تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ - ۱۶:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مسیر توسعه شهرستان به سمت کشاورزی خواهد بود/باید تغییر نگاه فرهنگی را در مردم ایجاد کنیم

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه به لحاظ زیرساختی شهرستان ضعیفی هستیم، گفت: مسیر توسعه شهرستان به سمت کشاورزی خواهد بود.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد در همایش شوراهای اسلامی و دهیاران بخش تالارپی شهرستان سیمرغ ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا، اظهار کرد: اولین وظیفه شوراهای اسلامی در روستاها سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی جهت توسعه عمران و آبادانی است.

 

وی ادامه داد: سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴، قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه دولت فصل الخطاب است و باید به‌عنوان پارلمان محلی سیاست‌گذاری‌ها متناسب با موارد مطرح‌ شده باشد.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه شورا باید برنامه‌ریزی لازم را داشته باشد و کار کردن به‌صورت فله‌ای امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: میزان سهم بری شهرستان از بودجه استانی کمتر از یک درصد است و نمی‌تواند همه دغدغه عزیزان را پوشش دهد.

 

وی افزود: تازه شهرستان شدیم و آمایش سرزمینی در سیمرغ صورت نگرفته است، آمایش سرزمینی به ما نشان می‌دهد چه هستیم، که هستیم و به کجا می‌خواهیم برویم.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه با تهیه سند آمایش برنامه‌ریزی درستی برای آینده صورت می‌گیرد، اظهار کرد: شوراهای اسلامی باید برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را در جهت توسعه حوزه انتخابی داشته باشند.

 

وی ادامه داد: این برنامه‌ها باید متناسب با سند آمایشی که تعریف کرده‌ایم باشد.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه این توان برای دولت فراهم نیست که همه اعتبارات را برای دستگاهی خاص قرار دهیم، تصریح کرد: انتظار داریم درخواست‌های شما کارشناسانه، منطقی و متناسب با ساختارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان بوده و قابلیت اجرایی داشته باشد.

 

وی افزود: فرماندار به‌عنوان نماینده دولت خادم شما در تمام مراحل و امور مرتبط با شورای اسلامی است، آنچه قانون می‌گوید فصل الخطاب است و آنچه در سند آمایشی مطرح‌ شده است باید لحاظ شود.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه شهرستانی صرفاً کشاورزی هستیم، تأکید کرد: دولت ۱۲ میلیارد تومان در بخش کشاورزی شهرستان هزینه کرد و طی چهار سال یک‌هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان تجهیز و نوسازی شده است.

 

وی ادامه داد: برای بخش تالارپی حدود ۴٫۵ میلیارد تومان از محل تملک دارایی سرمایه استان که سهم بری شهرستان است تأمین و ردیف اعتباری برای آن تعریف‌شده است.

 

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه به لحاظ زیرساختی شهرستان ضعیفی هستیم، تصریح کرد: مسیر توسعه شهرستان به سمت کشاورزی خواهد بود.

 

وی افزود: با مطالعه و بررسی‌های انجام‌شده در سند آمایش توسعه شهرستان در مسیر تقویت و توسعه کشاورزی و صنایع وابسته دیده‌ شده است و شوراهای عزیز در برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این موضوع را به‌عنوان محور و اصل توسعه روستا قرار دهد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه روستاهای ما باید در بخش کشاورزی بمانند و توان اقتصادی کشاورزان هم باید ارتقا پیدا کند، اظهار کرد: نسبت به میزان اشتغال استان وضعیت خوبی داریم.

 

وی ادامه داد: حضور دو نماینده در مجلس شورای اسلامی فرصت بسیار خوبی است که شوراهای اسلامی باید از آن برخوردار شوند.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه میزان جرم و جنایت، سرقت، نارسایی‌های اجتماعی و فرهنگی شهرستان بسیار پایین‌تر از سایر شهرستان‌های مازندران است، تصریح کرد: شهرستانی سبز و پاک هستیم اما در حوزه‌های زیرساختی بسیار عقب هستیم.

 

وی افزود: نمی‌توانیم شهرستان توسعه‌ یافته داشته باشیم مگر آنکه به حوزه زیرساخت‌ها توجه ویژه داشته باشیم.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه انتظارم کمک است، تأکید کرد: ضعف عمده این شهرستان عدم مشارکت مردم در پروژه‌های عمرانی است، در کدام روستا پروژه فعال طرح هادی داریم و چرا مشارکت نداریم؟

 

وی ادامه داد: با حضور مدیرکل بنیاد مسکن استان از پروژه‌های طرح هادی روستایی بازدید داشته و از ایشان خواستم این پروژه‌ها را فعال کنند.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با بیان اینکه از همه شوراهای عزیز می‌خواهم که مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: اولویت با روستاهایی است که مشارکت داشته باشند و در حوزه ایجاد درآمد برای روستا هم بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند.

 

وی افزود: آقایان شورا شما به‌عنوان سیاست‌گذار در روستا منصوب می‌شوید و اگر نتوانید درست سیاست‌گذاری کنید مطمئن باشید پسرفت خواهیم داشت.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه با وضع موجود راضی نیستم، تأکید کرد: بخشداران اگر نتوانند در بحث زیرساختی روستاها موفق شوند و از حالت سکون خارج کنند در ارزیابی آنان اثرگذار خواهد بود.

 

وی ادامه داد: شهرستان فقیری نیستیم اما سطح مشارکت مردم بسیار پایین است، مردم شهرستان در بانک ثامن این شهر ۲۸ میلیارد تومان موجودی داشتند.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ بابیان اینکه باید تغییر نگاه فرهنگی را در مردم ایجاد کنیم و این وظیفه شما شوراها است، تصریح کرد: مردم‌باور دارند همه کارها را باید دولت انجام دهد.

 

وی افزود: در حوزه آب‌رسانی و از نظر منابع آبی از شهرستان‌های غنی هستیم و آب شرب شهرستان جویبار و بخش بهنمیر را تأمین می‌کنیم اما ۹۰ کیلومتر از شبکه‌های آب‌رسانی شهرستان فرسوده است و ۳۰ درصد هدر رفت آب‌داریم.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه اصلاح تمام این شبکه در توان دولت نیست، اظهار کرد: اگر تمامی اعتبارات یک‌ساله شهرستان در اختیار اداره آب قرار گیرد نمی‌توانیم یک خط پروژه اداره آب را به اتمام برسانیم.

 

وی ادامه داد: این موضوع همکاری شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها را می‌طلبد تا با تقویت نگاه مشارکت مردم در بحث پروژه‌های عمرانی در مسیر حل مشکلات گام بردارند.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرصتی برای شهرستان هستند، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در بحث تأمین قیر رایگان برای شهرستان اقداماتی صورت گرفت اما با توجه به اینکه آسفالت رایگان در اختیار شهرستان قرار می‌گرفت از این فرصت استفاده نکرده و حتی ۱۰۰ متر آسفالت هم در شهرستان انجام نشد.

 

وی افزود: استان مازندران رتبه نخست را در کشور کسب کرد و همه شهرستان‌ها هم از این فرصت استفاده کردند، چرا باید مشارکت آن‌قدر پایین باشد که کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و روستا خاکی باشند.

 

حبیب‌نژاد در پایان گفت: انتظار دارم در مشارکت پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی مشارکت داشته باشید تا بتوانیم توانمندی شهرستان را توسعه بخشیم.

ارسال دیدگاه