تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۶ - ۰:۴۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آزادگان الهام گرفته از مکتب انسان‌ساز اسلام هستند/همسران آزادگان کمتر از خود آزادگان مصیبت نکشیدند

آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان‌ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس گرفتن از زندگی انقلابی و حماسه‌ساز حضرت زینب (س) که اسوه صبر و پایداری بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازی را بر صحیفه درخشان ایران اسلامی ثبت کنند.

به گزارش سیمرغ ما، نزدیک به بیست‌وهفت سال پیش یعنی در ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، نخستین گروه آزادگان به میهن اسلامی بازگشتند و ایران را از عطر حضور خود آکنده کردند.

 

آن روز، یادآور خاطره شیرین بازگشت آزادگان به میهن اسلامی است، روزی مبارک که در آن، صابران راست‌قامت جمهوری اسلامی ایران، پس از سال‌ها دوری از وطن به خاک میهن پای گذاشتند و به آغوش خانواده و ملت بازگشتند.

 

عرصه پربرکت دفاع مقدس، صحنه حضور مردان وزنان باایمانی بود که با پیروی از تعالیم عالیه اسلام و زیر نظر رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) توانستند حماسه‌ای به‌یادماندنی و جاودان از خود به یادگار بگذارند.

 

مردانی که معمار کبیر انقلاب در وصف آنان فرمود: «ما را چه رسد که با این قلم‌های شکسته و بیان‌های نارسا در وصف اسرا که سلامت خویش را ازدست‌داده‌اند، مطلبی بنویسیم یا سخنی بگویم. زبان و بیان، عاجز از ترسیم مقام بلندپایه عزیزانی است که برای اعلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده‌اند. در اقدام شریف… اسیرانی که در زندان‌های مخوف دشمن، شجاعانه بر سر دشمنان بشریت فریاد می‌کشند، چگونه می‌توان سخن گفت.»

 

بی‌تردید، دوران سخت زندگی اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراقی، سرانجامی غرورآفرین و عزت بخش را با خود به همراه داشت.

 

صبر و شکیبایی، ایثار، تسلیم‌ناپذیری، تحمل شکنجه‌ها و ناملایمات، داشتن روحیه قوی و شکست‌ناپذیر، ازجمله ویژگی‌های بارز آزادگان ایرانی در دوران اسارت بوده است.

 

در این روز خاص اسرای سرافراز ایرانی از چند نقطه مرزی با تشریفات وارد کشور شدند که نخستین واکنش آنان بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود.

 

بعد از بازگشت آزادگان زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینی و همچنین بیعت با جانشین خلف وی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از نخستین برنامه‌ها و اقدامات مشترک آزادگان سرافراز ایرانی بود که مقام معظم رهبری درباره آزادگان چنین گفته‌اند: «شماها که آمدید، قدرت این ملت ظاهر شد. امروز، دشمن از دست‌اندازی به انقلاب مأیوس است، اما از دشمنی پشیمان نیست. ملت ما باید به هوش باشد. اولین وظیفه ما این است که کشورمان را از همه جهت قدرتمند کنیم. امروزه همه برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی، در خط قدرت بخشیدن به ایران اسلامی است. اسلام هم پشتوانه ماست. شما به‌عنوان عناصر ورزیده، امتحان‌داده، زجرکشیده و آبدیده که از میدان‌های خطر عبور کرده‌اید، جزو درخشنده‌ترین نگین‌های این مجموعه می‌توانید باشید.»

 

نه‌تنها استقامت آزادگان در اردوگاه‌های دژخیمانِ رژیم بعث، بلکه صبر و پایداری خانواده‌های این عزیزان ستودنی است.

 

آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان‌ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس گرفتن از زندگی انقلابی و حماسه‌ساز حضرت زینب (س) که اسوه صبر و پایداری بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازی را بر صحیفه درخشان ایران اسلامی ثبت کنند.

 

بی‌شک سال‌ها محرومیت این سرو قامتان تاریخ باعث شد که آنان امروز بیش از هر فرد دیگری در مسیر سبز موفقیت گام بردارند و الگو، اسوه و افتخار میهن خویش باشند.

 

در طی ۸ سال دفاع مقدس، حدود ۴۵ هزار رزمنده ایرانی به اسارت ارتش متجاوز عراق درآمدند؛ از این تعداد تنها ۴۰ هزار تن درنتیجه تبادل اسرا به میهن بازگشتند. حدود ۵ هزار نفر از اسرای ایرانی نیز یا در اردوگاه‌های رژیم بعث درنتیجه شکنجه‌های ظالمانه مزدوران بعثی به شهادت رسیدند و یا با عدم همکاری رژیم صدام، نامشان در لیست مفقودالاثران جای گرفت.

 

*‌ آسمانی شدن ۱۰۰ آزاده مازندرانی

 

آزاده جعفر مزیدها در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: موسسه فرهنگی پیام آزادگان با توجه به اساس‌نامه خود اقدام به انجام فعالیت‌های فرهنگی کرده و به دنبال فعال‌سازی تشکل‌های آزادگان هستیم.

 

وی افزود: دیدار با آزاده‌ها، خانواده شهدا و متوفی آزاده، برگزاری اردوها، همایش‌ها و همچنین دیدار با مسئولین جامعه ایثارگری در جهت رفع برخی مشکلات آزادگان ازجمله اقدامات این موسسه است.

 

نماینده مؤسسه پیام آزادگان در مازندران با اشاره به اینکه دفتری تحت عنوان موسسه پیام آزادگان استان مازندران در بنیاد شهید دایر شده که با حضور اعضای مشورتی از رامسر تا گلوگاه سعی کرده ارتباط نزدیکی با آزاده‌ها تشکیل دهد، تصریح کرد: از مردادماه سال گذشته تا امروز حدود ۱۲۵ دیدار داشتیم.

 

وی ادامه داد: برگزاری همایش اعضای شورای مشورتی، همایش آزادگان کمپ ۱۰، اردوهای زیارتی و تفریحی، برگزاری ایام فاطمیه، برگزاری محفل انس با قرآن و برگزاری یادواره شهدا و متوفی آزاده از دیگر اقدامات یک‌ساله این موسسه بوده است.

 

مزیدها بابیان اینکه قصد داریم تا پایان سال ۹۶ تعداد هیئت‌های شهرستانی را به ۱۵ هیئت برسانیم، اظهار کرد: یکی از اهداف حضور ما در شهرستان‌ها توجیه و تدوین هیئت آزادگان برای شهرستان‌ها همچنین دیدار با آزادگان این مناطق است.

 

وی افزود: از دو هزار و ۲۳۴ آزاده مازندران حدود ۱۰۰ آزاده ملکوتی و آسمانی شدند.

 

نماینده مؤسسه پیام آزادگان در مازندران با اشاره به اینکه ما مدیون همسران آزاده هستیم، تصریح کرد: با توجه به وضعیت جسمی دوستان آزاده در اسارت و شکنجه‌های دشمن مشکلاتی برای آنان به وجود آورده که هرازگاهی با یادآوری آن صحنه‌ها استرس و عصبانیت بر آن‌ها حاکم می‌شود و این مشکلات را به خانواده‌های آنان منتقل می‌کند.

 

وی ادامه داد: عزیزانی داشتیم که دربند اسارت به‌عناوین‌مختلف و به خاطر شکنجه‌هایی که شدند به شهادت رسیدند.

 

مزیدها بابیان اینکه بعضی از آزاده‌های ما تودار هستند و خاطراتشان را بیان نمی‌کنند تا نقل‌قول این خاطرات باعث استرس و ناراحتی خانواده‌ها نشود، اظهار کرد: شاید برخی فرزندان آزاده‌ها هم هنوز خاطرات پدران خود را نشنیده باشند.

 

*‌ همسران آزادگان کمتر از خود آزادگان مصیبت نکشیدند

 

آزادگان کلمه صبر را به‌نوعی به‌زانو درآوردند که سربازان عراقی می‌گفتند شما ایرانی کوچک در اردوگاه به وجود آوردید.

 

برخی آزادگان هم از شکنجه‌های دشمن در اردوگاه‌ها می‌گفتند و اینکه که چطور برخی از آزادگان برای مقابله با شکنجه‌ها و افزایش صبر به قرآن خواندن و حفظ آیات الهی پناهنده شدند.

 

صحبت از آزادگان زیاد است اما نباید همسران این بزرگان را فراموش کنیم همسرانی که کمتر از خود آزادگان مصیبت نکشیدند و همراهی با آزادگان را تحمل کردند.

 

این شیر زنان صبورتر از بچه‌های آزاده بودند که جای قدردانی دارند.

 

به گزارش سیمرغ ما، همواره در برابر دشمن مقاومت می‌کردند، اسرای ایرانی سخت‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین شکنجه‌های روحی و جسمی را تحمل کردند و بر آرمان‌های خود همچنان استوار بودند.

 

و امروز هم این آزادگان در بعد از پایان اسارت نقش مهمی در عمرانی، آبادانی و سازندگی کشور دارند و این راه همچنان ادامه خواهد داشت.

ارسال دیدگاه