تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۲:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سایه سنگین شهرهای همجوار بر گردش مالی بانک های سیمرغ

پنج سال پس از ارتقاء کیاکلا به شهرستان و نامگذاری آن به ‘ سیمرغ ‘ ، شعب بانکی فعال در آن همچنان در جذب مشتری های اصلی با مشکل مواجه هستند.

به گزارش سیمرغ ما، بسیاری از صاحبان صنایع ، تجار و صاحبان حرفه و مشاغل حساب بانکی خود را به شعب فعال در شهرستان منتقل نکرده اند و همانند گذشته در بانک های شهرهای همجوار مانند قائمشهر دارای حساب بانکی هستند.

 

این وضعیت سبب شده است تا گردش مالی سیستم بانکی در سیمرغ به رغم وجود ظرفیت های فراوان در حد انتظار نبوده و سبب گله مندی مدیران بانک های شهرستان شود.

 

مدیران شعب بانکی فعال در سیمرغ روز دوشنبه در جلسه هماهنگی شورای هماهنگی بانک ها که باحضور فرماندار برگزار شد ، از این وضعیت گله کرده و خواستار اتخاذ تدابیر لازم شدند.

 

رئیس بانک ملت شعبه کیاکلا در این نشست با اعلام آمادگی کامل این شعبه جهت حمایت از واحدهای تولیدی ، اظهار داشت : طی مراجعه حضوری و صحبت حضوری با چند تن از مدیران عامل واحدهای تولیدی مستقر در ناحیه صنعتی سنگتاب تمایلی به افتتاح حساب در بانک های شهرستان در آنها دیده نشده و خواستار استمرار فعالیت در بانک های شهرستان قائمشهر بودند .

 

وی خواستار اتخاذ تدابیر لازم جهت افتتاح حساب و گردش مالی توسط واحدهای تولیدی در شعب فعال در شهرستان شد .

 

رئیس بانک تجارت شعبه کیاکلا هم با بیان اینکه عده ای از افراد متمکن بومی نیز به دلایل مختلف از سپرده گذاری در بانک های شهرستان امتناع ورزیده و به شهرستان های مجاور مراجعه می کنند ، گفت : این موضوع نیاز به کار فرهنگی و آگاه سازی مردم دارد .

 

رئیس بانک کشاورزی شعبه کیاکلا هم با اشاره به لزوم حمایت از تولیدکنندگان و اعلام آمادگی کامل این بانک جهت حمایت از تولیدکنندگان و طرح های سرمایه گذاری ، گفت : تولیدکنندگان ناحیه صنعتی سنگتاب گردش مالی خود را از طریق بانک های شهرستان های مجاور انجام می دهند و این موضوع موجب خارج شدن منابع مالی از شهرستان و کاهش نقدینگی شعبات بانک های مستقر در شهرستان شده است .

 

وی خواستار برگزاری جلسه آتی شورای بانک ها در ناحیه صنعتی سنگتاب و باحضور مدیران واحدهای تولیدی و مدیران بانک های شهرستان شد.

 

فرماندار سیمرغ هم در این نشست با اشاره به اینکه بیشتر تولیدکنندگان مستقر در ناحیه صنعتی سنگتاب در بانک ها و موسسات شهرستان های مجاور حساب بانکی دارند ، افزود : شعبات بانک های عاملی که در این شهرستان مستقرند باید با برقراری ارتباط دوسویه با تولیدکنندگان سعی در جذب سرمایه و تشویق آنها به افتتاح حساب در شعب مستقر در شهرستان نمایند تا این موضوع موجب ایجاد گردش مالی بالاتر در شعبات بانک ها مستقر در شهرستان گردد.

 

مجتبی حبیب نژاد روشن افزود : در سال جاری انتظار داریم با حمایت دولت و بانک ها سرانه اشتغال را در این شهرستان باتوجه به ظرفیت ناحیه صنعتی بالا ببریم .

 

فرماندار سیمرغ با تاکید بر این که محورهای اصلی توسعه در این شهرستان کشاورزی و صنعت است ، از مدیران بانک ها خواست تا برای حمایت از این دو بخش به صورت جدی وارد عمل شوند.

 

وی افزود : دلایلی همچون آب و هوای مناسب ، خاک حاصلخیز آبرفتی شهرستان موجب شد تا در هر چهار فصل سال محصولات کشاورزی مرغوب در سیمرغ برداشت و وارد بازار مصرف شود.

 

وی به وجود یک ناحیه صنعتی با ظرفیت اشتغال حدود ۶۰۰ نفر اشاره و تاکید کرد : همه دستگاهها بویژه بانک ها باید سیاست های حمایتی خود را به سمت رسیدن به اهداف توسعه ای شهرستان سوق دهند و از صرف منابع در حوزه هایی که با اهداف توسعه ای سازگار نیست امتناع ورزند.

 

حبیب نژاد گفت : به دلیل نبود زیرساخت های لازم در شهرستان سیمرغ بخش اعظم اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای را به سمت ایجاد زیرساخت ها در شهرستان هدایت نمودیم در نتیجه حمایت از فعالان بخش های تولیدی کشاورزی و صنعتی بر عهده بانک هاست .

 

وی با اشاره به وجود بیش ۱۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی ، افزود : بانک های شهرستان باید سیاست های حمایتی خود را در این بخش به کار گیرند تا بتوانند در مسیر توسعه شهرستان گام بردارند و به عنوان کمک کار دولت در این بخش عمل کنند .

 

فرماندار سیمرغ گفت : پارسال سیاست ما در شهرستان از طریق بهره مندی از بسته های حمایتی رونق تولید حفظ و تثبیت اوضاع فعلی ناحیه صنعتی سنگتاب بود که خوشبختانه ۳۵ واحد از ۴۸ واحد آن هم اکنون فعال هستند.

 

شهرستان سیمرغ با ۱۹ هزار ۳۷۶ نفر جمعیت در سال ۹۱ تاسیس شد.

 

هم اکنون هفت شعبه بانکی و یک موسسه مالی در این شهرستان فعال هستند.

ارسال دیدگاه