تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۱۱ - ۲:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خیز مازندران برای رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار/ شعله‌های گاز طبیعی، سنگ محک وعده حل مشکل گاز روستایی مازندران

رفع محرومیت مستضعفان ازجمله شعارهای عدالت‌خواهی انقلاب اسلامی بوده است که عملکرد مسئولان زمان تحقق آن را تعیین ساخته است و اکنون روستاهای مازندران با وعده حل کامل مشکل گاز تا پایان دولت دوازدهم روبرو شده‌اند.

به گزارش سیمرغ ما، دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران را باید سرآغاز تحولات بنیادین در خدمت‌رسانی به مردم محروم و ستم‌دیده این مرز و بوم دانست که همگام با این رویداد مهم تاریخ جهان، سیر جدیدی از توجه به مردم مناطق مستضعف و روستایی آغاز شد.

 

انقلاب اسلامی ایران، تحولی برآمده از درون مردم این دیار بود که بر جزیره امن استکبار بودن در منطقه با بهره‌مندی از حداقل امکانات و امتیازات در وطن خود خط بطلان کشیده و سرنوشت خود را به دست گرفتند.

 

یکی از مهم‌ترین اثرات و برکات حاصل از این انقلاب را باید در توجه هرچه بیشتر به مشکلات همه آحاد مردم به ویژه مستضعفان و محرومان جامعه دانست، که در سال‌های پس از پیروزی نیز در دوران تحمیل جنگ به این مرز و بوم همسران، پدران، فرزندان و بستگان نزدیک خود را برای دفاع از وطن به عرصه نبرد و جانسپاری فرستادند.

 

اگر به خوبی در سابقه تاریخ نزدیک به چهل ساله این انقلاب نیز به خوبی جست‌وجو کنیم در می‌یابیم که بیشترین آمار ایثارگران و شهدایی که به کشور تقدیم شدند نیز برآمده از همین خانواده‌های محروم با حداقل امکانات زندگی بوده‌اند.

 

از این رو بزرگترین حق بر دوش نظام اسلامی به خصوص مسئولان و کارگزاران آن را باید حق همین مردم ستم دیده دانست که ۳۰ و اندی سال است کمبودها را به جان خریدند و تمام ضعف‌های عملکرد مسئولان را تحمل کردند.

 

اما ضعف و قوت‌های عملکرد مسئولان در دوره‌های مختلف خللی در خدمت‌رسانی مجموعه نظام اسلامی ایرانیان به محرومان و نیازمندان به ویژه در مناطق محروم وارد نکرده و در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، هر روز اخبار خوشایندی از ثمرات آن در نقاط مختلف کشور به گوش می‌رسد.

 

مناطق محروم مازندران، نیازمند توجه بیشتر

 

ازجمله مناطق کم‌برخوردار و با محدودیت‌های فراوان کشور به بخش‌های روستایی به خصوص در مناطق کوهستانی و جنگلی استان مازندران مربوط می‌شود که صعب‌العبور بودن در کنار شرایط متغیر جوی سبب کندی خدمت‌رسانی به مردم این نقطه از کشور شده است.

 

با این تفاسیر از عزم کارگزاران نظام اسلامی برای تحقق وعده‌های داده شده به مردم به عنوان ولی‌نعمتان انقلاب اسلامی کاسته نشد تا در طول سالیان توجه بیشتری برای خدمت‌رسانی به این مناطق صورت گیرد.

 

امروزه پیشرفت علم و فناوری در کنار همت عمومی خود مردم نیز بر سرعت خدمت‌رسانی ها افزوده است تا هرچه سریعتر در دور افتاده‌ترین نقاط این مناطق نیز امکانات و تجهیزات حداقلی از آب و برق گرفته تا گاز و مخابرات را بتوان عرضه کرد.

 

گاز طبیعی، اولین سنگ محک

 

به جرأت برخورداری از نعمت گاز طبیعی را باید یکی از مهمترین این امکانات برشمرد که چند سالی است کارگاه‌های خطوط انتقال گاز در جای جای این استان مشاهده می‌شود و بهره‌برداری از خط انتقال گاز دامغان به نکا را می‌توان یکی از مهمترین دستاوردهای این مسیر به شمار آورد.

 

امکان انتقال گاز طبیعی از جنوبی‌ترین نقاط کشور یعنی میدان گازی پارس جنوبی و مناطق عسلویه به استان‌های شمالی کشور زمینه مناسبی را برای ریل‌گذاری انتقال گاز به روستاهای محروم و دور افتاده این منطقه از کشور فراهم آورد.

 

برهمین اساس بیش از یک سال است که با وحدت رویه شکل گرفته میان مسئولان دولتی و نمایندگان مردم، پروژه بزگ انتقال گاز به بیش از ۱۵۰ روستای منطقه هزارجریب شرق مازندران یعنی شهرستان‌های نکا، بهشهر و گلوگاه آغاز شده و در چند مرحله به صورت گام به گام روستاهای مختلف در مسیرهای گوناگون شاهد افتتاح خطوط مختلف انتقال گاز روستایی هستند.

 

پایان ۹۷، پایان گازرسانی به ۱۵۰ روستای شرق مازندران

 

در همین زمینه چندی پیش و در قالب افتتاح گازرسانی به ۶ روستای بخش هزارجریب شرق مازندران در روستای خرم‌چماز شهرستان نکا محمداسماعیل ابراهیم‌زاده مدیرعامل شرکت گاز مازندران با اشاره به خدمات نظام جمهوری اسلامی از سوی دولت، اظهار کرد: از ابتدای تیرماه سال ۹۵ پروژه گازرسانی به هزارجریب شرق مازندران آغاز شد و باتوجه به تمام محدودیت‌های مالی و اعتباری به صورت شبانه‌روزی کار انجام شده است.

 

وی افزود: در مواردی به علت محدودیت‌های امکاناتی کار بزرگی صورت گرفت که با تمام تلاش‌های انجام شده به نتیجه رسید و شرکت گاز طبق برنامه زمانبندی خود تا پایان سال ۹۷ گازرسانی به بیش از ۱۵۰ روستای منطقه روستا را با ۲۲۰ میلیارد تومان به نتیجه می‌رساند.

 

مدیرعامل شرکت گاز مازندران کار را سخت و سنگین توصیف و اضافه کرد: شیب‌های تند و شرایط آب و هوایی، در کنار وجود معادن در مسیر و هماهنگی با مردم کار فراوانی را می‌طلبید که صورت گرفته و امروز با عزت و افتخار به نتیجه رسیده است.

 

این مسئول اضافه کرد: مردم منطقه مسائل ایمنی را باید رعایت کنند و با هماهنگی با همکاران اداره گاز به سرعت امکان اهدای کنتور به روستائیان وجود دارد اما باید هماهنگی و نظارت برخی ادارات ازجمله نظام مهمندسی برای منازل روستایی نیز انجام شود.

 

در پایان وی با اشاره به اهمیت تجهیزات گاز در منازل، تصریح کرد: در تأمین گاز و امکانات آن باتوجه به ارزان بودن باید بهترین و مناسب‌ترین تجهیزات برای مردم ارائه شود.

 

مناطق محروم روستایی در اولویت

 

همچنین ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران نیز در این زمینه با اشاره به آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در توجه به محرومیت‌زدایی در مناطق محروم و روستایی، اظهار کرد: این آرمان‌ها هم اکنون در حال پیگیری و عملیاتی شدن هستند.

 

وی افزود: اعتقاد به توسعه روستایی به عنوان محور فعالیت‌های هر دولتی باید باشد که روستاهای هزارجریب تا کنون محرومیت فراوانی کشیدند و باید در این دولت در اولویت قرار بگیرند چراکه مردم این مناطق هیچ فرقی با مکان‌های دیگر ندارند.

 

استاندار مازندران با بیان حق مردم این منطقه در برخورداری از امکانات انقلاب اسلامی باتوجه به اهدای شهدای بزرگ برای انقلاب، خاطرنشان کرد: باید در عملکرد مسئولان رسیدگی به این مردم با نگاه توسعه محوری در روستاها در جریان باشد.

 

این مسئول توجه به اهمیت تولید و اشتغال را ضروری دانست و اضافه کرد: همه امکانات برای تولید و اشتغال به خصوص در مناطق روستایی و محروم باید در اولویت قرار گرفته و سرعت بیستری به خود بگیرند.

 

رفع مشکل گاز روستایی مازندران تا پایان دولت دوازدهم

 

وی گفت: توجه به همه این مسائل سبب درآمدهای پایدار در منطقه می‌شود که مباحث گردشگری و اراضی شیبدار در کنار رسیدگی به آب روستایی باید با توجه بیشتر مسئولان به خصوص دهیاری‌ها و بخشداران با هماهنگی فرمانداری‌ها پیگیری بیشتری شود.

 

استاندار مازندران با بیان برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای رفع مشکل گاز منطقه برای همیشه، خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه در قالب گازرسانی به بیش از ۱۵۰ روستای منطقه هزارجریب شرق مازندران، مشکل مردم این مناطق با تزریق مستقیم گاز از جنوب کشور برای همیشه رفع می‌شود و مشکلی نخواهیم داشت.

 

این مسئول این خدمات را برای مردم کم توصیف و اضافه کرد: حق مردم این منطقه بیش از این است اما با توجه به امکانات موجود و توان شبانه‌روزی به کار گرفته شده، خدمت‌رسانی به این شکل انجامیده که در بحث گازرسانی تلاش می‌شود تا پایان سال ۹۷ به پایان برسد.

 

وی در پایان گفت: تلاش می‌شود تا مشکل گاز تمام روستاهای مازندران در این دولت رفع شود تا در کنار سایر مشکلات موجود در روستاها از راه روستایی گرفته تا آبرسانی و در بحث تولید و اشتغال هرچه سریع‌تر سایر خدمات به رفع محرومیت‌ها منجر شود.

 

خدمت به مردم، آرزوی نظام اسلامی

 

در همین راستا علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محرومیت بالای منطقه هزارجریب شهرستان‌های بهشهر، نکا و گلوگاه، اظهار کرد: اولویت‌بندی برای کمک به محرومان خاصیت انقلاب اسلامی است.

 

وی گفت: با تصویب بیش از ۱۰ هزار میلیارد اعتبار برای اشتغال روستایی در مجلس که به زودی ابلاغ می‌شود، روستاها می‌توانند در زمینه تولید و اشتغال با رونق صنایع مختلف به کسب درآمد و ایجاد درآمد پایدار بپردازند.

 

وی افزود: در زمینه مشکلات مربوط به اراضی ملی و منابع طبیعی میان مردم و برخی دستگاه‌ها نیز مسئولان ادارات تلاش کنند طبق موارد قانونی و با هماهنگی لازم در اسرع وقت مشکلات مردم در این زمینه نیز حل شود.

 

این مسئول در پایان، کار برای مردم و رفع مشکلات آن‌ها را دغدغه مسئولان خواند و تأکید کرد: نظام جمهوری اسلامی جز خدمت آرزوی دیگری ندارد که امید می‌رود با تمام توان همه در این زمینه تلاش کنند.

 

کار و ابتکار تا حل مشکلات مردم

 

به گزارش بلاغ، رفع محرومیت‌ها و توجه به محرومان مهمترین شعارت عدالت‌خواهی انقلاب اسلامی در ابتدا و نظام جمهوری اسلامی به تبع آن بوده است که میزان زمان صرف شده برای تحقق آن در هر یک از شاخه‌ها و موارد منوط به چابکی و توان مسئولان در بخش‌های مختلف بستگی دارد.

 

هرچه مسئولان توانمندتر از سوی خود مردم در امور کارها از نمایندگان مجلس تا انتخاب دولت‌ها و کارگزاران دیگر قرار بگیرند به یقین در دست‌یابی به آرمان‌های انقلاب و محرومیت‌زدایی از بدنه متوسط و ضعیف کشور بهتر و اثرگذارتر می‌شوند.

 

از سوی دیگر، مسئولان روی کار آمده نیز باید به این موضوع توجه کنند که روزی قبل از قبول مسئولیت، خود هم یکی از همین مردم بوده‌اند و امروز که خداوند نعمت و فرصت خدمت به مردم به عنوان ولی‌نعمتان انقلاب را به آنان عطا کرده باید بیش از هر چیز دیگری از آن برای آباد کردن دنیا و به ویژه آخرت خود تلاش کنند.

 

صرف وعده دادن و مشغول کردن مردم به گفتاردرمانی هیچگاه مُثمِر ثَمَر نبوده و این متانت و بزگرواری مردم بوده که تاکنون به برکت اعتقاد به آرمان‌های انقلاب صبوری به خرج داده و تحمل وضع موجود را با نگاه به آینده روشن نادیده گرفته‌اند.

 

حال که شرایط برای رفع بسیاری از موانع و مشکلات مردم محروم بیش از گذشته فراهم شده دیگر نباید با بهانه‌جویی و انداختن توپ در زمین بدعهدی‌های دشمنان فرصت خدمت را از دست داد.

 

به گواه کارشناسان تنها یک‌چهارم ریشه مشکلات اصلی کشور به خارج از آن مربوط بوده و سه‌چهارم دیگر که بخش اعظم آن نیز به شمار می‌آید به داخل کشور مربوط می‌شوند بنابراین باید گره‌های کور آن را در داخل جست‌وجو کرد.

 

کلید بهره‌برداری از منابع در دست مسئولان

 

در شرایطی تمام آمارهای بین‌المللی ایران را کشوری پهناور با بهره‌مندی از بیشترین مواهب و امکانان طبیعی از نفت و گاز گرفته تا معادن، کشاورزی و صنایع معرفی می‌کند، مشکل همان مدیران و یقه سفیدهایی هستند که باید عینک خود در قبال توجه به محرومان را عوض کنند.

 

با همه این تفاسیر مردم مازندران همچون دیگر نقاط کشور در انتظار تحقق وعده‌های شیرین مسئولان خود هستند تا با زدوده شدن رنگ محرومیت از چهره روستاها و برخی مناطق شهری، شهد و ثمره عدالت‌خواهانه این انقلاب در رسیدگی به طبقات محروم بیش از هر زمان دیگری به کام مردم این دیار شیرین شود.

 

حل مشکل گاز تمام روستاها را می‌توان گام نخست مسئولان در ورود جدی به حل همه مشکلات اینچنینی مردم محروم دانست که البته وعده بیش از سه سال برای حل تنها مشکل گاز یک استان بسیار ناچیز و ابتدایی است.

 

با این وجود و در شرایط فقدان مدیران عملگرا و جهادی در بسیاری از مناصب روستایی، شهری، استانی و ملی، سبب پایین آمدن انتظار مردم از آنان شده و شاید عملیاتی شدن کامل و دائم رسیدن گاز از جنوب کشور به مازندران در نیمه دوم امسال را باوجود افتتاح خط دامغان به نکا، بتوان سنگ محک مناسبی در امکان عملیاتی شدن سایر شعارهای مسئولان به شمار آورد.

 

هرچند نا امیدی مردم از شرایط فعلی برخی از مسئولان کم‌توان که خود برگزیده‌اند چاره‌ای برای آن‌ها باقی نگذاشته و ذکر امروز مردم در این زمینه چیز نیست جز: «خود کرده را تدبیر نیست …»

ارسال دیدگاه