تاریخ : ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ - ۱۲:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مازندران در کانون حوادث/ حوزه‌های پرخطر مازندران در برابر حوادث کدام است؟

استان مازندران باتوجه به قرار گرفتن در شرایط خاص طبیعی و منطقه‌ای در معرض وقوع رویدادهای مختلف طبیعی و غیرطبیعی قرار دارد که عدم توجه به اصول ابتدایی پدافند غیرعامل پیامدهای جبران‌ناپذیری را می‌تواند به همراه داشته باشد.

به گزارش سیمرغ ما، جامعه بشری همواره در حال مواجهه با انواع و اقسام خطرات و رویدادهای مختلف طبیعی و غیرطبیعی است که هرکدام از این موارد می‌تواند جان، مال و سلامت انسان را تحت تأثیر خود قرار دهد.

 

این حوادث می‌تواند شامل اقدامات و رویدادهای غییر طبیعی مانند جنگ‌ها و حملات نظامی و از سوی دیگر حوادثی باشد که انسان خود در آن اثرگذار بوده و سبب تهدید سلامت وی شده‌اند که از این دست نیز مانند شکستن سدها، سوانح و شکستگی و تخریب پل‌ها در اثر فرسودگی یا مهندسی نامناسب را نام برد.

 

اما حوادث و رویدادهایی نیز وجود دارند عامل انسانی چندان در آن‌ها دخالتی نداشته و به صورت طبیعی اتفاق می‌افتند که می‌توانند نتایج ناگوار فراوانی را نیز با خود به همراه آورند که سیل، زلزله، بهمن، ریزش کوه، رانش زمین و از این دست را شامل می‌شوند.

 

البته امروزه رویدادهای این چنینی که ابعاد مختلف زندگی بشر را با تأثیر خود روبرو کرده است پا را فراتر از طبیعت فطری گذاشته و در دنیای مجازی نیز ورود کرده که آمادگی در برابر آن نیاز به بررسی دقیق و کارشناسی فضای مربوط به آن و انجام اقدامات متناسب است.

 

چیستی و چند نمونه ساده اما مهم

 

همه آمادگی‌ها در برابر خطرات و رویدادهایی که هر کدام به نوعی سبب تهدید انسان می‌شود و کاهش پیامدهای اگوار ناشی از آن‌ها در مجموعه اقدامات پدافند غیرعامل قابل تعریف است.

 

بدون شک پدافند غیرعامل را باید یکی از اساسی‌ترین و راهبردی‌ترین برنامه‌های پیشگیرانه بشر در برابر انواع حوادث طبیعی و غیرطبیعی دانست که توجه کافی و درست به این مقوله می‌تواند او را از گزند بسیاری از این دست رویدادها حفظ و مصون نگه بدارد.

 

نمونه‌های بسیاری از پدافند غیرعامل در گوشه و کنار جهان را می‌توان نام برد که هر یک به صورت‌های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای در راستای صیانت از دستاوردها و برنامه‌های انسان صورت گرفته است.

 

از احداث مراکز مهم و راهبردی در دل کوهستان‌های سنگی برای جلوگیری از حملات نظامی، و ساختن متروهای مستحکم و پیشرفته زیزمینی مقام در برابر بمباران‌های شدید جنگی تا احداث سدها برای مهار سیلاب‌ها و احداث پل‌های درون‌شهری برای امکان شرایط بهتر انتقال مردم و امکانات در زمان وقوع حوادث همگی نمونه‌هایی از پدافند غیرعامل به شمار می‌آیند.

 

آمادگی برابر حوادث، نیاز ضروری ضروری

 

مازندران نیز ازجمله استان‌هایی است که در معرض انواع و اقسام خطرات طبیعی و غیرطبیعی قرار دارد که نمونه‌های آن را باید مواجهه با حملات هوایی دشمن بعثی به نیروگاه برق نکا در جنگ هشت ساله، سیل شهرستان نکا در سال ۷۸ و سرمای اخیر غرب این استان کنکاش کرد.

 

گذشته از این حوادث امروزه از شرق تا غرب مازندران دچار پدیده‌ای به نام انبوه‌سازی و برج‌سازی است که اگر در آن اصول اولیه و لازم در ساخت‌وسازها رعایت نشود و آمادگی در برابر حوادث گوناگون فراهم نگردد با وقوع حوادث مختلفی ازجمله زلزله‌های نسبتاً شدید می‌تواند سبب نتایج جبران‌ناپذیری شود.

 

نگاه پیشگیرانه و برنامه‌ریزی آینده‌نگرانه حکم می‌کند که مسئولان باید به عمق این موضوع بیش از هر زمان دیگری توجه کنند تا با آمادگی هرچه بیشتر بتوانند در زمان وقوع حوادث بهترین نوع مدیریت و مقابله با بحران را به اجرا درآورند.

 

مازندران در کانون حوادث

 

در همین راستا سیدیدالله نبوی مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران چندی پیش در نشست ادواری كارگروه پشتیبانی و خدمات شهری پدافند غیرعامل این استان حد و مرز پدافند غیرعامل و مدیریت بحران را روشن خواند و اظهار کرد: پدافند غیرعامل موضوعی مهم در تمام لایه‌ها و حوزه‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اجرایی است.

 

وی عدم آشنایی کامل با مسائل و تهدیدات را موجب بروز خسارات جبران‌ناپذیری برشمرد و افزود: شناسایی تهدیدات از مولفه‌های مهم پدافند غیرعامل به شمار می‌آیند که باید به خوبی مورد توجه قرار بگیرید.

 

دبیر شورای پدافند غیرعامل مازندران، این استان را از زمره استان‌های در کانون زلزله توصیف و خاطرنشان کرد: بنابراین استحکام‌سازی بنا و ساخت و ساز از مسائل مهمی است که باید در شهرهای استان با دقت رعایت شود.

 

امنیت، آرامش و مقاوم‌سازی؛ مولفه‌های شهر ایمن

 

این مسئول اضافه کرد: باید برای ساخت شهری ایمن تلاش کرد که امنیت، آرامش و مقاوم‌سازی در برابر تهدیدات از جمله مهمترین مولفه‌های شهری ایمن به شمار می‌آیند.

 

وی گفت: باید در زیرساخت‌های شهرسازی توجه بیشتری صورت گرفته و برای اسکان مردم در شرایط اضطراری چاره‌اندیشی مناسب با در نظر گرفتن پناهگاه‌های مطمئن در نظر گرفته شود.

 

نبوی در ادامه به بلندمرتبه سازی ساختمان‌ها در نقاط مختلف مازندران اشاره و تصریح کرد: بلندمرتبه‌سازی بدون رعایت استانداردهای لازم اکنون به یک معضل تبدیل شده است و اگر تیم‌های نظام مهندسی ساختمان، مسكن و شهرسازی و شهرداری‌ها نظارت کافی بر اصول فنی ساختمان‌ها نداشته باشند،خطرات فراوانی به دنبال دارد.

 

تسهیل مدیریت بحران با مقاوم‌سازی و بهینه‌سازی

 

وی ایمن‌سازی، مقاوم‌سازی و بهینه سازی را از الزامات اصولی ساخت و سازهای مختلف دانست و افزود: نباید لحظه‌ای از این مسائل غفلت شود چرا که غفلت از آن خطرات احتمالی فراوانی به دنبال دارد.

 

در پایان مدیرکل پدافند غیرعامل مازندران خواستار بسترسازی لازم با رعایت ایمنی، مقاوم‌سازی و بهینه‌سازی برای تسهیل در مدیریت بحران شد.

 

بازدارندگی و پایداری حاصل پدافند غیرعامل

 

همچنین ربیع فلاح جلودار استاندار سابق مازندران توجه به پدافند غیرعامل را بسیار مهم برشمرد و اظهار کرد: برای مقاومت در برابر هر اتفاق غیر مترقبه‌ای باید به زیرساخت‌ها و نیازهای اجتماعی، فرهنگی و عمومی بیشتر توجه شود.

 

وی همچنین دانایی را محصول تحصیل و خودباوری را حاصل اقتدار علمی دانست و افزود: اگر خودباوری به‌عنوان یک فرهنگ در افراد یک جامعه به وجود آید، آن جامعه در تمامی زمینه‌ها غیرقابل نفوذ خواهد شد.

 

رییس سابق شورای پدافند غیرعامل مازندران این مسئله را فعالیت غیرنظامی و غیرمحدود در زمان و مقطعی خاص توصیف و خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل مجموعه‌ای از اقدامات است که جامعه بتواند در مقابل هر حرکتی قدرت بازدارندگی، پایداری داشته و غیرقابل نفوذ باشد.

 

لزوم افزایش آموزش‌های همگانی و عمومی

 

این مسئول پدافند غیرعامل را سبب هوشیاری دستگاه‌های اجرایی کشور خواند و اضافه کرد: باید زیرساخت‌های کشور را اولویت‌بندی کرده و برای هرکدام از آن‌ها برنامه مناسب داشت.

 

وی خواستار ایفای نقش مناسب رسانه‌ها در تبیین و فرهنگ‌سازی پدافند غیر عامل شد و گفت: باید به آموزش‌های همگانی در حوزه پدافند غیرعامل باید پرداخت.

 

فلاح با بیان بهره‌گیری از ظرفیت شوراهای اسلامی و دهیاری‌ها برای توسعه فرهنگ پدافند غیر عامل بر لزوم تبلیغات میدانی، تفهیم افکار عمومی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه پدافند غیرعامل تأکید کرد.

 

در پایان وی دانشگاه‌ها را دارای نقش اساسی در نهادینه کردن فرهنگ پدافند غیرعامل خواند و متذکر شد: همه دستگاه‌های اجرایی باید برای ارتقا آمادگی مردم برای مقابله با بحران‌ها در حوادث طبیعی و غیر‌مترقبه نقش جدی ایفا کنند.

 

شروع فرهنگ‌سازی از مدارس

 

همچنین جعفر احمدی فرماندار نکا پدافند غیرعامل را سبب افزایش توان دفاعی در مواقع بحران و خطر و مانع افزایش خطرات برشمرد و اظهار کرد: آموزش از مسائل مهم در جامعه و مهم‌ترین اصل در پدافند غیرعامل است که باید از مدارس آغاز و در بین آحاد جامعه نهادینه شود.

 

وی کاهش تلفات و خسارت را ناشی از افزایش آگاهی‌ها در برابر بحران و حوادث خواند و افزود: همه مردم در گروه‌های سنی مختلف و مشاغل متفاوت باید در برابر تهدیدات، بحران‌ها و بلایای طبیعی، آمادگی لازم را داشته باشند تا از خسارت‌های احتمالی کم شود.

 

فرماندار نکا بر لزوم توجه ادارات و نهادها به پدافند غیرعامل تأکید و خاطرنشان کرد: اگر اداره‌ای در این راستا به درستی به وظایف خود عمل نکند، در مواقع خطرات از ایمنی پایین برخوردار خواهد بود.

 

اولویت استحکام ساختمان در پدافند غیرعامل

 

بهترین راهکار برای موفقیت در زمینه پیاده‌سازی اصول پدافند غیر عامل، درگیر کردن افکار عمومی با این مقوله مهم است که افزایش آگاهی‌ها و فرهنگ‌سازی در میان مردم در این راستا بسیار کارساز است.

 

البته رعایت و توجه به بسیاری از پیش‌نیازهای کاربردی در موضوعات مختلف به خصوص صنعت ساختمان و ایجاد الزام برای سازندگان در رعایت نکات پایه از سوی نهادهای دارای مسئولیت نیز می‌تواند به کاهش بسیاری از خسارات ناشی از رویدادهای مختلف طبیعی و غیرطبیعی کمک کند.

ارسال دیدگاه