تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ - ۰:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

معلول؛ محروم مانده یا مغفول شده/معلولان شهروندان این جامعه‌اند

بسیاری از معلولین نشان دادند که واقعاً «معلولیت محرومیت نیست» اما این جمله نباید سبب شود از حداقل نیازهایی که معلولین جامعه برای حضور در اجتماع نیاز دارند غفلت کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، «معلولیت محرومیت نیست» جمله‌ای که بسیاری از مسئولین متولی حوزه‌های مرتبط با معلولین می‌شنویم اما باید دید این جمله در عمل چقدر صحیح است.

 

معلولین بسیاری در جامعه حضور دارند که در عرصه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی درخشیدند که شاید در اطراف ما هم این افراد باشند.

 

بسیاری از معلولین نشان دادند که واقعاً «معلولیت محرومیت نیست» اما این جمله نباید سبب شود از حداقل نیازهایی که معلولین جامعه برای حضور در اجتماع نیاز دارند غفلت کنیم.

 

احقاق حق معلولان در جامعه، بهره‌مندی از امکانات برابر و رفع موانع اجتماعی و فرهنگی جزو نیازهای اصلی معلولان است که مسئولین استانی و شهرستانی باید به دنبال رفع آن باشند.

 

پستی‌وبلندی، چاله، پل غیراستاندارد و پله‌های کوتاه و بلند کم‌عرض، پیاده‌روهای حفاری‌شده، نرده‌های بلند وسط بلوارها، هم‌سطح نبودن برخی فروشگاه‌ها با جاده، نبود رمپ مناسب در ادارات و بانک‌ها، نبود فضای تفریحی، ورزشی و سرگرمی و تاکسی‌های درون‌شهری و برون‌شهری برای معلولین ازجمله معضلاتی است که این قشر برای ورود به اجتماع و نشان دادن توانایی‌های خود با آن مواجه هستند به‌گونه‌ای که استاندار مازندران هم در همایش ۴ هزارنفری روز جهانی معلولین هم به آن اشاره داشت که به عنوان مطالبه استاندار مازندران به صورت شهرستانی به بررسی این موضوع پرداختیم.

 

استانداری که به‌جای دیگران عذرخواهی کرد

 

محمد اسلامی استاندار مازندران در همایش ۴ هزارنفری روز جهانی معلولین گفت: خدمت به جامعه معلولان یک نوع عبادت است و خدمت عاشقانه قطعاً نزد خداوند اجر و منزلت دارد.

 

استاندار مازندران با اشاره به اینکه معلولیت محدودیت و محرومیت نیست و باید نسبت به توان‌افزایی آنان اقدام شود اظهار کرد: وظیفه ماست که در توانمندسازی افرادی که دچار معلولیت هستند اقدام کنیم و امید به زندگی را افزایش دهیم.

 

اسلامی با عذرخواهی از جامعه معلولان به دلیل کاستی‌های موجود دررفت و آمد، افزود: باید جهت افزایش مهارت‌های زندگی و افزایش ضریب میل به زندگی معلولان برنامه‌ها به‌موقع اجرا شود.

 

وی افزود: معلولان مانند افراد عادی حق زندگی دارند که باید از حقوق این افراد دفاع کرد که خوشبختانه سازمان بهزیستی اقدامات مناسبی در این زمینه انجام داد.

 

اسلامی به دستورالعمل ابلاغی به شهرداری‌ها و سازمان‌ها در جهت ساخت‌وسازها اشاره کرد و گفت: باید اصلاح و بهسازی ورودی ساختمان‌ها برای تسهیل عبور و مرور معلولان صورت گیرد.

 

۳۱۰ معلول تحت پوشش بهزیستی سیمرغ هستند

 

این صحبت استاندار مازندران ما را به دنبال بررسی وضعیت معابر، ادارات و بانک‌های شهرستان سیمرغ فرستاد.

 

شهرستان ۲۰ هزارنفری سیمرغ ۳۱۰ معلول تحت پوشش بهزیستی این شهرستان هستند که ۱۴۶ نفر معلول جسمی و حرکتی، ۳۰ نفر معلول نابیان و کم‌بینا و ۲۷ معلول هم سالمند هستند.

 

نزدیک به ۵ سال از ارتقا بخش کیاکلا به شهرستان سیمرغ می‌گذرد و در این مدت ۲۴ اداره در سیمرغ مستقر و ۲۱ اداره هم به‌صورت مشترک با شهرستان قائم‌شهر مشغول به فعالیت هستند.

 

متأسفانه بیشتر ادارات شهرستان سیمرغ به دلیل اینکه دارای ساختمان اختصاصی نبوده و اجاره‌نشین هستند که این موضوع دلیلی شده تا حداقل امکانات مناسب یعنی رمپ‌ها برای معلولین وجود نداشته باشد و با مشکلاتی در این زمینه مواجه باشند.

 

خوشبختانه اداراتی که در شهرستان ساختمان اختصاصی دارند حداقل امکانات موردنیاز معلولین یعنی رمپ‌ها را تعبیه‌شده است.

 

اسامی بانک‌های فاقد رمپ سیمرغ

 

وضعیت بانک‌های شهرستان سیمرغ هم ازنظر وجود رمپ برای مراجعه به بانک‌ها مناسب است اما سه بانک ملت، تجارت و سپه رمپی برای مراجعه افراد دارای معلولیت تعبیه نشده است اما مشکل اصلی در بانک‌های شهرستان مناسب‌سازی نشدن استفاده از دستگاه خودپرداز است و به‌جز بانک کشاورزی رمپی برای استفاده از دستگاه خودپرداز در باقی بانک‌ها تعبیه نشده که شاید مشکلاتی برای برداشت وجه از این دستگاه‌ها برای افراد معلول ایجاد کند همچنین باجه بانک صادرات به دلیل هم‌سطح بودن با پیاده‌رو نیازی به ایجاد رمپ برای مراجعه به بانک و استفاده از دستگاه خودپرداز ندارد.

 

در بیشتر بانک‌های شهرستان که رمپی برای عبور افراد معلول تعبیه نشده تنها یک یا حداکثر دو پله با سطح پیاده‌رو فاصله دارد که این مشکل به‌سرعت رفع می‌شود.

 

استفاده از سنگ‌فرش‌های مخصوص معلولین در حوزه شهری

 

بعد از بررسی وضعیت ادارات به بررسی وضعیت فضای شهری پرداختیم.

 

شهر کیاکلا با قدم بیش از نیم‌قرن همچنان همان فضای قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و در قسمتی از شهر شاهد تغییرات و بهسازی چندانی نیستیم اما در قسمتی از شهر که عقب‌نشینی و تعریض صورت گرفته شهرداری جهت رفاه حال شهروندان معلول اقدام به نصب سنگ‌فرش‌های مخصوص در پیاده‌روهای شهر گرفته است.

 

در سایر میادین و حوزه‌های شهری هم که در حال انجام پروژه‌های پیاده‌روسازی هست این موضوع رعایت شده و از سنگ‌فرش‌های مخصوص استفاده می‌شود.

 

استفاده ۱۰ نفر از طرح CBR در سیمرغ

 

حسین احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: تعداد معلولینی که در اداره بهزیستی شهرستان تشکیل پرونده دادند ۳۱۰ نفر است که ۵۷ درصد این جمعیت در روستاها زندگی می‌کنند.

 

وی افزود: امکان دارد افراد معلول دیگری به دلیل ناآشنا بودن با شرایط بهزیستی به ما مراجعه و تشکیل پرونده نداده باشند.

 

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ بابیان اینکه طرح CBR (طرح توان‌بخشی مبتنی بر جامعه) در روستاهای شهرستان در حال انجام است، تصریح کرد: اگر فرد معلول دریکی از روستاهای شهرستان نمی‌تواند به بهزیستی دسترسی داشته باشد، بهزیستی برای تسهیل گرایی این فرد طرحی را تهیه‌کرده است.

 

وی ادامه داد: مطمئن هستیم با کمک دهیاران، شوراهای اسلامی و بخشداران افراد معلولی که در شهرستان سیمرغ حضور دارند برای خدمت‌رسانی به ما معرفی می‌شوند.

 

احمدی با اشاره به اینکه ۱۴۶ معلول جسمی حرکتی، ۳۰ معلول نابینا و ۲۷ معلول سالمند تحت پوشش بهزیستی سیمرغ هستند، اظهار کرد: متولی امر معلولین سازمان بهزیستی است که بخش اعظمی را خود سازمان بهزیستی متقبل می‌شود.

 

وی افزود: طرح مراقبت در منزل از دیگر طرح‌هایی است که چند سال در حال اجرا است.

 

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ بابیان اینکه طرح مراقبت در منزل طرح بسیار جالبی است که در حال جا افتادن برای مردم و خانواده‌ها است، تصریح کرد: در این طرح افراد آموزش‌دیده به خانواده‌های هدف معرفی می‌شوند و توانمندسازی فرد معلول یا ثابت نگه‌داشتن توان فرد معلول طی سه روز در هفته برای این فرد نظر گرفته می‌شود.

 

وی ادامه داد: طی سه ساعت در روز تمام اقداماتی که خاص معلولین است برای آن‌ها انجام می‌شود علاوه بر این آموزشی برای خانواده هم هست تا در روزی که این افراد آموزش‌دیده حضور ندارند حداقل اقدامات توسط خانواده انجام شود.

 

احمدی با اشاره به اینکه این طرح بسیار جالب با نظر مدیرکل محترم بهزیستی مازندران انجام‌شده و بازخوردهای بسیار خوبی در شهرستان‌های بزرگ داشته به‌گونه‌ای که همه به دنبال افزایش این موضوع هستند، اظهار کرد: در شهرستان سیمرغ هم این اتفاق رخ داد و ۱۰ نفر در حال استفاده از این طرح هستند.

 

وی افزود: اگر فردی معلولیت بسیار شدیدی داشته و نیاز به پرستار دارد اداره بهزیستی از شخص پرستار استفاده و هزینه پرستاری به خانواده و یا شخص پرستار داده می‌شود.

 

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ بابیان اینکه ارائه وسایل کمک توان‌بخشی برای کودکانی که معلولیت دارند با توجه به نوع و شدت معلولیت به‌روز در حال انجام است، تصریح کرد: سایتی با این موضوع توسط سازمان بهزیستی تعریف‌شده که بحث نیازمندی‌های روزانه در آن مطرح‌شده است.

 

وی ادامه داد: همه موارد مطرح‌شده از مباحث داخلی سازمان است و مهم‌ترین بحث سازمان هم توانمندسازی و ورود فرزندان معلول در دل شهر و جامعه است.

 

هدف بهزیستی بازگرداندن بخشی از توان معلولین است

 

احمدی با تأکید بر اینکه هدف بهزیستی بازگرداندن بخشی از توان ازدست‌رفته فرد است، اظهار کرد: همه اذعان می‌کنیم معلولیت محدودیت نیست ولی این موضوع خاص بهزیستی نیست و وظیفه همگانی است.

 

وی افزود: همه شهروندان و مسئولین وظیفه ذاتی و انسانی دارند که نسبت به فرد معلول اقداماتی انجام دهند.

 

رئیس اداره بهزیستی سیمرغ بابیان اینکه در کنار دلسوزاندن برای این افراد باید کارکرد عملیاتی مطرح باشد، تصریح کرد: ارگان‌های ذی‌ربط در رأس امام‌جمعه و فرماندار محترم می‌توانند کمک شایانی به بهزیستی کنند.

 

وی ادامه داد: در آخرین دیداری که با شهردار کیاکلا داشتم از ایشان و اعضای شورای شهر خواهش کردم بعدازاین اگر قرار است ساختمانی در شهر ساخته شود مباحث مربوط به معلولین همچون ایجاد آسانسور و رمپ رعایت شود و در صورت عدم رعایت مجوز به این ساختمان‌ها اعطا نگردد که شهردار محترم قول مساعد در این زمینه دادند.

 

احمدی در پایان گفت: اقدامات اولیه انجام‌شده است و تمام تلاشمان اقدامات بیشتر در این حوزه است تا دوستان معلول راحت‌تر در سطح جامعه رفت‌وآمد داشته باشند.

 

به گزارش سیمرغ ما، به‌رغم توسعه مناسبی که در امر شناسایی و ارائه برخی خدمات توان‌بخشی برای جامعه هدف معلولان به وجود آمده است اما همچنان در بسیاری از موارد کمیت کار می‌لنگد و این قشر از جامعه برای حضوری ساده در اجتماع از امکانات اولیه برخوردار نیستند به‌گونه‌ای که خانواده‌ها ترجیح می‌دهند عزیزانشان در منزل بمانند.

 

در دسترس نبودن ساختمان‌ها و محیط‌های مختلف و فقدان مناسب‌سازی موقعیتی را آفریده که شاید این تفکر را ایجاد کند که حقوق معلولان با سایر افراد عادی جامعه متفاوت است درصورتی‌که که معلولان هم شهروندان این جامعه‌اند، اینکه اماکن عمومی برای معلولان قابل‌دسترسی شوند، تنها گوشه‌ای از ادای دین جامعه به این افراد به‌عنوان شهروند جامعه است.

ارسال دیدگاه