تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۲۳:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عاشورا مهم‌ترین ذخیره استراتژیک شیعه/ واقعه‌ای که توسل به آن رقم‌زننده پیروزی‌ست

حادثه عاشورا با اینکه از نظر مکانی و زمانی محدود بوده و از نظر نظامی نیز ابعاد گسترده‌ای ندارد اما از نظر سیاسی و اجتماعی و حرکت بخشی در طول تاریخ از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی و اجتماعی برای شیعیان است.

به گزارش سیمرغ ما، حادثه عاشورا با اینکه از نظر مکانی(در یک منطقه کوچک جغرافیایی) و زمانی(تنها در روز دهم محرم) محدود بوده و از نظر نظامی نیز ابعاد گسترده‌ای ندارد اما از نظر سیاسی و اجتماعی و حرکت بخشی در طول تاریخ از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی و اجتماعی برای شیعیان و حتی سایر مردم جهان و ادیان دیگر است.

 

استفاده از ظرفیت‌های عظیم این واقعه تا قرن‌ها مورد غفلت شیعیان قرار گرفته و فقط از این حرکت جنبه‌های عزاداری صرف و حرکتی فاقد شور سیاسی و اجتماعی بهره‌برداری می‌شد. هر چند در طول تاریخ شیعه افرادی تلاش کردند تا با تاسی از این واقعه در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی تحرکاتی را به وجود آورند اما متاسفانه به دلیل آماده نبودن شرایط و امکانات ره به جایی نبرده و شکست خوردند.

 

از ظرفیت‌های عظیم سیاسی و اجتماعی عاشورا که می‌تواند در عرصه جامعه مورد استفاده قرار گیرد را می‌توان به نفی ظلم و ستم، مبارزه با جریان باطل و ایستادگی در برابر آن، حضور در صحنه و عقب نکشیدن از جامعه، ایثار و فداکاری و از خود گذشتگی، اجرای دین خدا در جامعه، امربه معروف و نهی از منکر و غیره را می‌توان نام برد.

 

امام حسین(ع) و یارانش با انجام حرکت عاشورا این پیام اساسی را به همه مردم جهان و به خصوص شیعیان و مسلمانان رسانده‌اند که با دست‌های خالی و با اعتماد و توکل به قدرت لایزال الهی می‌توان وقایع عظیمی را رقم زد و موجبات بیداری انسان‌ها را فراهم ساخت تا بتوانند در مقابل ظلم و ستم و حق‌کشی مقابله کنند. هرچند که ممکن است در این مسیر دچار صدمات و مشکلاتی شوند و جان خویش را هم فدا کنند.

 

اباعبدالله با این حرکت نشان داد که مرگ باعزت، صدها برابر بهتر و شریف‌تر از زندگی با ذلت است که ممکن است فرد بدان دچار شود، آن هم با وجود حاکم سفاک و ظالمی چون یزید. اقدامات و کارهای یزید پس از واقعه کربلا همچون واقعه حره و خراب کردن کعبه، درستی نظریات امام حسین(ع) در مورد یزید را برای غافلان و منکران آن حضرت روشن ساخت.

 

تاریخ نشان داده است که تمامی جریاناتی که حرکت عاشورا را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌اند به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کردند.

 

از مهم‌ترین کسانی که توانست از این ذخیره استراتژیک شیعه به درستی بهره‌برداری کند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی(ره) بود. ایشان با تاسی از انقلاب عاشورا و حرکت امام حسین(ع) توانست در مقابل ظلم و ستم و طاغوت زمان خویش بایستد و زمینه را برای اجرای امربه معروف و نهی از منکر که مهم‌ترین شعار امام حسین(ع) در کربلا بود را فراهم آورد.

 

ایشان با کادرسازی و تربیت نیروهای انقلابی و با وجود آمدن شرایط مناسب توانست نه تنها در مقابل استبداد داخلی، که در برابر استکبار غرب و شرق نیز ایستادگی کند و آنها را شکست دهد. امام راحل هم در راه رسیدن به اهداف خود متحمل هزینه‌های بسیار به مانند امام و پیشوای خود شد و در این راه سال‌های زیادی از عمر شریف خود را در تبعید، از دست دادن فرزند و غیره را متحمل شد.

 

یا در نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه نیز به تاسی از واقعه عاشورا توانست موج عظیمی از دوستداران حضرت را در این کشور به وجود آورد که در آینده بسیار نزدیک ان‌شاء‌الله نتایج آن را خواهیم دید.

 

این اتفاق در سایر نقاط دنیا همچون عراق، یمن، سوریه و غیره در حال رخ دادن است که طلیعه پیروزی آنها را یاد آور می‌شود.

 

با این رویکرد می‌توان عاشورا را مهم‌ترین و اصلی‌ترین ذخیره استراتژیک شیعه دانست که متوسل شدن به آن پیروزی را برای همه رقم خواهد زد و این مسیر، مسیر پیروزی و موفقیت است.

ارسال دیدگاه