تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۰:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شهرداری کیاکلا در اولین گام، گل کاشت

شهرداری و شورای اسلامی شهر کیاکلا در اولین اقدام کاری خود گل کاشتند و رنگ و روحی دوباره به پارک شهر کیاکلا بخشیدند.

به گزارش سیمرغ ما، بسیاری از ما در شهرها زندگی می‌کنیم، ولی هنگامی‌که باکمی دقت به اطراف خود نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم شهرها تبدیل به موزه‌هایی شده‌اند که نازیبایی‌ها را به نمایش گذاشته‌اند.

 

یکی از مکان‌های که می‌تواند این نازیبایی‌های شهر را از بین ببرد فضای سبز و پارک‌ها هستند.

 

فضای سبز در معنا، آن بخش از فضای سبز که در محدوده شهر طراحی و بناشده، فضای سبز شهری نامیده می‌شود، یا بخشی از سیمای شهر که از انواع گیاهان تشکیل‌شده است.

 

پارک هم در فرهنگ فارسی عمید «تفرجگاهی باغ مانند با محوطهٔ وسیع و پردرخت.» معنی شده است.

 

ضرورت و اهمیت وجود فضای سبز

 

امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضای سبز مؤثر در اشکال گوناگون آن دیگر قابل‌تصور نیست.

 

فضای سبز به‌عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره شهرها در متابولیسم آن‌ها نقش اساسی دارند که کمبود آن‌ها می‌تواند اختلالات جدی در حیات شهرها به وجود آورد.

 

فضای سبز و پارک بخشی از چهره مطلوب شهر را می‌سازد و یکی از نیازهای ضروری و پدیده‌های مطلوب زندگی شهرنشینی محسوب می‌شود.

 

کیفیت و کمیت فضای سبز و پارک در بهبود شرایط محیط‌زیست نقش مؤثری دارد.

 

مهم‌ترین اثرات فضای سبز در شهرها تعدیل دما، افزایش رطوبت نسبی، تلطیف هوا و جذب گردوغبار است.

 

پارک شهر کیاکلا قدمت بالایی دارد که وجود درخت‌های بلند و کهن‌سال در پارک یکی از دلایل این موضوع است.

 

این پارک تنها پارک شهر کیاکلا است که چندین سال مورد بی‌مهری قرارگرفته بود.

 

این پارک که می‌توانست به‌عنوان قلب تپنده شهر مورداستفاده خانواده‌های کیاکلایی قرار گیرد تا لحظاتی را در کنار هم به خوشی سپری کنند اما به خاطر بی‌توجهی مسئولین شهری و اهمیت کم به این قلب تپنده شهر مورد کم‌لطفی قرار گرفت و خانواده‌ها از این پارک فراری بودند.

 

عملاً شب‌ها کسی در این پارک حاضر نمی‌شد و همه‌کسانی که به پارک مراجعه می‌کردند تا از لوازم بازی آن استفاده کنند سعی می‌کردند تا قبل از غروب آفتاب به کار و بازی فرزندان خود خاتمه دهند تا بعد از غروب آفتاب و تاریکی هوا در پارک حضور نداشته باشند.

 

متأسفانه درگذشته فضای پارک کیاکلا به دلیل عدم توجه به روشنایی و زیبایی پارک رغبت چندانی در مردم برای حضور در این فضا ایجاد نمی‌کرد البته اقداماتی درزمینهٔ افزایش سرانه فضای سبز شهری از سه متر به ۹ متر برای هر شهروند ایجادشده که انقلابی در فضای سبز شهری که از آن به‌عنوان ریه‌های تنفسی شهر یاد می‌شود انجام‌شده اما توجه کمی به بهسازی و زیباسازی پارک شهر کیاکلا شده است.

 

با اقدام سپاه شهرستان سیمرغ در طی چند سال گذشته و تابستان‌ها با شروع جشنواره پارک پاک جانی دوباره به پارک شهر کیاکلا بخشیده شد و که استقبال بی‌نظیر مردم را در شب‌های تابستان در پی داشت.

 

جشنواره پارک که طی چند سال اخیر موردتوجه و اقبال مردم قرارگرفته بود و به‌نوعی جاافتاده بود اما در تابستان جاری این طرح اجرایی نشد و پارک شهر به سمت حال و هوای قدیمی خود پیش می‌رفت.

 

با شروع به کار شورا شهر دوره پنجم و شهرداری کیاکلا از ابتدای شهریور اقدامات بسیار خوبی در رابطه با پارک شهر کیاکلا انجام شد که اقبال و رضایت مردم را هم در پی داشته است به‌گونه‌ای که حتی برخی از اهالی کیاکلا به‌صورت خودجوش مبالغی برای ایجاد وضعیت بهتر در پارک به شهرداری کمک کرده‌اند.

 

می‌توان گفت شهرداری و شورای اسلامی شهر کیاکلا در اولین اقدام جدی خود گل کاشته و رنگ و روحی دوباره به پارک کیاکلا بخشیدند.

 

در تلاشیم پارکی درشان مردم شریف کیاکلا تحویل دهیم

 

سیدحامد بیکائی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: به مناسبت ایام پیش رو زیباسازی پارک شهر انجام‌شده است.

 

وی افزود: رنگ‌آمیزی جداول، ساماندهی روشنایی، ساماندهی ست‌های ورزشی، آبیاری و هرس فضای سبز و پاک‌سازی کل پارک طی این مدت شروع‌شده تا پارک شهر کیاکلا دوباره احیا شود.

 

سرپرست شهرداری کیاکلا با اشاره به اینکه نشست‌هایی با مدیریت امور توزیع برق شهرستان انجام‌شده و ساماندهی کامل روشنایی پارک شهر انجام می‌شود، تصریح کرد: در تلاشیم تا پارکی درشان و منزلت مردم کیاکلا آماده کرده و تحویل مردم شریف کیاکلا دهیم.

 

ضرورت توجه ویژه به فضای سبز شهری

 

فضاهای سبز عمومی فضاهای سبزی هستند که بازدهی اجتماعی دارند و عموم مردم از آن‌ها درگذران اوقـات فراغـت و تفریح و مصاحبت با دوستان استفاده کرده و این فضا در شهرها باعث از بین رفتن آلودگی و ایجاد محیطی مناسب‌تر برای شهروندان می‌شود که شهروندان به‌منظور دسترسی به هوای سالم، گذران اوقات فراغت، کسب نشاط و دوری از آلودگی‌ها و تنگی محیط مسکونی، پیاده‌روی، رفع خستگی، و گریز از یکنواختی زندگی به پارک‌های شهری روی می‌آورند حال با توجه به این مسائل ضروری است باوجود اقدامات انجام‌شده، اقدامات مؤثرتری درزمینهٔ بهسازی این فضاها از سوی مسئولان شهری کیاکلا انجام شود.

 

ازآنجاکه پارک شهر حکم کارت ملی آن شهر را دارد؛ سزاست در حفظ و نگهداریان تلاش بسیار کارشناسانه‌ای صورت گیرد، باید توجه داشت که ساخت و نگهداریان نیز از بخش‌های بسیار پرهزینه برای شهرداری است.

ارسال دیدگاه