تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ - ۲:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مهار شدن تنها ۹ درصد آب‌های سطحی در مازندران/منابع تخصیصی به حوزه آب کافی نیست

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت: آب‌های سطحی مازندران بسیار زیاد است و براساس گفته کارشناسان تنها ۹ درصد آب‌های سطحی را مهار می‌کنیم درحالی‌که می‌توانیم تا ۴۰ درصد را مهار کرده و از آن استفاده کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، عبدالله رضیان پنجشنبه‌شب در نشست ساماندهی آب‌بندان‌ها و منابع تأمین‌کننده آب این شهرستان، با تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، اظهار کرد: در حوزه آب با چالش‌ها و نارسایی‌های جدی مواجه هستیم همچنین منابع تخصیصی حوزه آب به میزان کافی نیست تا مشکلات موجود را حل کرد.

 

وی افزود: نگاه ما رفع سریع مشکلات جدی در این حوزه است.

 

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وظیفه نمایندگان جا انداختن اهمیت آی‌بندان‌ها در سطح ملی است، تصریح کرد: ۳۵۰ میلیون مترمکعب حجم سدهای استان است و به همین میزان حجم آب‌بندان‌های مازندران است.

 

این مسؤول ادامه داد: باید این موضوع برای مسؤولان ملی روشن شود تا توجه بیشتری به آب‌بندان‌ها، لایروبی آب‌بندان‌ها و افزایش ظرفیت برای رفع مشکل کشاورزی شود.

 

رضیان با اشاره به اینکه برای احداث سد زمان و هزینه بالایی نیاز است، اظهار کرد: با هزینه پایین‌تری می‌توان آب‌بندان‌ها را ساماندهی و لایروبی کرد و ارتفاع تاج را برای افزایش حجم آبدهی، افزایش داد.

 

وی افزود: ما برای تأمین اعتبارات این حوزه کمک می‌کنیم.

 

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه یک‌سوم آب بخش کشاورزی شهرستان سیمرغ توسط آب‌بندان‌ها تأمین می‌شود، تأکید کرد: باید به این بخش توجه جدی شود چراکه با توجه به شرایط سال‌های اخیر و کمرنگ شدن بحث مرکبات، نگاه‌ها به سمت کشت شالی رفته که کشت شالی نیازمند آب بیشتری هم است.

 

این مسؤول ادامه داد: آب‌های سطحی مازندران بسیار زیاد است و براساس گفته کارشناسان تنها ۹ درصد آب‌های سطحی را مهار می‌کنیم درحالی‌که می‌توانیم تا ۴۰ درصد را مهار کرده و از آن استفاده کنیم.

 

رضیان در پایان با اشاره به اینکه با ایجاد سد لاستیکی می‌تواند تا حدودی مشکلات بخش کشاورزی را برطرف کرد، گفت: باید شرایطی ایجاد کنیم که مردم با مشکلی مواجه نباشند.

ارسال دیدگاه