تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ - ۱۹:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بانوان با حجاب برتر مصونیت بیشتری دارند/ حجاب؛ تجلی حیا و عفت

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه نوع پوشش نباید ملاک بی‌عفتی باشد، گفت: باید در تصورات و تفکرات خودمان کمی محتاطانه برخورد کنیم که دچار انحراف و یا شعار زدگی نشویم.

به گزارش سیمرغ ما، صبح امروز اجتماع دانش‌آموزی «نهضت ما زنده ایم» در دبیرستان دخترانه مرحوم رنجبر شهرستان سیمرغ برگزار شد.

 

حجت الاسلام نصرالله‌زاده در این مراسم با بیان اینکه عفاف‌ و حجاب اصطلاحي اخلاقي و در شمار مهمترین فضائل انسانی قرار دارند، اظهار کرد: عالمان اخلاق، عفاف را در شمار مهمترين فضائل اخلاقی جای داده و فيلسوفان نیز در حكمت عملی به آن پرداختند.

 

وی افزود: ملاصدرا در کتاب اسفار اربعه عفاف را چنين تعريف مي کند "منشی است که منشأ صدور کارهاي معتدل مي‌شود، نه پرده‌دری می‌كند و نه گرفتار خمودی می‌شود."

 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: حجاب‌ و عفاف از نظر وجود و تحقق بيرونی، الزاماً دو امر پيوسته نيستند، به اين معنا که اگر کسی باحجاب است، بتوان باور قطعی پيدا کرد که فرد محجوب بويژه در حجاب پوششی، دارای فضيلت عفاف باشد. و يا از نبود حجاب بتوان نبود عفاف را به طور قطع نتيجه گرفت. زيرا داشتن "حجاب ظاهر" بدون "عفاف باطن" نه تنها ممکن و شدني است كه نمونه‌هاي فراواني هم دارد.

 

وی تصریح کردند: در جوامع ديني که حجاب نوعي ارزش و هنجار اجتماعي شمرده مي‌شود و حتي افرادي که معتقد به ارزش‌های دینی واسلامی نیستند، به نوعي به حجاب اجباري تن مي‌دهند تا از فشار اجتماعي بکاهند.

 

حجت الاسلام نصرالله‌زاده اذعان کرد: این امر زمینه‌ساز نوعی غلط انگاری در جامعه می‌شود که ممکن است آسیب‌زا باشد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نوع پوشش نباید ملاک بی‌عفتی باشد، متذکر شد: باید در تصورات و تفکرات خودمان کمی محتاطانه برخورد کنیم که دچار انحراف و یا شعار زدگی نشویم.

 

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: برخی افراد داراي شرافت طبع، پاکدامني، خويشتن‌داري و وفاداري به خانواده هستند ولی به دليل سنت‌های اجتماعي و یا خانوادگي حجاب پوششي و ظاهري ندارند، اما بر اساس سرشت انساني و به حكم عقل از نوعي عفاف و شرافت روحي برخوردارند و هرگز تن به ذلت و آلودگي نمي‌دهند.

 

منبع: روابط عمومی آموزش و پرورش کیاکلا

ارسال دیدگاه