تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ - ۲۱:۴۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مکان تدفین شهدای گمنام سیمرغ مشخص شد/افراد غیرمتخصص به این مقوله ورود نکنند

در ادامه ماجرا پس از موافقت مسئولان ارشد شهرستانی و در پی آن نیز با تصویب کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، خبر تدفین ۲ شهید خوشنام در سیمرغ رسماً اعلام شد اما مصوبه عجیب شورای شهر در جلسه فوری که به این منظور تشکیل شد جای سوال دارد.

به گزارش سیمرغ ما، تشییع شهدای گمنام با توجه به میزان تأثیرگذاری آن‌ها در افزایش بار فرهنگی و مذهبی جامعه، آرزوی هر ایرانی و البته هر مسئولی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است که میزان تأثیرگذاری شهدای گمنام حاضر در مناطق مختلف کشور بر عمران، آبادانی و افزایش برنامه‌های فرهنگی یکی از دلایل این ترغیب است.

 

ولی صرف‌نظر از این نگاه اینکه برای صاحبان اصلی این نظام و مملکت شرط و شروطی پیش آید، همانند این است که میزبان را به خانه‌اش راه ندهید که این موضوع غیرقابل‌تحمل و گذشت است.

 

در شهرستان سیمرغ از دیرباز متولیان امر پیگیر موضوع بودند و بنا بر رایزنی‌های صورت گرفته در جلسات متعدد و همچنین اعلام رسمی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با تشییع و تدفین شهید گمنام در شهرستان سیمرغ موافقت شد که با توجه به بازدید میدانی صورت گرفته از مناطق مختلف ازجمله پیاده‌رو کنار دفتر امام‌جمعه، محیط داخل پارک شهر و چند نقطه دیگر شهر، مکانی در پارک شهر مناسب محل تدفین شهدای گمنام تشخیص داده شد.

 

در ادامه ماجرا پس از موافقت مسئولان ارشد شهرستانی و در پی آن نیز با تصویب کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، خبر تدفین ۲ شهید خوشنام در سیمرغ رسماً اعلام شد.

 

اما دیری نپایید که خبر تشکیل جلسه توسط اعضای شورای شهر و شهردار، مبنی بر عدم موافقت آن‌ها با این تصمیم تصویب‌شده در کانال‌های شهرستانی منتشر گشت.

 

فرمانده سپاه سیمرغ در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: فرمانده سپاه شهرستان به‌عنوان نماینده رسمی، سلسله‌مراتب فرماندهی نیروهای مسلح در حوزه عملیات و آیین تحویل و تدفین پیکرهای مطهر شهدای گمنام در شهرستان، تدفین پیکرهای شهدای گمنام را صرفاً در پارک شهر کیاکلا مجاز عنوان کرده و هرگونه اظهارنظر در رابطه بازمان و مکان آیین تدفین شهدا از هر فردی در شهرستان فاقد وجاهت است.

 

وی با اشاره به اینکه مسؤولیت مستقیم تحویل پیکرهای مطهر شهدا و تدفین در جانمایی مورد تأیید کشور و استان جزو تعهدات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان سیمرغ بوده نه نهاد دیگری در شهرستان، تصریح کرد: سپاه شهرستان در این زمینه امانت‌دار ساحت قدسی، حرم و حریم شهدای مظلوم و عزیزمان بوده، هستیم و خواهیم بود و در هیچ شرایطی اجازه اعمال سلیقه افراد غیرمتخصص را به ورود در این مقوله نخواهیم داد.

 

محمد برمر در پاسخ به مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر کیاکلا نیز اعلام کرد که این مصوبه به دلیل عدم تطبیق با ضوابط و دستورالعمل‌های تدفین شهدای گمنام که توسط کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تدوین‌شده است، فاقد وجاهت بوده و در همان جلسات چند ماه پیش نیز این پیشنهاد موردانتقاد جدی تعدادی دیگر از مسئولان شهرستان، استان و کشور واقع‌شده بود.

 

این مسئول بابیان اینکه اعضای شورای شهر در ماه‌های گذشته حتی در جلسه رسمی تصمیم‌گیری جانمایی تدفین شهدا که با حضور سردار ملکی مدیرکل محترم حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران و به دعوت رسمی امام‌جمعه شهرستان تشکیل‌شده بود غایب بوده‌اند و از شهرداری و شورای شهر هیچ نماینده‌ای به جلسه اعزام نشده بود، اظهار کرد: اکنون در اقدامی شتاب‌زده و البته با تأخیر چندساله و چندماهه سال جاری به‌طور دستپاچه تشکیل جلسه اضطراری داده و پیشنهاد رد شده پیاده‌رو را بعد از تأیید پارک شهر توسط مقام مسئول کشور و استان مجدداً مطرح می‌کنند.

 

وی افزود: این موضوع متأسفانه نشان‌دهنده عدم آگاهی فنی و تخصصی در مقوله مواجهه با امر تدفین شهدای گمنام است.

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه تدفین شهدا در پارک دارای پشتیبانی شرعی، تأیید علما مراجع و پشتیبانی قانونی ضوابط و دستورالعمل‌های ستاد کل نیروهای مسلح است، تأکید کرد: سؤال این است که اظهارنظر سطحی و کاملاً غیر کارشناسی تدفین شهدا در پیاده‌رو توسط شورای شهر کیاکلا که منتج به وهن به ساحت مقدس شهدای مظلوم خواهد بود دارای چه پشتیبانی است؟ کدام‌یک از مراجع، علما، مسئولان حکومت اسلامی و عقل سلیم و وجدان بیداری می‌پذیرد که پیکر مطهر شهید در پیاده‌رو دفن شود؟

 

وی در پایان گفت: سپاه پاسداران شهرستان سیمرغ به‌عنوان امانت‌دار شهدای گمنام، به مردم عزیز سیمرغ تعهد خواهد داد که تدارک آیین تحویل، شب وداع و تدفین پیکرهای مطهر شهدا را در زمان مقرر و در تنها مکان مورد تأیید یعنی پارک شهر کیاکلا و باشکوه و حماسه حضور مردم عزیز و شهیدپرور سیمرغ انجام خواهد شد.

 

به گزارش سیمرغ ما، فارغ از هرگونه تحلیل، خوب است بدانیم، در استان مازندران یادمان مطهر شهدای گمنام دوران دفاع مقدس در بسیاری از پارک‌های شهرها واقع‌شده است که در پی آن محیط سالمی برای حضور خانواده‌ها در این فضاها ایجاد کرد که قطعاً همهٔ این یادمان‌ها به‌صورت کاملاً کارشناسی توسط متولی اصلی این موضوع یعنی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح انجام‌شده است.

 

 

ارسال دیدگاه