تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۵:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شايعه پراكنی

جابر اسلامی

به گزارش سیمرغ ما، همان طور كه می دانيم حفظ قداست و حرمت محيط اجتماع اسلامی وظيفه همگان است و در راستای حفظ اين حرمت بايد سيطره باطل را در جامعه محدود و تضعيف كرد و كم كم آن را از بين برد.

 

امروزه يكی از مشكلات بزرگ زندگی روزمره ما، مسئله شايعه پراكنی و توجه به شايعات است كه بسته به نوع آن بعضا آسيب هايی نيز داشته است. آنچه بنده بدان معتقدم اين است كه شايعه، ترويج‏ خبری ساختگی بر پايه بزرگ‏نمايی، رعب‏ آفرينی و يا تحريف استوار است. هدف از پخش چنين خبری، تأثير نهادن بر افكار عمومی جامعه و نوعی دستيابی به اهداف از پيش تعيين شده در قلمرو آن جامعه ی هدف است‏.

 

قرآن كريم در آيات متعدد به اين موضوع اشاره دارد كه از جمله آن می توان به آيه ۶ سوره مباركه حجرات اشاره كرد كه می فرمايد: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَي مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ

ای كسانی كه ايمان آورده‏ ايد! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بياورد، درباره آن تحقيق كنيد، مبادا به گروهی از روی نادانی آسيب برسانيد و از كرده خود پشيمان شويد!

 

همچنين در بخشی از مكتوب عارفانه خمينی كبيرقدس سره به پسرش حاج سيد احمد خمينی قدس سره كه به نام نقطه عطف انتشار يافته است می خوانيم:

پسرم! گاهی می بينم از تهمت های ناروا و شايعه پراكنی های دروغين اظهار ناراحتی و نگرانی می كنی. اولا بايد بگويم تا زنده هستی و حركت می كنی و تو را منشا تاثيری بدانند، انتقاد و تهمت و شايعه سازی عليه تو، اجتناب ناپذير است. عقده ها زياد و توقعات، روزافزون و حسادت ها، فراوان است.

 

و چه زيبا فرمود مولا اميرالمؤمنين عليه السلام:

 

آن كس كه زياد سخن می گويد زياد اشتباه می كند و آن كس كه زياد اشتباه كند حيايش كم می شود و كسی كه حياتش كم شود، پارسائيش نقصان می پذيرد و كسی كه پارسائيش نقصان پذيرد، قلبش می ميرد و كسی كه قلبش بميرد، داخل دوزخ می شود و آن كس كه به عيب های مردم چشم بدوزد و آن را شماره كند ولی همانها را خود دارا باشد، احمق واقعی است. نهج البلاغه، حكمت ۳۴۴۹

 

اميدواريم مردم شهر و روستاهای اين خطه تا ابد از خصلت‌های زشت و ناپسند افراد كج‌فهم در امان باشند.

 

خواجه عبدالله انصاري:

 

جز، راست نبايد گفت

 

هر راست نشايد گفت

 

جابر اسلامی فعال رسانه ای

ارسال دیدگاه