تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۱۸ - ۱۹:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشت یادمان سیمرغ در فهرست مسابقه ویکی‌پدیا

هشت یادمان تاریخی شهرستان سیمرغ در فهرست مسابقه جهانی ویکی دوستدار یادمان‌های ۲۰۱۷ ویکی‌پدیا قرار گرفت.

به گزارش سیمرغ ما، مسابقهٔ جهانی ویکی دوستدار یادمان‌ها برای سومین سال یادمان‌های تاریخی ایران را در فهرست خود قرارداد که از میان این یادمان‌های تاریخی هشت یادمان مربوط به شهرستان سیمرغ است.

 

ویکی دوستدار یادمان‌ها یک مسابقهٔ عکاسی با موضوع یادمان‌های ثبت‌شدهٔ ملی است.

 

اولین دورهٔ این مسابقه در سال ۲۰۱۰ در کشور هلند برگزار شد و به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ مسابقه به بسیاری از کشورهای اروپایی گسترش یافت.

 

از سال ۲۰۱۲ این مسابقه در سطح جهانی برگزار می‌شود.

 

هدف از این مسابقه گردهم آوردن عموم خواننده‌ها، کاربران ویکی‌پدیا، عکاسان و فرهنگ دوستان برای گرفتن عکس از یادمان‌های فرهنگی و بارگذاری آن در ویکی‌پدیا برای استفاده در ویکی‌پدیا و بالا بردن دانش و آگاهی همگان است.

 

این مسابقه در بازهٔ زمانی ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد و اسامی بیش از ۶۰۰ یادمان تاریخی استان در این لیست قرار دارد.

 

تپه اکوک در ۵ کیلومتری شمال غرب منطقه سوخت آبندان شهر کیاکلا، تپه گمبه سره در ۳ کیلومتری شرق روستای کارتیج‌کلا، تپه آغوزدین در دو کیلومتری جنوب غرب روستای جمال‌کلا، تپه دین در روستای دینه‌سر، تپه دینه‌سر رکن‌کلا در روستای رکن‌کلا، سقانفار سمناکلا در روستای سمناکلا، سقانفار پهناجی در روستای پهناجی و مدرسه مری در روستای مری هشت یادمان تاریخی شهرستان سیمرغ هستند که قدمت آنان به هزاره یک ق‌م، پیش از تاریخ اسلامی، تاریخی ـ اسلامی، قاجاریه و پهلوی اول می‌رسد.

ارسال دیدگاه