تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۱۹ - ۸:۳۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مایه بقای ایران اسلامی است/انجام ۶۰۰ سورتی پرواز به منظور امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه

جانشین هوانیروز کشور گفت: تجلیل از شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مایع بقای ایران اسلامی است.

به گزارش سیمرغ ما، امیر سرتیپ دوم خلبان جمشید اسماعیلی در یادواره امیران، سرداران و ۱۵۰ شهید شهرستان سیمرغ با محوریت سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهدا، اظهار کرد: امروز جمع شدیم تا از سجایای ارزشمند شهدا سخن بگوییم هرچند کار بسیار سخت و دشواری است.

 

وی افزود: تجلیل از شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مایع بقای ایران اسلامی است.

 

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه به برکت شهداست که امروز ایران اسلامی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی بر قلل رفیع افتخار ایستاده است، تصریح کرد: تکریم از شهدا یک وظیفه و ضرورت غیرقابل‌انکار است.

 

وی ادامه داد: اگر به سن شهدا نگاه کنیم می‌بینیم که همه جوان بودند، اما چه شد که یک جوان از زندگی مادی خود گذشت و به لقاءالله پیوست.

 

اسماعیلی با اشاره به اینکه شاید شهدا به دنبال این آیه قرآن بودند که می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ» حتماً خداوند مشتری جان‌ها و مال‌های آن‌ها بود که به این درجه رسیدند، اظهار کرد: شهدا این آیات و احادیث را دیدند و جانشان را در طبق اخلاص قراردادند.

 

وی افزود: شهدا ویژگی‌های خاصی داشتند، ایثار، جوانمردی، شجاعت، علم و دانش ازجمله این ویژگی‌ها است که همه این ویژگی‌ها در برخی شهدا مثل شهید کشوری جمع بود.

 

جانشین هوانیروز کشور گفت: همه شهدا به‌ویژه شهید کشوری ولایت مدار بودند، به بیان خاطره‌ای تیمسار فلاحی فرمانده نیروی زمینی در خصوص نجات پاوه پرداخت.

 

وی ادامه داد: روزی که پاوه در محاصره کامل و در آستانه سقوط بود، روز جمعه بود. من از پاسداران، مردم و دکتر چمران خداحافظی کردم و به کرمانشاه آمدم تا فکری برای شکستن محاصره پاوه کنم. تا آن روز …… من می‌روم؛ درست است که ما نجات پاوه را مرهون رحمت خدا، پیام امام، پایداری مردم پاوه، پاسداران و نیروی انتظامی می‌دانیم، ولی من در پیشگاه خدا و وجدان خودم و در بارگاه احدیت، نجات پاوه را مرهون زحمات کشوری می‌دانم که آن شب رفت و چند ساعت بعد _ ساعت ده همان شب _ فشار را از روی مردم پاوه برداشت و تا فردا که امکانات نظامی دیگری به مردم پاوه _ حدود بیست هزار مردمی که در محاصره مزدوران بودند _ برسد، به آن‌ها فرصت مقاومت داد؛ فردا صبح هم‌بار دیگر خودش به‌عنوان رهبر گروه به سمت شهرستان پاوه پرواز کرد.

 

اسماعیلی با اشاره به اینکه دومین ویژگی شهید بصیرت شهید به معنای دشمن‌شناسی و عمل به‌موقع بود، تصریح کرد: همه شهدا دشمن را می‌شناختند و به‌موقع وارد عمل می‌شدند و الگو این شهدا امام حسین (ع) بود.

 

وی در ادامه به بیان خاطره‌ای از سرتیپ خلبان محمود بابایی از فرماندهان سابق هوانیروز می‌پردازد و می‌گوید: کشوری گروه‌هایی را تشکیل داده بود به نام (بکاو و بکش) به معنی پیدا کردن دشمن و از بین بردن آن‌ها. یکی از مأموریت‌های ما در روزهای آغازین جنگ، عقب راندن دشمن بود. دریکی از آن عملیات، عراقی‌ها با ستون بسیار عظیمی از ادوات زرهی، خودرویی و نیروی پیاده به طول دو کیلومتر در جاده به‌راحتی در حال حرکت بودند. آن‌ها از منطقه قصر شیرین وارد خاک ما شده بودند و به سمت سر پل ذهاب، مسیر مشخصی را طی می‌کردند. عشایر منطقه اطلاعاتی درباره این ستون به ما داده بودند. وقتی به منطقه رسیدیم کشوری گفت: ما نباید ساکت بمانیم، هر طور شده بایستی جلوی این ستون را بگیریم. ما با سه بالگرد کبرا و یک بالگرد ۲۱۴ از قرارگاه بلند شدیم و به سمت منطقه پرواز کردیم. درحالی‌که با منطقه یادشده آشنایی نداشتیم و نمی‌دانستیم که از کدام جهت و محور وارد منطقه شویم. به‌هرحال با همان برنامه‌ای که کشوری داشت تا نزدیکی ستون عراقی‌ها رفتیم و از پهلو با ستون یادشده مواجه شدیم. حقیقتاً همان اول، وحشت ما را برداشت که این ستون چطور این‌قدر راحت وارد منطقه شده است؟ کسی هم جلودارش نبود و از هیچ سمتی به‌طرف آن‌ها تیراندازی نمی‌شد. ما در ابتدای مواجهه با ستون نظامی دشمن، گمان کردیم که آن‌ها در اطراف ستون، گروه‌های گشتی و مراقب گذاشتند. کشوری به‌عنوان سرگروه گفت: بچه‌ها اول و آخر ستون را بزنید تا سردرگم شوند و همهمه‌ای بینشان بیفتد تا ما بتوانیم یک اجرای آتش روی آن‌ها داشته باشیم. خلبان سراوانی اول و آخر ستون را مورد هدف موشک‌های خود قرارداد. ستون نظامی غافل‌گیر و درجا میخ‌کوب شد. سپس ما در همان لحظات آغازین حمله، هر چه مهمات داشتیم بر سرستون ریختیم. تمام افراد ستون گیج و متحیر شدند و نمی‌دانستند که از کدام سمت مورد هجوم قرارگرفته‌اند. در آنجا غوغایی به پا شده بود. ستونی که هیچ‌کس جلودارش نبود و تصمیم تا قلب ایران بیاید، در همان‌جا زمین‌گیر شده بود. در همان شب از رادیو عراق و رادیوهای دیگر شنیدیم که می‌گفتند: ما به دلیل ازهم‌پاشیدگی ستون نظامی که به قلب خاک ایران می‌رفت، ضربه شدیدی خوردیم، تصمیم ما این بود که این ستون را تا کرمانشاه بکشانیم.

 

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه ویژگی دیگر این شهید و دیگر شهدا شهامت و شجاعت است، تصریح کرد: شهید ما شجاعت بسیار زیادی داشت حتی شهید شیرودی هم در جمله‌ای گفته احمد استاد من بود.

 

وی در ادامه به بیان خاطره‌ای از شهید صیاد شیرازی پرداخت و گفت: در کردستان درگیری شدیدی بین ما و ضدانقلاب شامل کومله و دمکرات به وقوع پیوست و من از هوانیروز درخواست کمک کردم، دو خلبان که همیشه داوطلب دفاع بودند یعنی شهیدان کشوری و شیرودی لبیک گفته و لحظاتی بعد بالای سر ما بودند که به آن‌ها گفتم کجا را زیر آتش خود بگیرند، پس‌ازآنکه مهمات بالگردها تمام شد متوجه شدم که شهید کشوری علی‌رغم کمبود سوخت منطقه را ترک نکرده است وقتی با او تماس گرفتم گفت من باید کارم را به اتمام برسانم، لحظاتی بعد با دوربین دیدم که شهید کشوری خود را به جاده‌ای رساند که یک ماشین جیپ سیمرغ پر از عناصر ضدانقلاب ازآنجا در حال فرار بودند، بالگرد را به آن خودرو نزدیک کرد و آن‌قدر پایین رفت که با اسکیت بالگرد به آن‌ها کوبید و همه این جنایتکاران به دره سقوط کردند، پس‌ازآن طی تماس به او گفتم با توجه به تأخیری که کردی سوخت بالگرد برای آنکه خود را به قرارگاه برسانی کافی نیست و همین‌جا فرود بیا، او گفت بالگردم را هدف قرار می‌دهند و بااینکه چراغ هشداردهنده سوخت بالگرد روشن‌شده و به‌هیچ‌وجه خطا نمی‌کند، شهید کشوری گفت با ذکر یا زهرا (س) خود را به قرارگاه می‌رسانم، ساعتی بعد درحالی‌که ناامیدانه با قرارگاه تماس گرفتم تا سراغ احمد کشوری را بگیرم گفتند او به‌سلامت و با ذکر یا زهرا (س) درحالی‌که هلی کوپترش هیچ سوختی نداشته به قرارگاه رسیده است

 

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه اگر جوانان سه ویژگی ولایتمداری، بصیرت و شهامت و شجاعت را مدنظر خود قرار بدهند با توجه به تهاجم فرهنگی و فضای مجازی که هست رستگار خواهیم شد، تصریح کرد: امروز هم هوانیروز از سابق آماده‌تر است.

 

وی ادامه داد: یکی از عزیزان گفته بود هوانیروز متعلق به ارتش جمهوری اسلامی نیست بلکه هوانیروز متعلق به‌نظام جمهوری اسلامی و حتی بالاتر، هوانیروز متعلق به جهان اسلام است و هرکجا که رهبرمان دستور دهد هوانیروز آمادگی دارد خود را برساند و عملیات انجام دهد.

 

اسماعیلی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه و تسلیت به هم‌وطنان عزیز، اظهار کرد: زلزله آمد و کشوری آسمانی هم‌دلش لرزید.

 

وی افزود: اگرچه زلزله احمد کشوری آسمانی شد لیکن دشت ذهاب مملو از احمد کشوری‌هایی شد که به کمک هم‌میهنان عزیز خود شتافتند.

 

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه در صبح زلزله بچه‌های پایگاه هوانیروز کرمانشاه خود را به منطقه رسانده و مشغول کمک‌رسانی شدند، تصریح کرد: حدود ۲۰۰ ساعت پرواز در ۶۰۰ سورتی انجام شد که حتی مقام معظم رهبری که به منطقه تشریف آورده بودند هم تشکر کردند.

ارسال دیدگاه