تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۰:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مسئله ازدواج مورد توجه همه ادیان/سن ازدواج از مسائل مهم ازدواج است/درس‌هایی که از ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) باید گرفت

نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به‌عنوان روز ازدواج نام‌گذاری شده است و روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی داده‌اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.

به گزارش سیمرغ ما، نخستین روز از آخرین ماه قمری، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به‌عنوان روز ازدواج نام‌گذاری شده است و روزی مبارک برای همه نوگامانی است که دل به زندگی فاطمی داده‌اند تا شادی خود را با خاطره همیشه روشن آن روز مبارک، پیوند زنند.

 

ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) به‌فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم (ص) بر آن مباهات می‌کردند.

 

در این پیوند پر میمنت، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته‌شده بودند.

 

مهریه حضرت زهرا (س) الگویی برای پیوندهای امروزی

 

پیامبر گرامی اسلام (ص) ازدواج دخترش را به ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند.

 

مهریه ۵۰۰ درهمی برای فاطمه علیه‌السلام مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت.

 

در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه‌های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته‌شده است.

 

در روایتی می‌خوانیم که حضرت زهرا علیه‌السلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه‌اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد، این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه علیه‌السلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

 

اسلام درباره مسئله ازدواج تعقیب‌کننده مقاصدی وحیانی است، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین امر ازنظر اسلام تشکیل خانواده است و به‌یقین مهم‌ترین بحث دنیای امروز نیز چالش‌های پیش رو در این زمینه است.

 

ازآنجاکه موانع بسیاری در مسیر ازدواج‌های امروزی قرار دارد شاید بتوان گفت تشکیل مرکزیتی قدرتمند چون خانواده امری است بس مشکل دلیل اصلی بروز چنین مشکلاتی در امر ازدواج در کنار موانع فرهنگی، تحقیقات ضعیف و مطالعات ناقص، عدم شناخت مسائل مربوط به این امربر مبنای قرآن و زندگانی اهل‌بیت (ع) است.

 

قطعاً و یقیناً استفاده از مفاهیم تعالی‌بخش قرآنی و الگو گیری از زندگانی ائمه (ع) بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه را سامان می‌بخشد.

 

اسلام درباره ازدواج و انتخاب همسر آن‌قدر قانون و مطلب و تأکید دارد که انسان در شگفتی فرو می‌رود، علامه جعفری می‌فرمود: «برتراند راسل، فیلسوف مشهور اروپایی، به من نوشت: چرا اسلام این‌قدر به ازدواج بهاداده و برای آن قانون وضع کرده است؟ در جواب نوشتم: مسئله انسان است. با ازدواج می‌خواهد انسان به وجود آید»

 

می‌توان ازدواج را مایه رشد و کمال یافتن انسان دانست. درواقع خداوند انسان را به‌گونه‌ای آفریده که بدون جنس مخالف ناقص است و با جنس مخالف کامل می‌شود.

 

مرد به زن نیازمند است و زن به مرد. هرکدام از دو جنس ازنظر روحی و جسمی به هم وابسته‌اند و با قرار گرفتن در کنار هم یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

 

مسئله ازدواج مورد توجه همه ادیان

 

حجت‌الاسلام حبیب‌الله رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: یکی از مسائلی که همه در همه ادیان به آن توجه می‌شود مسئله ازدواج است که علاوه بر آن تأکید بر آسان بودن ازدواج هم داشتند.

 

وی افزود: قوانین ازدواج را خداوند تعیین کرده است و بشر آزادانه نمی‌تواند قوانین ازدواج را خودش تعیین کند.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه باید موانع ازدواج از بین رود، تصریح کرد: یکی از مسائلی که پروردگار عالم برای همه انبیا ترسیم فرمود قوانین وضع‌شده است که ازدواج را مسئله مهم و خیلی آسان برای بشر ترسیم فرمودند.

 

وی ادامه داد: ازدواج را برای مسلمانان امر آسانی معرفی کردند که به‌آسانی و با کمترین هزینه، فرصت زمانی و امکانات محقق شود که در این مورد مثال‌های فراوانی در اسلام داریم.

 

رمضانی بابیان اینکه آسان بودن ازدواج در زندگی انبیا و ائمه معصوم (ع) دیده می‌شود، اظهار کرد: امیرالمؤمنین (ع) در سنین جوانی با حضرت فاطمه (س) ازدواج کردند که این موضوع بیان‌کننده فرصت زمانی است برای جوانان است که نباید از دست رود.

 

وی افزود: در صورت از دست رفتن این فرصت در سنین بالاتر آثار خاص خودش را نشان می‌دهد.

 

‌وظیفه والدین سهل و آسان برگزار کردن ازدواج فرزندانشان است

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه با کمترین امکانات و کوتاه‌ترین زمان باید فرصت ازدواج محقق شود، تصریح کرد: در خطبه‌های عقد هم با کلمات بسیار کم حلیت به وجود می‌آید که نشان می‌دهد اسلام عزیز دنبال این نبود فرصتی را برای خواندن خطبه عقد قرار دهد.

 

وی ادامه داد: خطبه عقد چند کلمه است و این کلمات هم چنان گویا و صریح است که فرصت زمانی و امکانات اقل مالی را برای ازدواج آسان به مسلمانان تعلیم دادند که متأسفانه امروزه به‌قدری تغییرات در امر ازدواج به وجود آمد که می‌بینیم خانواده‌ها و والدین برای ازدواج فرزندانشان نگرانی مالی و استرس دارند که چه بکنند.

 

رمضانی با تأکید بر اینکه برگزاری تشریفاتی مراسم ازدواج در فرهنگ‌های دیگر و متون دین مبین اسلام نیست، اظهار کرد: وظیفه والدین سهل و آسان برگزار کردن ازدواج فرزندانشان است.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌هایی که امروزه در برخی خانواده‌ها ایجادشده برخورد تجملی با ازدواج است که نشان می‌دهد ازدواج به‌عنوان یک وظیفه و ضرورت نیست بلکه در ازدواج بعضاً مسئله‌ای به‌عنوان غریزه و تجمل ریشه گرفته است.

 

نباید ازدواج را پله‌ای برای رسیدن به سرمایه قرار دهیم

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه بعضاً برخی افراد ازدواج را به‌عنوان دست یافتن به سرمایه و ثروت می‌بینند که این خطا و اشتباه است، تصریح کرد: نباید ازدواج را پله‌ای برای رسیدن به سرمایه قرار دهیم.

 

وی ادامه داد: ریشه گرفتن سرمایه و امکانات مالی در امر ازدواج اشتباه است و باید به اهمیت و قداست خود ازدواج پرداخته شود.

 

رمضانی بابیان اینکه نیت رسیدن در اموال دنیایی و ثروت‌های دنیایی در امر ازدواج بعد از مدتی منجر به فاصله و جدایی می‌شود، اظهار کرد: دامادی که سرمایه دارد ولو اینکه می‌تواند زندگی خود را اداره کند ولی دارای ثروت نیست، در روایات متعدد داریم خداوند زوجین را به‌مرورزمان بی‌نیاز و نیازهایشان را رفع می‌کند.

 

وی افزود: همان‌گونه که همه انسان‌هایی که ازدواج کردند و چیزی نداشتند به همه‌چیز رسیدن اگر ازدواج نمی‌کردند به این امکانات هم دسترسی پیدا نمی‌کردند.

 

سن مناسب برای ازدواج

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه سن مناسب برای ازدواج سؤالی است که شاید برای برخی افراد پیش آید، تصریح کرد: طبق قوانین الهی در اسلام هر انسانی که به حد تکلیف رسید به‌شرط اینکه بتواند خود را از محرمات کنترل کند می‌تواند ازدواج را به تأخیر اندازد و وقتی دید بعد از سن تکلیف وارد محرمات می‌شود و نمی‌تواند خود را کنترل کند این فرد باید ازدواج کند.

 

وی ادامه داد: سن ازدواجی که در کشورهای مختلف تعیین‌شده ازنظر رشد افراد است و ربطی به مسئله شرعی ندارد.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه هراندازه که سن ازدواج به تأخیر بیافتد بهره‌مندی انسان از لذائذ حلال به تأخیر می‌افتد، اظهار کرد: سن ازدواج یکی از مسائل مهم ازدواج است که باید موردتوجه والدین قرار گیرد.

 

وی افزود: «هم‌کفو» اصطلاحی است که متأسفانه در جامعه درست معنا نشده است، این واژه به این معنا نیست که دختر و پسر یکی بر دیگری سلطه پیدا کند.

 

رمضانی بابیان اینکه «هم‌کفو» به معنای هم‌سطحی در مسائل اعتقادی، انجام واجبات و همکار و هم‌فکر بودن در تربیت فرزندان است، تصریح کرد: مسئله «هم‌کفو» باعث می‌شود ازدواج‌ها به بهانه هم‌کفو نبودن تأخیر داشته باشد.

 

وی ادامه داد: اگر والدین دو زوج ازنظر مالی باهم تفاوت دارند، این تفاوت‌ها نباید مانع از ازدواج شود چراکه این زوج قرار است زندگی دیگری را غیر از زندگی والدینشان شروع کنند و اگر این موارد را در ازدواج دخالت دهیم ازدواج به تأخیر می‌افتد.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه یکی از بهانه‌های عدم ازدواج دختران تمام کردن فلان مقطع تحصیلی است که سبب تأخیر ازدواج می‌شود، اظهار کرد: این تأخیر باعث ایجاد آسیب‌های روانی و جسمی به دختران می‌شود.

 

وی افزود: دخترانی که به تحصیل ادامه می‌دهند باید مراقب باشند در آینده برای آن‌ها موانعی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود با ازدواج خودشان از مقوله ازدواج بهره‌مند نشوند و مجرد بمانند، این آسیب است و نباید جواب خواستگارها را به بهانه تحصیل منفی دهند.

 

رمضانی بابیان اینکه یکی از آثار مهم ازدواج در شرع مقدس اسلام و سایر ادیان الهی باقی گذاشتند نسل سالم برای انسان‌ها است، تصریح کرد: یکی از آثار و فواید ازدواج مسئله بقاع نسل است.

 

وی ادامه داد: بقا نسل یکی از افتخارات بشر از زمان‌های قدیم و امروزه است و انسان‌ها به نسل و ریشه خودشان افتخار می‌کنند.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ با اشاره به اینکه ازدواج یک گرایش باطنی است و خواسته یا ناخواسته به سمت ازدواج گرایش ایجاد می‌شود، اظهار کرد: این گرایش‌ها باطنی و غریزه‌ای است که امروزه در عصر ما قسمت دوم پررنگ‌تر شده است.

 

وی افزود: در هرزمانی و هر فردی این دو مطلب را باهم اشتباه تصور کند و اشتباه متوجه شود بشر رو به انحطاط و نابودی کشیده می‌شود چراکه غریزه هدف نهایی ازدواج نیست.

 

رمضانی بابیان اینکه هر زمان بشر در امر ازدواج غریزه‌ای فکر کند، این ازدواج، ازدواج ناموفقی است چراکه غریزه تداوم ندارد، تصریح کرد: اگر ازدواج ذره‌ای توأم با نیت بقا نسل باشد این ازدواج پایدار است.

 

وی ادامه داد: تأکید اسلام بر بقا نسل سالم است که این کافی نیست و تربیت هم در این مسیر اثر دارد و والدین باید مسئله تربیتی را به عهده بگیرند.

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی سیمرغ در پایان گفت: مسئله تربیت فرزندان در حقیقت بقا نسل است و سبب می‌شود ازدواج پایدار بماند.

 

درس‌هایی که از ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) باید گرفت

 

از ماجرای ازدواج حضرت علی علیه‌السلام و حضرت فاطمه علیهماالسلام نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم که اگر خواهان سعادتیم و پیروی راستین اسلام، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آنکه ساده زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد وگرنه قیدوبندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشئت‌گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته‌وپرداخته ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آن‌ها می‌افتد و هرروز این غل و زنجیر بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می‌گیرد و حیات جامعه را به‌سوی نابودی می‌کشاند و بر فساد و نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی می‌افزاید.

 

به گزارش سیمرغ ما، ازدواج تکامل یافتن و تعالی یافتن است، حال اگر این انتخاب آگاهانه و هوشیارانه صورت گیرد، می‌توان به آن آرامش که قرآن کریم از آن یاد کرده، رسید.

 

ارسال دیدگاه