تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ - ۰:۴۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کارورزان، نگران و امیدوار به آینده/ طرح کارورزی، آمارسازی برای اشتغال یا هموارسازی مسیر اشتغال؟!

دولت اگر به فکر حمایت از تولید و کارفرما است، بهتر است جلوی قاچاق ۱۵ میلیارد دلاری و واردات عمده به کشور را بگیرد.

به گزارش سیمرغ ما، چند ماهی از اجرای طرح کارورزی می گذرد و اکنون این پروژه به مرحله معرفی کارورز به کارفرما قرار رسیده است. این طرح در ابتدای شروع کار، با انتقادات زیادی روبرو شد که ابهامات متعددی را مطرح می‌کرد. صرفنظر از تمام مواردی را که پیرامون این طرح مطرح کرده و می‌کنند، از فرصت استفاده کردیم تا با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران از آخرین وضعیت طرح کارورزی در استان را جویا شدیم تا پاسخ ابهامات مطرح شده را نیز از زبان وی بشنویم.

 

مشوق‌های دولت برای جذب کارورزان

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طرح کارورزی در مرحله کارورز به کارفرما قرار دارد، اظهار کرد: کارفرما در سامانه بسته به شرایطی که در نظر دارد، کارورزان را گزینش کرده و افراد مورد نظر را انتخاب می‌کند.

 

کامران اصغری در ادامه گفت: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان ناظر بر راست آزمایی طرح کارورزی، کارورز را به کارگاه کارفرما برای اشتغال ۴ تا ۶ ماهه معرفی می‌کند، که پس از اتمام این زمان، کارفرما در صورت رضایت اعلام می‌کند که کارورزان مورد نظر خود را به عنوان نیروی کار جذب می‌کند.

 

وی با بیان اینکه دولت برای جذب کارورزان در کارگاه‌های تولیدی مشوق‌هایی در نظر گرفته است، اظهار کرد: اگر کارفرما، کارورز را جذب کند ۲۳ درصد حق بیمه سهم کارفرما تا دو سال توسط دولت پرداخت می‌شود.

 

کارورز بیمه مسئولیت مدنی و حقوق از دولت دریافت می‌کند

 

اصغری، مزیت طرح کارورزی را اشتغال جوانان جویای کار دانست و خاطر نشان کرد: کارورز ۶ ماه وارد بازار کار شده و ماهی ۳۰۰ هزار تومان حقوق با بیمه مسئولیت از دولت دریافت می کند و اگر بتواند رضایت کارفرما را جلب کند می‌تواند به عنوان نیروی ثابت مشغول به کار شود.

 

وی طرح کاروزی را مورد انتفاع کارورز و کارفرما ارزیابی کرد و تصریح کرد: دولت با برقراری ارتباط بین کارفرما و کارورز زمینه ورود فارغ التحصیلان به بازار کار را مهیا کرد.

 

ثبت نام ۱۰ هزار جویای کار مازندرانی در سامانه کارورزی

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تعداد ثبت نام کنندگان مازندرانی جویای کار در سامانه کارورزی را ۱۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: سهمیه ابلاغی به مازندران ۵ هزار و ۲۶۵ نفر بوده است که در این راستا ۲۵۰ کارفرما نیز ثبت نام کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه مرحله اجرایی طرح کارورزی در واحدهای تولیدی مازندران از ۲۱ مرداد ماه آغاز شد، اظهار کرد: اشتغال افراد منتخب واحدهای تولیدی استان از شنبه ۲۱ مردادماه شروع شده است.

 

اخراج کارگران به بهانه جذب کارورزان صرفه اقتصادی ندارد

 

اصغری در پاسخ به این پرسش که طرح کارورزی باعث اخراج کارگران ثابت به دلیل استفاده از کارگران کارورز می‌شود، اظهار کرد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اهرم‌های زیادی برای صیانت از نیروی کار در اختیار دارد، هرچند کارفرما کارگر با مهارت را اخراج نخواهد کرد، البته امکان دارد ورود کارورزان متخصص موجب اخراج کارگران بی مهارت و بدون شرایط کاری شود.

 

وی با بیان اینکه کارفرما هیچ وقت کارگر با تجربه و متخصص خود را برای بهره‌گیری از کارورز ۶ ماهه اخراج نمی‌کند، اظهار کرد: کارفرما برای کارگر ثابت خود هزینه کرده یقیناً صرف بهره‌گیری از حق بیمه موجب اخراج کارگران نمی‌شود چون صرفه اقتصادی ندارد.

 

بودجه ۲۵۰ میلیارد تومانی نقد شده طرح کارورزی

 

این مسئول در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برای بیمه کارورزان، اعتباری در نظر گرفته است، اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله اول برای ۱۵۰ هزار نفر کارورز ۲۵۰ میلیارد تومان بودجه، که شامل حقوق کارورزان و حق بیمه مسئولیت مدنی آنها می‌شود در نظر گرفته است، این بودجه پول نقدی است که در اختیار وزارت خانه قرار گرفته و پرداخت خواهد شد.

 

وی افزود: سازمان برنامه و بودجه نیز پذیرفته که پول را در اختیار وزارت خانه قرار دهد و وقتی پول در اختیار این وزارت خانه قرار دارد، چرا نباید پرداخت کند؟

 

سخنان اصغری به عنوان مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی بیان شده که برخی از تشکل‌های کارگری همچنان بر وجود ابهامات در طرح کارورزی تاکید دارند.

 

در ماده ۱۲ طرح کارورزی شمولیت قوانین کار وجود ندارد

 

یکی از کارشناسان تشکل‌های کارگری با بیان اینکه دولت باید اجرای برنامه‌های مهارت آموزی را از محیط کار به محیط تحصیل و آموزش بیاورد، اظهار کرد: در اصل ۲۸ قانون اساسی آمده که دولت موظف است برای همه افراد اشتغال به کار فراهم کند، اما در ماده ۱۲ طرح کارورزی هیچ گونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحدپذیرنده جهت جذب کارورز و شمولیت قوانین کار وجود ندارد.

 

عاطفه فلاح حضور کارورز در واحد پذیرنده را صرفاً در راستای آموزش‌های عملی دانست و اظهار کرد: دولت موظف به تضمین شغل پایدار است، اما این طرح هیچ تضمینی برای شغل پایدار نیست.

 

وی افزود: هدف طرح کارورزی آموزش عملی عنوان شده است که جزو وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست بلکه وظیفه مراکز علمی و دانشگاهی است.

 

این کارشناس تشکل‌های کارگری طرح کارورزی را آمارسازی برای ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری دانست و خاطر نشان کرد: طرح کارورزی زمینه تضمین نیروی کار ارزان و افزایش سود کارفرمایان است.

 

فلاح با طرح این پرسش که چرا دولت به جای مشوق‌های طرح کارورزی، بودجه در نظر گرفته شده را صرف تولید نمی‌کند، اظهار کرد: دولت اگر به فکر حمایت از تولید و کارفرما است، بهتر است جلوی قاچاق ۱۵ میلیارد دلاری و واردات عمده به کشور را بگیرد.

 

هر چند باید اقرار داشت که طرح کارورزی فرصت‌های عملی خوبی در اختیار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قرار می‌دهد، اما ابهاماتی دارد که می‌بایست به آن توجه کرد و در چرخه نظارت جدی قرار داد.

ارسال دیدگاه