تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۸ - ۵:۴۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بیماری‌های پاییز را بهتر بشناسیم/ بیماری‌های واگیردار در پشت نقاب رنگارنگ

پاییز با همه زیبایی‌های خیره‌کننده و سحرآمیز، بدلیل انتقال از یک شرایط جوی به شرائط دیگر، اگر مورد دقت و رعایت قرار نگیرد، به فصلی بیمارزا و رنج‌آور تبدیل خواهد شد، زمان اوج ابتلا به بسیاری از بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا است

به گزارش سیمرغ ما، از گرمای شدید و سرجی امسال مازندران که عبور می‌کنیم، به فصلی می‌رسیم زیبا و غوغای رنگ‌ها و در عین حال، عبور از گرمای تابستان داغ و رسیدن به تغییر ناگهانی دما؛ و این است رمز بیمارشدن هنگامی که با عام رعایت شرائط جدید مواجهه می‌شود، چاره‌ای ندارد مگر آن‌که فرد بی‌احتیاط را برای مدت‌ها درگیر کرده و او را راهی این پزشک و آن درمانگاه کند.

 

زیبایی‌های نشاط‌بخش و تهدیدکننده

 

پاییز فصل تنوع رنگ‌هاست، فصل زیبایی درخت‌هاست، یکی زرد و یکی قرمز، برگ‌ها یکی‌یکی می‌ریزند و خیابان‌ها پر می‌شود از برگ‌های رنگارنگ و زیبا.

 

مدرسه‌ها باز می‌شود و سال تحصیلی جدید آغاز می‌گردد، دانش‌آموزان قدیمی، دوستان خود را پیدا می‌کنند و از اینکه یک سال دیگر در کنار هم به دانش‌اندوزی و فراگیری علم مشغول می‌شوند، خوشحال هستند و دانش‌‌آموزان کلاس اول دبستان هم از اینکه دوره‌ای جدید در زندگی‌شان آغاز شده و به مدرسه رفته‌اند بسیار خوشحال هستند و سر از پا نمی‌شناسند.

 

در پاییز هوا کم‌کم سرد می‌شود و زاویه تابش آفتاب هم تغییر می‌کند. بارش باران به تدریج آغاز می‌شود و با کاهش دما بیماری‌های فصل پاییز به اکثر خانه‌ها سر می‌کشند، پاییز با همه زیبایی‌های خود مشکلات و زحمت‌هایی برای خانواده‌ها به ارمغان می‌آورد که مهم‌ترین آنها شیوع بیماری‌های مخصوص این فصل است. سرماخوردگی،‌ آنفلوآنزا، آبریزش بینی، آلرژی و… از جمله بیماری‌های شایع فصل پاییز است.

 

بیماری‌های پاییز را بهتر بشناسیم

 

سرماخوردگی پی در پی در این فصل، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود که بدن برای پذیرش بیماری‌های دیگر آمادگی بیشتری داشته باشد، در حالی که با پیشگیری و پیروی از چند راهکار ساده می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

 

در فصل پاییز با کاهش دما و سرد شدن هوا بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم، آلرژی و… شیوع پیدا می‌کند که مهم‌ترین آنها سرماخوردگی می‌باشد و معمولا با آبریزش بینی، سردرد، گلودرد، سرفه و تب همراه است.

 

یکی از دانشجوی رشته پزشکی درباره بیماری‌های شایع فصل پاییز می‌گوید: “فصل پاییز، زمان اوج ابتلا به بسیاری از بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا است و علت آن هم این است که ویروس‌ها به راحتی به افراد سرایت کرده و به ویژه به افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است حمله می‌کنند و آنان را مبتلا می‌سازند.”

 

آنفلوآنزا و سرماخوردگی بیماری رایج پاییز

 

وی می‌افزاید: “ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا با کاهش دما و سرد شدن هوا بیشتر تکثیر پیدا می‌کنند، و ابتدا در مجاری بینی تکثیر می‌شوند و از آنجا شروع به پخش شدن می‌کنند، این ویروس‌ها توسط دست‌های آلوده به چشم‌ها، بینی و دهان منتقل می‌شوند و از این طریق به سایر افراد هم می‌تواند سرایت پیدا کند.”

 

این دانشجو با اشاره به اینکه در واقع اگر فردی در خانواده به ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا آلوده و مبتلا شود از طریق ابزار و وسایلی که به آنها دست می‌زند مثل کنترل تلویزیون، گوشی تلفن همراه، دستگیره یا سایر وسایل خانه می‌تواند دیگران را مبتلا کند، اظهار کرد: “به همین دلیل توصیه می‌شود که به محض مشاهده این بیماری تمام فضای داخل خانه و وسایل منزل ضد عفونی و تمیز شوند.»

 

به گفته این دانشجوی پزشکی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا بیماری‌های شایع فصل پاییز هستند که آنچنان خطرناک نیستند و به ندرت کشنده هستند، اما به دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن ممکن است باعث ابتلاء به سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عفونی گردند.

 

ویروسی که به سهولت تکثیر و منتقل می‌شود

 

به گفته یکی از پزشکان، ویروس یک ارگانیسم عفونی است که در سلول جای می‌گیرد و در آنجا زندگی می‌کند تا بتواند خودش را تکثیر کند و بعد از تکثیر سلول میزبان را از بین می‌برد، ویروس‌های سرماخوردگی مجراهای بالایی تنفسی را از جمله بینی، سینوس‌ها، حلق و گلو را مورد عفونت قرار می‌دهند در حالی که ویروس آنفلوآنزا قسمت‌های عمیق‌تر دستگاه تنفسی را مورد عفونت قرار می‌دهد و علائم شدیدتری نسبت به ویروس سرماخوردگی از خود بروز می‌دهد.

 

مادری که دارای دو دختر دبستانی و مهد کودکی است درباره بیماری‌های فصل پاییز می‌گوید: “با آمدن فصل پاییز و آغاز مدارس گرفتاری‌های من هم شروع می‌شود، چرا که در این فصل به دلیل تغییرات دما و سرد و گرم شدن هوا بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا شیوع پیدا می‌کند و ما هر قدر هم که تلاش کنیم فرزندان‌مان مبتلا نشوند، اما باز هم موفق نمی‌شویم و در طول این فصل و فصل زمستان بچه‌های من چندین‌بار بیمار می‌شوند و باید در منزل بمانند.”

 

بیماری‌ای که نیاز به مراقبت دارد

 

وی اضافه می‌کند: «دختر کوچک‌ترم که به مهد کودک می‌رود وقتی بیمار می‌شود و سرما می‌خورد، چند روز او را در خانه نگه می‌دارم و پس از مراقبت و مداوا و بهبود کامل، دوباره او را به مهد کودک می‌برم، اما دختر بزرگ‌ترم که سرما می‌خورد، گلودرد می‌گیرد و تب می‌کند باید حدود یک هفته در خانه بماند تا بهبود پیدا کند تا دیگر دانش‌آموزان مبتلا نشوند و همین مسئله باعث می‌شود که چندین روز از درس و مدرسه دور بماند و مشکلاتی در درس او به وجود می‌آید.”

 

وی همچنین اضافه کرد: “اگر والدین به این مسئله دقت داشته باشند و به محض بروز علائم سرماخوردگی فرزندان خود را به مدرسه نفرستند، دیگر دانش‌آموزان مبتلا نمی‌شوند و خانواده‌ها به دردسر نمی‌افتند. آموزگاران و مربیان مدرسه هم باید به این مسئله توجه کافی داشته باشند به خصوص معلم بهداشت باید هر روز بچه‌ها را کنترل کند و به محض دیدن بیماری در دانش‌آموزان سریعاً به والدین اطلاع دهند تا شرایط برای مراقبت از آنان در منازل فراهم شود و برای دیگران مشکلی به وجود نیاید.”

 

مادران نسبت به علائم بیماری، فوری اقدام کنند

 

این مادر خاطرنشان می‌کند: “من از نزدیک شاهد بوده‌ام که برخی از مادران به علائم بیماری در فرزندشان توجه نمی‌کنند و به خاطر اینکه به خیال خود فرزندشان از درس و مشق عقب نماند، او را به مدرسه می‌فرستند که باعث تشدید بیماری در کودک خود و دیگر همکلاسی‌ها می‌شود که رفتاری بسیار ناپسند و نکوهیده است.”

 

لطفاً این بیماری را جدی بگیرید

 

آنفلوآنزا یک بیماری به شدت واگیردار است و معمولا بین یک تا چهار روز طول می‌کشد تا اولین نشانه‌های آن ظاهرشود، و دوران ابتلا به آن نیز حدوداً یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد.

 

آنفلوآنزا به مراتب شدیدتر و گاهی خطرناک‌تر از بیماری سرماخوردگی ظاهر می‌شود، و اگر در درمان آن کوتاهی شود ممکن است به بیماری‌های تنفسی و ذات‌الریه منجر شود و زندگی فرد را به خطر اندازد؛ به همین دلیل باید سریعا مداوا و درمان شود.

 

یکی از متخصصان در این ارتباط می‌گوید: « در فصل پاییز ما مراجعه‌کنندگان زیادی داریم از افراد مسن گرفته تا جوان و کودک که به بیماری سرماخوردگی و همچنین آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند و ازگلو درد، ضعف بدن، سرفه، تب، آبریزش بینی، و سردرد شکایت دارند، و چون این بیماری‌ها ویروسی است و به سادگی از یک فرد به فرد دیگری منتقل می‌شود، مقدار مراجعه‌کنندگان در این فصل زیاد است.»

 

با این روش ساده، مانع شیوع این بیماری شوید

 

وی می‌گوید: «ساده‌ترین راه شیوع این بیماری‌ها از طریق عطسه یا سرفه فرد بیمار است که افراد دیگر را مبتلا می‌کند، در حالی که اگر بیماران هنگام عطسه یا سرفه از دستمال استفاده کنند و یا ماسک به کار ببرند احتمال شیوع این بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند، تماس افراد آلوده با میز، دستگیره و سطوح عمومی موجب می‌شود که ویروس به راحتی منتقل شود و مستقیماً وارد بدن شود. این ویروس می‌تواند تا هشت ساعت روی سطوح دوام بیاورد به همین دلیل شستن مداوم دست‌ها بسیار مهم و ضروری است.”

 

این درمانگر اضافه می‌کند: “تنفس در هوای تمیز و سالم و دوری از دود سیگار و هوای آلوده و فضاهای پر ازدحام از دیگر راه‌‌های پیشگیری از این بیماری‌های ویروسی است. مصرف مایعات به ویژه شیرگرم نیز در بهبود این بیماری‌ها تاثیر فراوان دارد.”

 

شستشو و ضدعفونی کردن، راه مقابله با آنفلوآنزا است

 

کارشناسان بهداشت توصیه می‌کنند برای شست‌وشوی صحیح دست‌ها ابتدا باید آنها را با آب خیس کرد و پس از استفاه از صابون و یا مایع‌های دستشویی به مدت ۲۰ ثانیه دست‌ها به شدت به هم مالیده شود تا اطمینان حاصل شود زیر ناخن‌ها، بین انگشتان، مچ‌ها و سطح پوست کاملاً تمیز و عاری از هرگونه میکروب شده است. دستگیره، شیرآب، ظرف مایع دستشویی، قالب صابون و… درسرویس‌های بهداشتی به ویژه سرویس‌های عمومی مهم‌ترین مکان برای اشاعه بیمار‌ی‌های ویروسی و میکروبی هستند و در صورت استفاده باید نهایت دقت به عمل آید که احتمال انتقال بیماری به حداقل و حتی به صفر کاهش پیدا کند، از جمله اقداماتی که می‌توان انجام داد گرفتن دستگیره و شیرآب با دستمال کاغذی، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، بازکردن در با پا یا دستمال و رعایت سایر مواد بهداشتی است. مصرف کافی ویتامینc که معمولا در لیموترش فراوان است می‌تواند ابتلا به بیماری‌های عفونی را کاهش دهد.

 

حتماً به این نکات توجه کنید

 

انتقال ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق فرد آلوده صورت می‌گیرد، این فرد آلوده ممکن است در منزل یا محل‌کار باشد بنابراین باید از تماس با این فرد یا ابزارهایی که از سوی این فرد مورد استفاده قرار گرفته‌اند جدا پرهیز شود.

 

یکی دیگر از دانشجویان پزشکی دراین‌باره می‌گوید: “افرادی که به ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند بهتر است که در خانه بمانند تا از شیوع و سرایت بیماری به دیگران جلوگیری کنند. اگر کسانی از افراد خانواده هستند که با این فرد بیمار در تماس هستند، می‌توانند برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری از ماسک استفاده کنند و تماس کمتری داشته باشند و دست‌های خود را مدام مورد شست‌وشو و ضدعفونی قراردهند، ضدعفونی کردن تمام سطوح، وسایل، ظروف، ابزارها و…. نیز بسیار تاثیرگذار است و از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند.”

 

به گفته این دانشجوی رشته پزشکی، تغذیه سالم، خواب کافی، استفاده از میوه‌های سالم و متنوع، سبزیجات، حبوبات در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است همان‌طور که استفاده از غذاهای چرب، شور، بسیار شیرین، فست‌فودها و…. موجب اختلال درعملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

با راه‌های پیشگیری را آشنا شویم

 

بنابراین برای تقویت بدن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی، میکروبی و عفونی باید این موارد را رعایت کرد از سوی دیگر، ورزش کردن، پیاده‌روی همیشگی و مداوم، استفاده از هوای سالم ومطبوع و پرهیز از فضاهای دودآلود و آلوده از دیگر عواملی است که به افراد کمک‌ می‌کند در مقابله با بیمارهای ویروسی از خود مقاومت بیشتری نشان دهند. هرچند که به طور صددرصد ثابت نشده که روش‌های زندگی سالم بتواند جلوی بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا را بگیرد، اما یک زندگی سالم باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن در بهترین حالت خود قرار بگیرد و از ابتلا به بیماری‌های گوناگون جلوگیری شود.

 

آنفلوآنزا با واکسیناسیون قابل پیشگیری است لیکن پزشکان اخیراً به این نتیجه رسیده‌اند که تنوع ویروس‌ها و درجه مقاومت آنها به حدی است که باید هرسال واکسن‌های جدیدی مطابق با نوع ویروس ساخته‌ شود تا با ویروس مقابله شود، معمولا این واکسن‌ها برای کودکان و افراد مسن که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف‌تر است توصیه می‌شود، اما بهترین راه برای جلوگیری از ابتلاء به آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های ویروسی‌ پیشگیری و به کارگیری روش‌های ساده‌ای است که هرکسی می‌تواند آنها را انجام دهد و پزشک خود باشد.

ارسال دیدگاه