تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۱ - ۱۴:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اربعین فرصتی که باید مغتنم شمرده شود/ جاذبه حسینی بالاتر از هر سختی

عاشقان و شیفتگان اباعبدالله حسین (ع) خود را برای سفری به سرزمین عشق آماده می‌کنند، سفری که برای شیفتگان حضرت به‌قدری رؤیایی و وجدآور است که همه سختی‌های این سفر را به جان می‌خرند تا به فیض عظیم زیارت آن نائل شوند.

به گزارش سیمرغ ما، رفته‌رفته بوی اربعین می‌رسد و دل هوای بین‌الحرمین را دارد.

 

عاشقان و شیفتگان اباعبدالله حسین (ع) خود را برای سفری به سرزمین عشق آماده می‌کنند، سفری که برای شیفتگان حضرت به‌قدری رؤیایی و وجدآور است که همه سختی‌های این سفر را به جان می‌خرند تا به فیض عظیم زیارت آن نائل شوند.

 

امام جعفر صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: اگر یکی از شیعیان ما به زیارت امام حسین علیه‌السلام برود، بازنمی‌گردد درحالی‌که تمام گناهانش بخشوده شده است. برای هر قدمی که برمی‌دارد، هزار ثواب برایش نوشته می‌شود، هزار گناه فراموش می‌شود و هزار مرتبه جایگاهش بالابرده می‌شود. (بحارالانوار، جلد ۱۰۱، صفحه ۲۵)

 

همه‌ساله میلیون‌ها نفر در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند که نمایانگر اوج عشق و ارادت شیعیان به امام حسین (ع) و اهل‌بیت (ع) است.

 

این عشق و علاقه فراوان اثر روحی و معنوی بسیار خوبی را در زائران به‌ویژه جوانان باقی می‌گذارد که مسافران اربعین باید از این اثر روحی و معنوی حداکثر استفاده را برده و باید آن را مغتنم بدانند.

 

فرصتی که باید مغتنم شمرد

 

مقام معظم رهبری در بیانات در ابتدای درس خارج فقه درباره پیاده‌روی اربعین فرمودند: «این حرکت عظیمِ مردم از ایران، از کشورهای دیگر اسلامی، از هند، از اروپا، حتّی از آمریکا و کشورهای دیگر، از راه‌های دور، افرادی می‌آیند در این راه‌پیمایی شرکت می‌کنند؛ دو روز، سه روز بیشتر یا کمتر – در این راه، پای پیاده حرکت می‌کنند؛ مردم عراق هم انصافاً باکمال بزرگواری و محبت پذیرایی می‌کنند از این‌ها؛ خیلی حرکت عظیم و پرمعنا و پرمغزی است و کسانی که موفّق می‌شوند باید مغتنم بشمارند.»

 

سنت پیاده‌روی اربعین

 

در برخی از روایات تاریخی بیان‌شده که زیارت کربلا با پای پیاده در زمان «شیخ انصاری» رسم بوده است،‌ اما در برهه‌ای از زمان به ورطه فراموشی سپرده می‌شود که درنهایت توسط «شیخ میرزا حسین نوری» دوباره احیا می‌شود.

 

این عالم بزرگوار اولین بار در عید قربان به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام کرد که ۳ روز درراه بود و حدود ۳۰ نفر از دوستان و اطرافیانش وی را همراهی می‌کردند.

 

تشرف به کربلا با پای پیاده، تا زمان محدث نوری (قده) بین طلاب و فضلای حوزه نجف رسم بود، ولی با وارد شدن اولین نوع از اتومبیل‌ها به منطقه، سفرهای کاروانی تعطیل‌شده و به دنبال آن، زیارت با پای پیاده نیز بسیار کمرنگ شد و به فراموشی سپرده شد.

 

ولی پس از مدتی و با مطرح‌شدن آیت‌الله‌العظمی سید محمود شاهرودی (قده) به‌عنوان یکی از اساتید و مدرسان بانفوذ معنوی حوزه نجف، به علت التزام و اصرار ایشان در پیاده رفتن به کربلا، مجدداً مسئله پیاده رفتن به کربلا به‌عنوان یک سفر مقدس رایج شد و با توجه به این‌که در این سفر، بعضی از ایرانیان نیز گاهی اوقات، ایشان را همراهی می‌کردند، رفته‌رفته مردم عراق به این مسئله توجه نموده و این‌گونه سفرهای مقدس رواج یافت.

 

پیاده‌روی اربعین و چند نکته مهم

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در خصوص پیاده‌روی اربعین اظهار کرد: پیاده‌روی به‌سوی حرم مطهر امام حسین (ع) از چند جهت قابل‌توجه و اهمیت است؛ نخست آن‌که نفسِ پیاده‌روی به سمت مشاهده مقدسه ثواب دارد و مورد تأکید آموزه‌های دینی ماست و نکته دوم در این خصوص هم این است که این پیاده‌روی‌ها ناظر به بحث تعظیم شعائر است، همان‌طور که خداوند متعال در آیه ۳۲ سوره مبارکه حج می‌فرماید: “و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب”

 

خطیب برجسته کشور ادامه داد: در حقیقت تعظیم شعائر در دنیا هم امری مرسوم است و در کشور خودمان نیز راهپیمایی‌هایی که به مناسبت‌هایی چون روز قدس و یوم‌الله ۲۲ بهمن انجام می‌دهیم، در همین راستاست چراکه خداوند می‌فرماید اگر شما قدمی بردارید که مایه ناراحتی و ترس کفار شود این عمل شما عبادت است و ما در مناسبت‌های یادشده هم عمل صالح انجام می‌دهیم و هم این‌که در دل و قلب کفار و منافقین و دشمنان اسلام از حرکت عظیم و باشکوه خود، رعب و وحشتی ایجاد می‌کنیم.

 

حجت‌الاسلام رفیعی ادامه داد: پیاده‌روی بزرگ اربعین خودش یک‌جور ایجاد رعب و وحشت در دل دشمنان اسلام و تشیع به‌ویژه همین تکفیری‌هایی است که با افکار خشک و خطرناک به جان مسلمین و شیعیان افتاده‌اند و به عبارتی همان خوارج صدر اسلام هستند که کمر امیرالمؤمنین (ع) را شکستند و ایشان را به‌شدت رنج دادند؛ همین پیاده‌روی اربعین خودش یک مانور و رژه است در راستای تبری جستن از اقدامات ضد بشری تکفیری‌ها و دشمنان اهل‌بیت (ع) و از سویی اعلام وفاداری و علاقه شدید مردم به ساحت مقدس امام حسین (ع) است.

 

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: نکته سوم و پایانی هم این‌که مراسم بزرگ و باشکوه پیاده‌روی اربعین علاوه بر آن‌که زمینه یأس و ناامیدی کفار و منافقان و هواداران آن‌ها را فراهم می‌آورد، در تشدید وحدت و عزت مسلمین به‌خصوص شیعیان بسیار اثرگذار است و به حول و قوه الهی و عنایات اهل‌بیت (ع)، خاصه حضرت ولی‌عصر (عج) به انسجام و اقتدار هرچه بیشتر شیعه در دنیای کنونی می‌انجامد.

 

اجتماع بزرگ عاشقان حسینی، مانور عظیم و بزرگ‌ترین گردهمایی عالم برای اعلام نفرت از اقدامات ضد بشری تکفیری‌ها و دشمنان اهل‌بیت (ع) به شمار می‌رود و هرساله باوجود تهدیدهای توخالی تکفیری‌ها این حضور میلیونی به مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان تبدیل می‌شود و لرزه بر اندام دشمن می‌اندازد.

 

بزرگ‌ترین گردهمایی عالم

 

امسال، شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان‌ها -البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند- که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به‌حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آن‌هایی که دارند مسائل اسلامی را رصد می‌کنند. «بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین اجلاس بین‌المللی وحدت اسلامی ۱۳۹۳/۱۰/۱۹»

 

جاذبه حسینی بالاتر از هر سختی

 

عاشقانی که بنای رفتن دارند عزم خود را جزم می‌کنند و راهی سفر عشق می‌شوند.

 

مردم دیار شهید کشوری هم در کنار هزاران مازندرانی که قصد حماسه‌آفرینی در راهپیمایی بزرگ اربعین دارند راهی کربلا شدند.

 

امسال مازندرانی‌ها با ایجاد ۲۰ موکب، صدها تن برنج و انواع مواد غذایی را به ارزش بالغ‌بر ۶ میلیارد تومان، که همه این ارقام از محل کمک‌های مردمی است، برای هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن اربعین سنگ تمام گذاردند، روزانه قرار است ۷۰ هزار نفر توسط موکب‌های مازندرانی‌ها تغذیه شوند.

 

سیمرغی هم در این عرصه کم نگذاشتند و بنا به گفته نماینده موکب عاشقان ثارالله در شهرستان سیمرغ، مردم این شهرستان بیش از یک‌تن برنج برای زائرین اربعین کمک کرده‌اند.

 

پیاده‌روی اربعین به‌عنوان مانور عظیم جهان اسلام و بزرگ‌ترین تجمع انسانی در کل جهان سفری بر پایه عشق حسینی لذا لازم است مسئولین امر زمینه حضور هر چه بیشتر در این مراسم را به وجود آورند.

 

اما موضوعی که در عمل می‌بینم خلاف این را نشان می‌دهد به‌گونه‌ای که متأسفانه شاهد افزایش دو برابری بلیت‌های اربعین هستیم که این موضوع مجوزی برای برخی افراد سودجو می‌شود تا با توجه به تقاضای بالای زائران نرخ‌ها را چند برابر هم افزایش دهند.

 

این موضوع که توسط معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام‌شده واکنش‌های بسیار زیادی را در سطح جامعه و فضای مجازی در پی داشته است.

 

بااین‌وجود عاشقان حسینی تن به هزینه‌های عجیب و اضافی که ایجادشده دادند چراکه جاذبه حسینی، قلب‌ها و جان‌های خسته از دنیای مادی را به‌سوی خود می‌کشاند.

 

در پیاده‌روی اربعین حسینی اقشار مختلف مردم در هر طبقه اجتماعی با پای پیاده و تنها به عشق امام حسین (ع) کیلومترها پیاده‌روی می‌کنند زیرا اربعین را فرصتی برای اظهار ارادت و دلدادگی امت اسلام به امام حسین (ع) و تأکید بر ادامه راه نهضت عاشورا می‌دانند.

 

به گزارش سیمرغ ما، میلیون‌ها عزادار حسینی، اربعین را به عنوان نمادی برای شیعه معرفی کردند که همانند آن در هیچ دین و آیینی پیدا نمی‌شود و جهانیان همچنان در عظمت آن مبهوت مانده‌اند.

 

ارسال دیدگاه