تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۰:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سایه سیاه طلاق بر رخت سفید جوانان

قدیم‌تر معتقد بودند که زن باید با رخت سفید به خانه بخت برود و تا پایان عمر به زندگی خود پای‌بند بوده و در خانه شوهر بماند ولی حالا خانواده‌ها اولین و آخرین راه‌حل برای پایان دادن به اختلافات زناشویی را طلاق می‌دانند، چیزی که در گذشته حتی آخرین راه‌حل هم نبوده و تصور آن هم عذاب‌آور بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، واژه طلاق به‌معنای جدایی است اما از نوع تلخ و غم‌انگیز، همه افراد جامعه این موضوع را قبول دارند آغاز زندگی مشترک به‌راحتی آب خوردن نیست و با چاشنی مشکلات بسیاری گره خورده که البته از این نیز نباید بگذریم که این مشکلات لذت آن را چندبرابر کرده است.

 

به‌طور حتم همه افراد با هزار امید زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند بی‌تردید اگر حتی یک درصد هم تصور کنند که روزی قرار است که قرعه طلاق به نام آنان رقم بخورد حاضر به شروع زندگی نیستند.

 

ساختن زندگی بسیار سخت بوده و با هزاران هزار مشکل بسیاری روبه‌رو است اما طلاق آسان است به‌ویژه در سال‌های اخیر که دیگر قبح طلاق شکسته شده و حتی کوچک‌ترین مسأله سنگ بنای خانواده‌ای را به ویرانگی می‌کشاند؛ در گذشته زوجین حتی از آوردن نام طلاق هراس و وحشت داشتند اما در حال حاضر این واژه به‌راحتی بر سر زبان‌ها جاری است و حتی عده‌ای از آن به‌عنوان تهدید بهره می‌گیرند.

 

در سال‌های اخیر صحبت از طلاق به موضوعی عادی تبدیل شده و حتی برخی افراد به جای تلاش برای ساختن و رفع مشکلات زندگی آن را بهترین راه‌حل می‌دانند؛ در حالی‌که عوارض بعداز طلاق شامل تغییر جایگاه فرد در جامعه، افسردگی و مشکلات دیگر عواقب ناگواری به همراه دارد و تنها کسی قادر به درک آن است که این مسیر را تجربه کرده باشد.

 

از این نکته هم نباید بگذریم که تأثیرپذیری خانواده‌ها از فرهنگ غربی، ماهواره و فضای مجازی بر بسیاری از مشکلات و مسائل دامن زده است و زنگ خطر فروپاشی خانواده‌ها را به صدا درآورده است، حتی عده‌ای برای عادی جلوه دادن این معضل با برپایی جشن طلاق به زندگی مشترک خود پایان به ظاهر خوشایندی می‌دهند.

 

قدیم‌تر معتقد بودند که زن باید با رخت سفید به خانه بخت برود و تا پایان عمر به زندگی خود پای‌بند بوده و در خانه شوهر بماند یعنی با کفن از خانه شوهر برود ولی حالا خانواده‌ها اولین و آخرین راه‌حل برای پایان دادن به اختلافات زناشویی را طلاق می‌دانند، چیزی که در گذشته حتی آخرین راه‌حل هم نبوده و تصور آن هم عذاب‌آور بوده است.

 

* عدم تسلط مهارت‌های حل مساله و تاب‌آوری زوجین

 

یک کارشناس مسائل اجتماعی در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: آخرین مرحله طلاق ثبتی بوده که زوجین با توافق رسمی و حضور در دادگاه خانواده برای تعادل اسناد و ثبت آن اقدام می‌کند در واقع طلاق عاطفی، اجتماعی و اقتصادی قبلاً اتفاق افتاده و تصمیم زندگی گرفته شده است.

 

رمضانعلی گلچوبی ادامه داد: ضروری است در گام‌های اولیه طلاق قبل از اینکه زوجین به دادگاه مراجعه کنند مشاوران و کارشناسان متخصص ورود پیدا کرده و برنامه مداخله‌ای را انجام دهند؛ چه بسا با دخالت‌های ناکارآمد اطرافیان پیوندها و وابستگی‌های عاطفی زوجین به مرور کاسته شده و ادامه زندگی جنبه اجبار پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه طلاق تأثیرات عمده‌ای بر زوج، زوجه و فرزندان به جا می‌گذارد، اضافه کرد: عمده تاثیر طلاق بر زوج اختلال در وظایف شغلی، اضطراب و افسردگی، غیبت از منزل، سوء مصرف مواد، بر زوجه اختلال اضطراب و افسردگی، محدود شدن روابط خانوادگی، دوستی بدون تفکر و تأثیر آن بر فرزندان عمدتاً افت تحصیلی، گوشه‌گیری و رفتار اضطرابی است.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان اینکه دلایل فردی، خانوادگی و اجتماعی مختلف موجب طلاق می‌شود، افزود: از جمله علت‌های فردی عدم تسلط مهارت‌های حل مساله و تاب‌آوری زوجین بوده که با کوچک‌ترین مشکل با یکدیگر درگیر می‌شوند و به‌دلیل پایین بودن آستانه تحمل زوجین صبر و شکیبایی لازم در برابر مشکلات ندارند که حمایت‌گر خوبی برای ادامه زندگی فرزندان هم نیستند.

 

گلچوبی گفت: دخالت اطرافیان از دلایل دیگر بوده به‌عبارتی والدینی که راضی به ازدواج نبودند و همچنین عدم مسؤولیت‌پذیری همسر و اعتیاد از جمله عوامل مؤثر بر طلاق است.

 

وی درباره نقش فضای مجازی در زمینه آسیب طلاق، اظهار کرد: این فضا به‌دلیل گمنامی در سرعت انتشار کج‌رفتاری‌ها نقش داشته است و افرادی‌که زمینه کج‌رفتاری فردی و اجتماعی دارند بیشتر به دنبال قربانی می‌گردند اگر به فرزندان و خانواده‌ها آموزش مهارت‌های حل مساله و تاب‌آوری داده شود نه تنها فضای مجازی تهدید محسوب نمی‌شود بلکه در بستر فضای مجازی می‌توان مهارت‌ها را به جوانان آموزش داد تا در موقعیت‌های مجازی و واقعی بکار گیرند.

 

*فضای مجازی بر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دامن زده است

 

این کارشناس مسائل اجتماعی یادآور شد: مشکلاتی که در فضای مجازی به‌دلیل گمنامی و ناشناختگی ناشی از مشکلات روحی و روانی، کنجکاوی، ضعف مهارت‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین عدم وجود سامانه پایش و رصد فضای مجازی بوده که همه چیز در اختیار همه کس و هر رده سنی قرار دارد و همین امر بر بسیاری از مسائل و آسیب‌های اجتماعی جامعه دامن زده است.

 

گلچوبی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های گسترده‌ای در سطح استان از جمله مددکاران و مشاوران، پایگاه بسیج و مساجد، روحانیون و علما، خیران، سمن‌های خودجوش و سایر برای اقدامات مؤثر و به‌موقع اجتماعی در زمینه آسیب‌ها و طلاق وجود دارد، بیان کرد: ضروری است با تدوین چشم‌انداز، راهبرد مشخص و جذب مشارکت حداکثری شرکای اجتماعی با گرفتن روش‌های متنوع پاسخگوی سلایق و لایه‌های مختلف اجتماع باشیم، گرچه نظام پایش و رصد برنامه‌ها مدیران و مسؤولان برای جبران دوباره‌کاری گذشته از اولویت‌ها است.

 

وی افزود: با نگاهی به عملکرد مصاحبه‌ای مدیران استان در سایت‌‌ها و جراید در برخی از مقاطع زمانی گفتمان‌ها و مطالب مختلف و متضادی شاهد بودیم که نشان از تلاش فردی و سازمانی بوده و روحیه هم‌افزایی بسیار کمرنگ بوده است.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: مدیران ارشد استان غالباً به دلایل مختلف از جمله زودبازده بودن و اجتناب‌ناپذیری انرژی و وقت بیشتری به فعالیت‌های اقتصادی اختصاص دادند و مسائل فرهنگی و اجتماعی با وجود اهمیت آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است؛ در واقع نداشتن راهبردی یکپارچه بین نخبگان و مجریان طرح‌های اجتماعی از جمله طلاق و اعتیاد موجب موازی‌کاری، پراکندگی و عدم انسجام خروجی کمرنگ نشده است.

 

گلچوبی با تأکید بر اینکه لازمه هرگونه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اجتماعی شناخت پدیده و بروز شکل‌گیری آن و علل و عوامل محافظت‌کننده و مخاطره‌آمیز آن پدیده در ابعاد مختلف است خاطرنشان کرد: گفتمان مسؤولان امر بیانگر آمارهای متناقض، سطحی، عدم توازن در متغیرها و مؤلفه‌ها تأثیرگذار بوده است.

 

وی با اعلام اینکه تأکید صرفاً به پند و اندرز و گاهاً توزیع بروشور و کلاس‌های سطحی بدون حضور گسترده و واقعی چاره کار نیست، افزود: عدم توجه به مؤلفه‌های تأثیرگذار بر مسائل آسیب‌های اجتماعی مانند هوایت‌یابی جوانان، مدیریت بلوغ و بحران جنسی، غربال‌گری روانی و اجتماعی بهنگام، حمایت به‌موقع از افراد در معرض آسیب، خانواده‌محوری در برنامه‌های اجتماعی از یک سو تفکیک ساده‌سازی سردرگمی کرده و این بیانگر سازوکارهای موجود برای این قصه کافی نیست و همت و نگاه جدی مسؤولان را در این حوزه می‌طلبد.

 

کارشناس مسائل اجتماعی بیان کرد: در برخی موارد شناخت همه‌جانبه از آن پدیده نداشته و ابعاد آن پدیده مورد توجه قرار نمی‌دهند به‌عنوان مثال آمار سازمان‌ها در یک دهه اخیر بیانگر آموزش و مداخله سطحی چند برابر جمعیت استان بوده است این آمار پارامتریک، سیستماتیک و هدفمند نبوده است.

 

گلچوبی ادامه داد: سیستم پایش ارزشیابی علمی مبتنی بر شواهد برخوردار نیست به‌عبارتی برنامه پیشگیری و مداخله‌ای باید در بالاترین سطح شواهد متکی باشد شناخت عوامل زمینه‌ساز و تعیین‌کننده فردی، خانوادگی و اجتماعی گام نخست در اجرای برنامه‌ها است.

 

*ضرورت تشکیل کارگروه رصد فرهنگی اجتماعی با عنوان چشم مراقب

 

وی با بیان اینکه صرفا هزینه‌کرد مالی و افزودن به برنامه‌های ناکارآمد راه‌حل این موضوع نیست، اضافه کرد: کما اینکه در برخی از شهرهای مازندران هزینه هنگفت‌های اجتماعی ازطریق سازمان و مؤسسات غیردولتی ازجمله شهرداری صورت گرفته اما گزارشی از این هزینه‌ها در بهبود مؤلفه‌های فرهنگی و اجتماعی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مراجع علمی ارائه نشده است.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی اظهار کرد: ضروری است مدیریت ارشد استان با تشکیل کارگروه رصد فرهنگی اجتماعی با عنوان چشم مراقب علاوه بر تدوین نظام سیاست‌گذاری پایش و ارزیابی مستمر فعالیت‌ها نسبت به هم‌افزایی و پاسخ دادن کمیته‌های موازی، سازمان‌ها،مراجع علمی و سمن‌های تخصصی به افراد اقدام کند تا علاوه بر جلوگیری از پخش مسؤولیت‌های غیرضروری در سطح جامعه شاهد پدیده بازیگر بی‌مسؤولیت در این حوزه نباشیم.

 

*نرخ طلاق در مازندران ۲٫۴ درصد است

 

مدیرکل ثبت احوال مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است ثبت وقایع به‌درستی انجام شود چرا که این آمار تأثیر بسزایی در پیشبرد امور کشور دارد.

 

علی رجبی با بیان اینکه وضعیت ما در زمینه طلاق نسبت به سال گذشته مطلوب‌تر شده است، افزود: برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که منجر به طلاق می‌شود باید شاخص‌های اصلی معضلات شناسایی و برای کاهش آن تلاش شود.

 

وی با اشاره به اینکه طی ۹ ماهه امسال در مازندران ۱۷ هزار و ۳۵۸ واقعه ازدواج و ۶ هزار و ۱۲۰ هزار واقعه طلاق در مازندران ثبت شده است، اضافه کرد: نرخ ازدواج در مازندران هفت در کشور ۹٫۶ درصد و نرخ طلاق در مازندران ۲٫۴ و در کشور ۲٫۳ درصد است.

 

مدیرکل ثبت احوال مازندران با اعلام اینکه مازندران در بحث ازدواج رتبه ۲۶ و در بحث طلاق رتبه هشت کشور را دارد، گفت: ۱۳ درصد طلاق مازندران از خارج از استان است، به این معنا که تمرکز طلاق براساس زوج است.

 

رجبی یادآور شد: موضوعی دیگر اینکه برخی از شهرهای مازندران فاقد دفترخانه طلاق هستند، به همین دلیل در برخی از شهرها کاهش و افزایش مشاهده شده است.

 

*۴۰ درصد طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی مشترک است

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: جلسات کمیته کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌صورت مستمر در شهرهای مختلف مازندران برگزار شده است و همچنان این جلسات ادامه دارد.

 

مریم جمشیدی با اشاره به اینکه آموزش‌های ما در بحث پیشگیری از آسیب طلاق نظام‌مند شده است، اضافه کرد: با توجه به ۴۰ درصد طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی مشترک است تمرکز آموزش‌ها در این زمینه است.

 

وی با بیان اینکه کلاس‌های آموزش قبل از ازدواج نیز با کیفیت بالاتر و به‌صورت اجباری در حال برگزاری است، افزود: طی سال‌های ۸۲ تا ۹۲ با رشد فزاینده طلاق مواجه بودیم که طی چهار اخیر با اقدامات خوب توانستیم این رشد را به‌خوبی کنترل کنیم.

 

* اپیدمی طلاق و رشد فزاینده آن در جامعه

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران به اپیدمی طلاق و رشد فزاینده آن در جامعه اشاره کرد و افزود: کارهای فرهنگی نیاز دارد پیگیری شود و استمرار داشته باشد تا به نتیجه مطلوبی برسد.

 

جمشیدی با اعلام اینکه اعتیاد، بیکاری، عدمتعهد و وفاداری و خیانت زوجین نسبت به یک‌دیگر از مهم‌ترین عوامل طلاق در مازندران است، تصریح کرد: در زمینه مهارت‌های زندگی زوجین آموزش کافی ندیدند لازم است در این زمینه تدابیر جدی اندیشیده شود

 

وی گفت: توصیه ما به خانواده‌ها این است به همان میزان برای آموزش‌های رسمی و دانشگاهی فرزندان خود ارزش قائل هستند به بحث آموزش مهارت‌های زندگی نیز توجه کنند البته باید خودمان الگوی عملی خانواده سالم باشیم چراکه شعار بی‌عمل فایده‌ای ندارد تا دیگر شاهد خانواده‌های ناقص و بیمار در جامعه نباشیم.

 

* نرخ لجام گسیخته طلاق را ثابت نگه داشتیم

 

مدیرکل امور اجتماعی استانداری مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مقوله کاهش طلاق از سال ۹۴ به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفته و سند کنترل کاهش طلاق تنظیم و وظایف دستگاه‌ها مشخص شده است.

 

عیسی قاسمی‌طوسی با بیان اینکه نرخ لجام گسیخته طلاق را ثابت نگه داشتیم، اضافه کرد: البته این آمار متفاوت بوده و در برخی از شهرها این آمار افزایش و در برخی شهرها کاهش داشته است.

 

وی تصریح کرد: مهم‌ترین موضوع این است که حساسیت لازم در این زمینه ایجاد شده و مهم این است به‌عنوان معضل و آسیب به آن نگاه می‌شود.

 

مدیرکل امور اجتماعی استانداری مازندران بیان کرد: اقدامات فرهنگی برخلاف پروژه‌های عمرانی به‌صورت فرآیند بوده و نتایج آن را حداقل برای یک دهه آینده می‌توان مشاهده کرد.

 

طوسی گفت: مهم‌ترین موضوع این است تمام دستگاه‌های متولی در این زمینه پای کار باشند البته برای کنترل و کاهش آسیب طلاق در جامعه از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد نیز بهره گرفتیم.

 

به گزارش فارس، با توجه به اینکه همه افراد دوست دارند که کانون خانواده آنان گرم و صمیمی باشد نباید اجازه دهند حتی کوچک‌ترین موضوع موجب شود طلاق بر زندگی آنان سایه بیفکند و خانواده را از هم بپاشاند.

ارسال دیدگاه