تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ - ۱۵:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هواپیمای آتش‌نشانی اواخر آبان رونمایی می‌شود

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی از رونمایی هواپیمای آتش‌نشانی در اواخر آبان‌ماه خبر داد.

به گزارش سیمرغ ما، منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: می توان با تجهیز کردن هواپیماهای قدیمی و از رده خارج شده به مخزن آب ۲۰ تا ۴۰ تنی، یک هواپیمای آتش نشان ساخت.

 

وی با اشاره به تغییر کاربری هواپیماهای قدیمی و استفاده از این هواپیماها در سه کاربری مختلف، گفت: از هواپیماهای قدیمی می‌توانیم به عنوان هواپیمای آتش‌نشانی استفاده کنیم به طوری که مخازنی بر روی این هواپیماها قرار گیرد که قابلیت حمل ۲۰ تا ۴۰ تن آب را داشته باشند و تخلیه آب را نیز بین ۵ تا ۲۰ ثانیه انجام دهد که چنین اقدامی انجام شده و اواخر آبان ماه یا اوایل آذر امسال هواپیمای ویژه آتش‌نشانی عرضه می‌شود.

 

به گفته منطقی، آنچه در دو سال گذشته از هواپیماهای قدیمی در آزمایشگاه‌ها بهره‌گیری کردیم و در دستور کار نیز قرار دارد، تبدیل هواپیماهای قدیمی به هواپیماهایی برای باروری ابرهاست.

 

وی گفت: در حال حاضر در بخش هواپیمای قدیمی ۲۳ فروند توپولف وجود دارد و تا ۵ سال آینده ۲۰۰ هواپیمای قدیمی اضافه می‌شود.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی با بیان اینکه کلا ۱۲ هواپیمای آتش‌نشان برای ایران کفایت می‌کند، گفت: از هواپیماهای آتش‌نشان یک نمونه رونمایی می‌شود و سپس این هواپیماها به صورت سریالی رونمایی می‌شوند.

 

انتهای پیام/فارس

ارسال دیدگاه