تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ - ۸:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بسیج و بسیجی در اندیشه امام خمینی(ره)/ مهم‌ترین ماموریت‌ها و مسئولیت‌های بسیج در عصر حاضر

اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره‌ای جز بیان مراد حضرت امام(ره) از بسیج و بسیجی نداریم.

به گزارش سیمرغ ما، اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره‌ای جز بیان مراد حضرت امام(ره) از بسیج و بسیجی نداریم. در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.

 

بسیج در صورتی می‌تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دائمی و باورها و ارزش‌های فرهنگی پدیدآورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا نظامی باشند.

 

به فرموده امام(ره) «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد، بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند.»

 

سیدحسین موسوی کارشناس ارشد علوم سیاسی در گفت‌وگویی، با اشاره به دیدگاه امام راحل درباره بسیج، اظهار کرد: از دیدگاه امام بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد. یعنی بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن میزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان‌های انقلابی سنجیده می‌شود.

 

تاریخچه و پیدایش بسیج

 

وی افزود: از دیدگاه امام(ره) تاریخ و سابقه بسیج به بیداری قوم بنی‌اسراییل و قیام آن قوم بر ضد ظلم فرعون به فرمان حضرت موسی(ع) و همچنین بسیج اصحاب پابرهنه و فقیر در برابر ظلم و غارت اشراف بت‌پرست مکه به دعوت رسول اکرم(ص) و نیز اهتمام ائمه اطهار(ع) که نگرش الهی داشتند و به تشویق مردم به هم‌پیمانی برای حل مسائل سیاسی و کاهش گرفتاری مسلمین باز می‌گردد.

 

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در عصر حاضر هم بسیج مردم در جریان تحریم تنباکو و مبارزه بر ضد استعمار دولت انگلیس به فتوای مرحوم میرزای شیرازی و قیام ۱۵ خرداد در سال ۱۳۴۲ در برابر ظلم و خیانت رژیم پهلوی و استمرار مبارزه آنان تا سرنگونی حکومت شاهنشاهی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ماهیت بسیجی دارد.

 

موسوی تاکید کرد: از نظر حضرت امام برای پیدایش و تقویت روح ایمان در میان مردم که موتور حرکت بسیج هستند؛ دو عامل نقش بی‌بدیل و غیر قابل انکار دارد؛ یکی مساجد، دیگری روحانیت.

 

وی با بیان اینکه از نظر امام راحل مساجد مرکز بسیج مردمی بر ضد اهداف شوم دشمن است، خاطرنشان کرد: مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش حرکت‌های اسلامی بوده، از مسجد، تبلیغات اسلامی شروع می‌شده است و حرکت قوای اسلامی برای سرکوبی کفار و وارد کردن آنها در بیرق اسلام از مسجد بوده است، همیشه در صدر اسلام مسجد مرکز حرکات و مرکز جنبش‌ها بوده است.

 

مأموریت‌های بسیج

 

مرتضی صالحی دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی در گفت‌وگو با بلاغ به تشریح ماموریت‌های بسیج پرداخت و بیان کرد: مهم‌ترین مأموریت‌های بسیج در حال حاضر مقابله با استکبار و در رأس این مأموریت‌ها ستیز با جهانخواران و به ویژه دشمن اصلی این انقلاب، آمریکاست.

 

وی اضافه کرد: در یکی از پیام‌های امام(ره) به مناسب هفته بسیج در تاریخ ۲ آذر ۱۳۶۷ می‌خوانیم: «من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسئولان عرض می‌کنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگ‌ترین ساده‌اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً آمریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته‌اند؛ لحظه‌ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم. در نهاد و سرشت آمریکا کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی(ص) موج می‌زند.

 

این دانشجویی علوم سیاسی دومین ماموریت بسیج را قیام در مقابل انحرافات دانست و گفت: امام خمینی(ره) در این باره نیز فرموده‌اند: «اکنون که به حمدالله تعالی دانشگاه از چنگال جنایت‌کاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است، در همه اعصار که نگذارند عناصر فاسد دارای مکتب‌های انحرافی یا گرایش به غرب و شرق در دانش سراها و دانشگاه‌ها و سایر مراکز تعلیم و تربیت نفوذ کنند و از قدم اول جلوگیری نمایند تا مشکل پیش نیاید و اختیار از دست نرود و وصیت اینجانب به جوانان عزیز دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها آن است که خودشان شجاعانه در مقابل انحرافات قیام نمایند تا استقلال و آزادی خود و کشور و ملت خودشان مصون باشد».

 

صالحی با بیان اینکه یکی دیگر از ماموریت‌های بسیج تحمل صبر و مبارزه علمی و عملی است، ادامه داد: امام راحل فرمودند: «من در اینجا به جوانان عزیز کشورمان به این سرمایه‌ها و ذخیره‌های عظیم الهی و به این گل‌های معطر و نو شکفته جهان اسلام سفارش می‌کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای مبارزه علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید. مبارزه علمی برای جوانان زنده کردن روح جستجو و کشف واقعیت‌ها و حقیقت‌هاست، و اما مبارزه عملی آنان در بهترین صحنه‌های زندگی و جهاد شهادت شکل گرفته است.»

 

وی چهارمین ماموریت بسیج را تعلیم و تربیت جوانان در جهت پاسداری از اصول و اهداف انقلاب و نظام دانست و اظهار کرد: به گفته امام خمینی(ره) بسیجیان باید در تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان مساعی جمیله خود را روز افزون کنند.

 

مسئولیت‌های بسیج

 

با توجه به جایگاه بسیار حساس بسیج در نشان دادن چهره نظام جمهوری اسلامی و ایجاد جاذبه در درون جامعه برای مشارکت و جذب هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان به سمت الگوهای سازنده مبتنی بر هویت ملی – مذهبی از دیدگاه مقام معظم رهبری، بسیج و بسیجی مسؤولیتی سنگین را به عهده داشت و توانست یک ارتش معنوی مردمی را پایه‌ریزی کند. به طوری که امام خمینی(ره) در مورد بسیجیان قهرمان فرمودند: «شما آیینه مجسم مظلومیت‌ها و رشادت‌های این ملت بزرگ، در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان مقدس و پرچم‌داران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید. شما یادگاران و همسنگران و فرماندهان و مسؤولان بیداردلانی بوده اید که امروز در قرارگاه محضر حق مأوا گزیده‌اند.

 

من به طور جد و اکید می‌گویم که انقلاب و جمهوری اسلامی و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بحث از بزرگ ترین سنگرهای دفاع از ارزش‌های الهی نظام ما بوده و خواهد بود، به وجود یکایک شما نیازمند است چه صلح باشد و چه جنگ.»

 

در طول ۸ سال دفاع مقدس، بسیج آن‌چنان ظاهر شد که دشمنان اعتراف کردند که قدرتی که در بسیج نهفته، توان مقابله با یکایک ارتش‌های کلاسیک جهانی را دارد. دشمن که سودای فتح سه روزه را در سر می‌پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه گشت که با دست خالی اما با سلاح ایمان و اعتقاد به ارزش‌های الهی و انسانی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی برخاسته بودند و از ایثار جان خویش دریغ نمی‌کردند.

 

جوانان سلحشوری که به فرمان امام(ره) در پایگاه‌های مقاومت تحت عنوان بسیجی گرد آمده بودند و با کوچک‌ترین اشاره ایشان به جبهه‌های نبرد هجوم می‌بردند و تا آخرین قطره خون خویش ایستادگی و مقاومت می‌کردند.

 

وظیفه بسیج فقط به جنگ و مساله نظامی محدود نمی‌شود و امنیت داخلی کشور در سخت‌ترین شرایط یعنی دوران فعالیت منافقان و دیگر گروه‌های ضد انقلاب که با کمک کشورهای خارجی ذی‌نفع در ایران درصدد آشوب و تنش و تجزیه و جدایی قسمت‌هایی از خاک کشور بودند، به مدد نیروی بسیج و پایگاه‌های مقاومت حفظ شد.

 

در حوادث طبیعی و بلایا، همچون زلزله، سیل و طرح واکسیناسیون فلج اطفال حضور بسیجیان گره‌گشای مشکلات و مایه دلگرمی مردم و مسئولان بوده است. کما اینکه در حادثه اسفبار زلزله رودبار، زلزله بم و زلزله چند روز اخیر در غرب کشور سرعت عمل و ایثار نیروهای مردمی در عملیات نجات به حدی بود که خارجیان حاضر در منطقه با اظهار تعجب از حضور گسترده بسیجیان اقرار کردند که به حضور آنان احتیاج نیست.

 

به گزارش، مسئولان در برابر حفظ روحیه ایثار و خدمت که از ویژگی‌های بسیجیان است، مسئول هستند. هرگونه تجمل‌گرایی و عدم کارایی در عرصه مسئولیت و بی‌توجهی به روحیه و عواطف مردم خطری است که می‌تواند به نهاد بسیج در عرصه‌های خطر، ضربه وارد کند.

ارسال دیدگاه