه زیباسازی فضای شهری، اظهار کرد: بیش از یک هزار اصله نهال توسط شهرداری خریداری و کاشت این نهال‌ها در سطح شهر در حال انجام است و برنامه داری در مرحله اول این کار بیش از پنج هزار نهال بکاریم.

 

وی افزود: با توجه به فرارسیدن سال جدید لکه‌گیری‌های سطح شهر و رنگ‌آمیزی بلوار و میدان‌ها شهری آغازشده و هم‌زمان همه‌روزه نظافت کامل شهر توسط نیروهای شهرداری انجام می‌شود.

 

شهردار کیاکلا با اشاره به اینکه طی هفته آینده قرار است با کمک شهروندان حرص درختان و شست و شوی سطح شهر را داشته باشیم، تصریح کرد: مبلمان شهری، المان و نمادهای سال جدید در نظر گرفته و خریداری‌شده که زودی عملیات نصب آن آغاز می‌شود.

 

تمرکز مدیریت شهری رعایت نمی‌شود

 

در بحث عمران، نوسازی و بهسازی نبایست باری‌به‌هرجهت بود باید با یک تقویم زمانی اصولی حرکت کرد، چرا راه دوری برویم بد نیست مسئولین سری به شهرهای هم‌جوار خود بزنید تا ببینید که تمرکز مدیریت شهری در چه راستایی قرارگرفته است.

 

اینکه مبادی این شهر از لحاظ رنگ‌آمیزی بلوارها و میادین اقدامی نشده حرفی گزاف نیست، اینکه مبادی ورودی و خروجی داری آسفالتی هست که دل هر راننده‌ای را بدرد میاورد حرفی گزاف نیست، اینکه بلوارهای شهر و حاشیه خیابان‌ها حتی یک‌بار هم چهره شستن به خود ندیده حرفی گزاف نیست، اینکه مبادی ورودی و خروجی همچنان مشکل نورپردازی دارد بیانی بیهوده نیست، اینکه هنوز گرد و غبار فراموشی مبادی ورودی و خروجی شهر را فراگرفته و انگار شهر یعنی خدمات به مرکز شهر حرفی بیهوده نیست.

 

به گزارش بلاغ، همه و همه این‌ها نه اعتبار ملی می‌خواهد و نه مجوز از استانداری بلکه همت و تلاش و درایت مضاعف مدیریت شهری و مسئولان محترمی چون شهردار و شورای شهر را می‌طلبد تا با ایجاد تغییر، نوسازی، بهسازی چهره متفاوتی از قبل را به مردم عزیز، شهروندان و مخصوصاً مسافران نوروزی هدیه دهیم.

 

امیدواریم که مسئولان شهری با نگاه ویژه‌ای در فرصت زمان اندکی که وجود دارد نسبت به اجرای کارهای کوتاه‌مدت در این خصوص اقدام کرده و بر اساس اولویت‌بندی نگاه جامع‌تری به شهر و شهروند داشته باشند.

ارسال دیدگاه