تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۲۴ - ۱:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

این کتاب ماحصل هفت سال جمع‌آوری خاطرات شهید کشوری است/کشوری خلبان لحظه‌ها بود

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس گفت: ماحصل هفت سال تلاش و جمع‌آوری خاطرات شهید کشوری در استان‌های مازندران، اصفهان، کرمانشاه، شیراز و ایلام که شهید کشوری به عناوین مختلف در آنجا حضور داشت دو مجموعه «چای آخر» و «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» شد.

به گزارش سیمرغ ما،  مسعود آب‌آذری نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در ابتدا جلسه نقد کتاب «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» به معرفی این کتاب پرداخت و ضمن تسلیت درگذشت جمعی از هموطنان عزیز کرمانشاهی، اظهار کرد: مجموعه «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» چهارمین اثرم بوده که به‌اتفاق ابراهیم فلاح به چاپ رسیده است.

 

وی افزود: ماحصل هفت سال تلاش و جمع‌آوری خاطرات شهید کشوری در استان‌های مازندران، اصفهان، کرمانشاه، شیراز و ایلام که شهید کشوری به عناوین مختلف در آنجا حضور داشت دو مجموعه «چای آخر» و «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» شد.

 

نویسنده کتاب‌های شهید کشوری بابیان اینکه کتاب «چای آخر» به‌صورت گسترده به زندگی شهید کشوری از تولد تا شهادت می‌پردازد، تصریح کرد: در کتاب «خانه‌ای کوچک با گردسوزی روشن» که توسط انتشارات یا زهرا تهران منتشر شد به نقاط عطف زندگی شهید کشوری از دوره دانش‌آموزی تا شهادت پرداخته می‌شود.

 

وی ادامه داد: این کتاب شامل مصاحبه همرزمان، خانواده و کسانی که در کنار شهید احمد کشوری در مناطق مختلف حضور داشتند هست که با تم مستند داستانی و ساختار خطی در ۱۳۶ صفحه با تصاویر رنگی کارشده است.

 

آب‌آذری با اشاره به اینکه این مجموعه قرار بود به‌عنوان یک بسته کامل با عنوان «ستارگان آن شب» یک تا ۱۰ برای ۱۰ خلبان هوانیروز و نیروی هوایی کار شود، اظهار کرد: این اتفاق رخ نداد و با یک مجموعه کتاب بسته شد.

 

وی افزود: شهید کشوری فرمانده گروهان دو تک پایگاه هوانیروز کرمانشاه بود که قبل از آغاز جنگ مسؤولیت دشوارتری را به دوش داشت که پس از زخمی شدن در کردستان، پرفسور سمیعی بر روی نخاع شهید کشوری عملی انجام داد.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با بیان اینکه پس از عمل شهید کشوری اجازه پرواز نداشت اما به خاطر شرایط بحرانی کشور و احتیاج به نیروهای واکنش سریع مانند هوانیروز به منطقه برگشت و فرماندهی تیم آتش هوانیروز استان ایلام را در سن ۲۷ سالگی در اختیار گرفت، تصریح کرد: شهید کشوری به‌عنوان یکی از جوان‌ترین فرماندهان جنگ در هوانیروز ارتش بود که گسترده‌ترین مرز مشترک با عراق با چند فروند بالگرد و تیم سبک بالگردی هدایت و مدیریت می‌کرد.

 

وی ادامه داد: در روزهای مظلومیت و غربت ایلام شهید کشوری روزهای آغازین جنگ را به‌خوبی مدیریت کرد و خوش درخشید.

 

آب‌آذری با اشاره به قسمتی جالب از زندگی شهید کشوری، اظهار کرد: کشوری خلبان لحظه‌ها و لحظه‌های سرنوشت و حساس جنگ بود.

 

وی افزود: هرلحظه از زندگی شهید کشوری دارای برنامه‌ای بود.

 

نویسنده کتاب‌های شهید کشوری بابیان اینکه خطاطی، نقاشی، طراحی، عکاسی و کشتی از جمله حوزه‌هایی است که شهید کشوری در آن فعالیت داشت، تصریح کرد: مبارزات سیاسی، کمک به فقرا در غرب، فرماندهی در پایگاه کرمانشاه و فرماندهی تیم آتش ایلام دیگر فعالیت‌های شهید بود.

 

وی ادامه داد: شهید کشوری در لحظه شهادت به بالگردهای خودی گفت شما جلو حرکت کنید و من پشت سر شما هستم و با این کار جنگنده‌های دشمن را به سمت رادار سهند ارتش هدایت کرد تا هواپیماهای دشمن را بزنند اما این اتفاق بعد از برخورد موشک با بالگرد شهید کشوری رخ داد و سهند میگ عراقی را مورد هدف قرار می‌دهد تا خواسته شهید کشوری بعد از شهادتش اتفاق افتد.

ارسال دیدگاه