تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۴ - ۲۱:۰۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حفظ اشتغال و تولید از اولویت‌های اصلی اقتصادی در شهرستان است/ پرداخت ۷۳ میلیارد ریال تسهیلات بسته رونق تولید در سیمرغ

فرماندار سیمرغ گفت: حفظ اشتغال و تولید برای واحدهای تولیدی اولویت‌های اصلی اقتصادی ما در شهرستان سیمرغ است و دولت نیز باوجود محدودیت‌های مالی، پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نیمه فعال را از سال پیش به‌صورت جدی در دستور کار قرارداد و به‌خوبی هم در این زمینه عمل کرد که نتیجه آن کاهش بیکاری در کشور و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی بیشتر بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد در حاشیه بازدید از واحد تولیدی قارچ در این شهرستان، اظهار کرد: این واحد تولیدی در حالی چهار سال پیش ۱۳ میلیارد ریال تسهیلات دولتی دریافت کرد که آب موردنیاز را برای فعالیت در این زمینه در اختیار نداشت.

 

وی افزود: اگر نظارت بر سرمایه‌گذاری جامع می‌بود و زیرساخت‌های موردنیاز موردتوجه قرار می‌گرفت، امروز این واحد تولیدی با مشکل مواجه نبود و در آستانه تعطیلی قرار نمی‌گرفت.

 

فرماندار سیمرغ که برای بررسی مشکلات این واحد تولیدی و رفع آن‌ها از آن بازدید کرد، تصریح کرد: مجموعه دستگاه‌های نظارتی باید نظارت دقیق بر اجرای مناسب تعهدات واحدهای بهره‌مند از تسهیلات دولتی داشته باشند و کلیه محدودیت و موانع تولید را رفع کنند.

 

وی ادامه داد: این واحد تولیدی می‌تواند نمونه‌ای از بی‌توجهی به نبود بسترهای لازم باشد که سبب می‌شود تا بیت‌المال هدررفته و سرمایه‌گذار دچار ضرر و زیان شود و می‌تواند تعطیلی کارگاه، بیکاری کارگران و سایر تبعات اجتماعی را هم در پی داشته باشد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اهمیت مدیریت دقیق در جهت کاهش هزینه‌های تولید و بهره‌مندی از نیروهای متخصص در واحدهای تولیدی، اظهار کرد: ضعف مدیریت در تولید و عدم نظارت دقیق دستگاه‌های متولی منجر به این شد که این واحد تولیدی علی‌رغم بهره‌مندی از ۱۳ میلیارد ریال تسهیلات دولتی در سال ۹۲، مدت ۲ سال است که به‌صورت نیمه تعطیل درآمده است.

 

وی افزود: حفظ اشتغال و تولید برای واحدهای تولیدی اولویت‌های اصلی اقتصادی ما در شهرستان سیمرغ است و دولت نیز باوجود محدودیت‌های مالی، پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی نیمه فعال را از سال پیش به‌صورت جدی در دستور کار قرارداد و به‌خوبی هم در این زمینه عمل کرد که نتیجه آن کاهش بیکاری در کشور و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی بیشتر بوده است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: تنها در شهرستان سیمرغ سال گذشته ۷۳ میلیارد ریال از محل بسته رونق تولید به واحدهای تولیدی تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخته‌شده است.

 

فرماندار سیمرغ با اعلام این‌که مشکل این واحد تولیدی هم در قالب بسته رونق تولید پیگیری می‌شود، تأکید کرد: به‌طورقطع ما در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید موضوع را مطرح می‌کنیم و در بحث تسهیلات حمایتی رونق تولید این واحد تولیدی را حمایت خواهیم کرد اما با نظارت دقیق و مستقیم اعضای کارگروه و در همین راستا ایجاد اشتغال پایدار و تولید مناسب و مؤثر مورد انتظار ماست.

 

وی با اشاره به کمیت و کیفیت بالای محصولات کشاورزی این شهرستان ازجمله کیوی، مرکبات، توت‌فرنگی و ذرت، تصریح کرد: تمامی بسترهای لازم جهت احداث کارخانه‌های صنایع تبدیلی در این شهرستان مهیاست و سرمایه‌گذاران باید از این مزیت نسبی برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

 

این مسئول در پایان گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان جهت ارائه خدمات مشاوره‌ای به واحدهای تولیدی حوزه کشاورزی تمام‌قد پای‌کارند و مدیران واحدها ضمن ایجاد تعامل دوسویه باید از تجربیات و نظرات کارشناسانه آن‌ها جهت افزایش تولید بهره ببرند.

 

در ابتدای این بازدید هم مدیرعامل واحد تولیدی قارچ ضمن گلایه از پروسه طولانی پرداخت وام اولیه، بروکراسی پیچیده و بازدیدهای مکرر، اظهار کرد: متأسفانه گرانی و تورم ناگهانی سال ۹۱ خسارت ۶ میلیارد ریالی را برای ما به دنبال داشت و کماکان دست‌به‌گریبان کمبود نقدینگی هستیم.

 

وی افزود: باوجود مهیا بودن امکانات و تقاضای روزانه به مقدار سه تن قارچ، ولی این واحد به لحاظ کمبود نقدینگی کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم تولید روزانه دارد و در جهت جبران این مشکل در سایت بهین‌یاب جهت بهره‌مندی از تسهیلات حمایتی رونق تولید اقدام به ثبت‌نام کردیم و با تحقق این تسهیلات به حالت فعال درخواهیم آمد.

ارسال دیدگاه